Imam 101 godinu i najstariji sam lekar na svetu – ovih pet stvari nikada ne radim

Ilustracija, Foto:shutterstock

Hauard Taker, 101-godišnji neurolog koji i dalje radi, otkriva kako je ostao zdrav, srećan i mentalno jak u poznoj starosti.

„Kada sam rođen 1922. godine, prosečan životni vek u SAD bio je 58 godina za muškarce i 61 godinu za žene. Dobri geni i malo sreće mogu vam dati prednost, ali evo nekih životnih pravila po kojima sam živeo tokom prošlog veka“, kaže dr Hauard Taker.

Nisam se penzionisao

Radim više od 75 godina, a čak sam i proglašen za najstarijeg lekara na svetu u Ginisovoj knjizi rekorda. Sara, moja žena, takođe se bavi psihoanalizom i psihijatrijom u 89. godini.

Tokom pandemije lečio sam pacijente pet ili šest dana u nedelji. Zatim sam prešao da podučavam medicinske specijalizante do tri dana u nedelji.

Kada ne radim, volim da provodim vreme sa svoje četvoro dece i 10 unučadi, krpljam sneg i gledam sportove u Klivlendu.

Ako ste dovoljno srećni da imate karijeru u kojoj uživate i još uvek možete da radite, razmislite o odlaganju penzije. Mnogi ljudi koji se penzionišu i postanu neaktivni u svakodnevnoj rutini su pod većim rizikom od kognitivnog pada.

View this post on Instagram

A post shared by NDTV (@ndtv)

Ne dozvoljavam sebi da izađem iz forme

Plivanje, džogiranje, planinarenje i skijanje sve do kasnih 80-ih održalo me je snažnim i zdravim.

Iako više ne skijam i nisam baš tako aktivan kao nekada, pokušavam da pređem najmanje 4 km na traci za trčanje brzim tempom većinu dana u nedelji. Pustim neki od Tarnerovih klasičnih filmova u pozadini kako bi mi bilo manje dosadno.

Studije su otkrile da nešto tako jednostavno poput 15-minutne šetnje napolju može smanjiti rizik od prevremene smrti za skoro 25%.

Ne pušim

Kada sam bio u srednjoj školi 1930-ih, rekao sam ocu da želim da počnem da pušim. Rekao je: „To mi je u redu, ali zašto bi neko želeo da unese bilo šta osim svežeg vazduha u pluća kada je život tako kratak?“

Nakon toga, pušenje mi više nije delovalo toliko zabavno.

Sećam se da sam prisustvovao medicinskim sastancima na kojima bi lekari, sa cigaretom koja im je visila iz usta, govorili pacijentima da počnu da puše jer to „smanjuje apetit i smiruje živce“.

Danas znamo da pušenje cigareta dovodi do raka, moždanog udara, bolesti perifernih arterija, koronarne arterijske bolesti i drugih plućnih i kardiovaskularnih bolesti.

Ne ograničavam se

Umerenost nam omogućava da živimo život punim plućima, a istovremeno nas sprečava da preteramo i dugoročno oštetimo zdravlje.

Povremeno ću popiti martini ili neko drugo piće, ali ne svaki dan. Sara je odlična kuvarica, pomogla mi je da održim zdravu i raznovrsnu ishranu. Uz svaki obrok jedemo salatu i uživamo u zelenilu kupusa, brokolija i prokelja.

Prava tajna dugog života je – odsustvo tajni. Mi živimo svakodnevno i umiremo jednom, tako da moramo maksimalno iskoristiti vreme koje imamo.

: LightField Studios / Alamy / Alamy / Profimedia

Ne dozvoljavam da moje znanje propadne

Pošto sam se bavio neurologijom više od sedam decenija, bio sam svedok kako je medicina evoluirala od lobotomije do najnovijih kompjuterizovanih tehnika snimanja.

Veoma uživam u podučavanju svojih specijalizanta i studenata medicine, a od njih takođe mnogo učim.

Takođe sam učestvovao u predstojećem dokumentarcu o mom životu. Bilo je zadovoljstvo podeliti priče iz moje duge karijere sa sledećom generacijom.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram