Meni dostojan finog restorana.
Poznata food blogerka GourmAna je u stvari Ana Vlatković, Beograđanka koja je uspela da podigne svoj hobi na profesionalni nivo. Njena jela su maestralno pripremljena, a dekoracija stola inspirativna.
Inspirišu je putovanja i boje, mirisi i ukusi svake destinacije na koju kroči, a za praznike predlaže da spremite ove gurmanluke: bruskete sa inćunima i brie sirom, pačje grudi sa sosom od maline, pečeni krompir sa prazilukom i špargle, a za desert Gingerbread tortu.
Možete je pratiti preko Instagrama i bloga GourmAna.
Brusketi sa inćunima i brie sirom
Sastojci
1 baget
1 pakovanje brie sira
10-15 inćuna
Isecite baget na parčiće debeljine oko 1,5 cm, i poprskajte maslinovim uljem sa obe strane, i razmažite ulje prstima. Pecite u rerni na 180 stepeni dok ne porumene, oko 10 do 15 minuta. Treba da budu lepo hrskavi. Dok su još vrući stavite parče brie sira upola tanje nego sam hleb. Preko toga stavite jedan lep filet inćuna, tako da ga ima celom dužinom hleba i sira.
Umesto rerne možete koristiti tiganj da ispečete hleb, i peći ga nekoliko minuta sa obe strane dok na delovima ne postane i crnkast, time se dobija dodatni ukus. Po volji vam! Služite toplo, a može i hladno.
Pačje grudi sa sosom od maline, pečeni krompir sa prazilukom i špargle
Sastojci za dvoje
2 parčeta pačjih grudi sa kožom
3 čena belog luka
10 špargli
3 srednja krompira
½ praziluka
4 kašike Real Red namaza od organske maline
2 dl vina
krupna morska so
1 kašičica maslinovog ulja
Priprema
Izvaditi pačje grudi iz frižidera da dodju na sobnu temperaturu bar 20 minuta pre pečenja. Zagrejati rernu na 200 ° C.
Oljuštiti krompir i iseći na kriške, sekući ih uzduž. Ubaciti u šepricu sa ključalom i dobro posoljenom vodom, da se delimično skuvaju, nekih 3-5 minuta.
Za to vreme iseći praziluk na štapiće debljine i dužine kažiprsta, i ukloniti prva dva do tri sloja koja ostanu žilava pri kuvanju. Staviti praziluk i krompir zajedno sa malo maslinovog ulja (ne mnogo jer ćemo posle dodati pačju mast) i soli u vatrostalnu posudu pa u rernu.
Ubrusom dobro obrisati patku, i zaseći kožu na nekoliko mesta, tako da se mast brže otopi. Paziti da se ne zaseče meso, jer onda sokovi mogu da iscure i meso da bude suvo. Obilno posoliti i namazati sa malo maslinovog ulja.
U liveni tiganj (ili neki koji kasnije možete da stavite u rernu) položite meso tako da je koža sa donje strane. Vatra treba da bude srednje jaka (kod mene na šporetu 10 od 14 podeoka). Peći patku tako nekih 8-9 minuta, okrenuti i kratko zapeći sa strane gde je meso, ocediti višak masti i zatim ubaciti u rernu na 200° C na još 13-15 minuta. Par kašika masti uliti u krompir i praziluk i promešati i staviti u donji deo rerne, ispod tiganja sa mesom.
Izvaditi patku nakon 15 minuta, i vratiti krompir na sredinu rerne.
Staviti tiganj na ringlu opet na srednje jaku vatru i okrenuti patku da koža bude dole i dodatno se zahrskavi, dodati cele očišćene čenove belog luka i očišćene špargle u tiganj (ukoliko su sveže, odstranite im donju trećinu stabljike, zaledjenima je ovo već uadjeno). Špargle izvaditi nakon minut, dva. Ukoliko imate termometar možete izmeriti unutrašnju temperaturu mesa. Treba da je 60 °C za medium rare, 68 °C za well done. Ja sam ganjala da bude negde između jer ne vole svi pink meso. Ukoliko ste zadovoljni unutrašnjom temperaturom izvadite meso, ukoliko nista nastavite još malo da pečete.
Kad izvadite meso, ostavite ga da odmori na dasci bar 5 minuta dok ne napravite sos. U tiganj u kome se peklo meso ubaciti 2 dl crnog vina. Ovo će ga deglazirati i oslobodiće se svi ukusi sa dna tiganja. Zatim dodati 4 dobre kašike Real Red namaza od organskih malina (bez šećera) i mešati. Blago posoliti i dodati malo vode, da dobijete sos željene gustine. Ako sipate više vode, ne brinite samo pustite da se sos ukuva kako vi želite. Kad dodjete do željene konzistencije prespite ga u činijicu ili sosijer. U zavisnosti od toga koje vam je boje krompir (koji je sve vreme u rerni) možete ga zapeći tako što uključite gornji grill na 5 minuta da dobije braon boju. Ako je već ima, ne morate raditi ovaj postupak.
Isecite meso na jednake slajseve debljine oko 1 cm, pospite sosom i servirajte sa šparglom i krompirima sa karamelizovanim prazilukom. Dodatno možete napraviti zelenu salatu i popiti čašu crvenog vina sa kojim ste kuvali sos!
Gingerbread torta
Sastojci
250 g brašna tip 400
1 kašičica sode bikarbone
2 kašičice mlevenog đumbira
1 ½ kašičica mlevenog cimeta
¼ kašičice mlevenih karanfilića
¼ kašičice soli
⅛ kašičice sveže mlevenog bibera
180 ml tamne melase
180 ml tople vode (oko 38 °C)
120 g putera, na sobnoj temperaturi
60 g tamnog braon šećera (može i svetlo smedji, a ja sam koristila muscavado koji je baš taman i lepljiv)
1 veliko jaje, na sobnoj temperaturi
1 kašičica ekstrakta vanile (ili semenke iz ½ štapića vanile)
frosting od krem sira i mandarine
70 g prah šećera
500 g krem sira
Narendana korica 1 mandarine (ili klementine)
Postupak
Podesiti rešetku na donju trećinu rerne i zagrejati rernu na 180 ° C.
Namazati puterom pleh za hleb veličine 30×10 cm. Staviti u njega parče papira za pečenje tako da malo viri sa obe strane. Ostaviti po strani.
U srednjoj posudi umutiti brašno, sodu bikarbonu, đumbir, cimet, karanfilić, so i biber dok se ne sjedine.
U posebnoj posudi ili posudi umutite melasu i vruću vodu.
U velikoj posudi pomoću miksera umutite puter velikom brzinom dok ne postane kremast – oko 1 minut a zatim dodati smeđi šećer. Mutiti na velikoj brzini još 1 minut se ne sjedine.
U zasebnoj posudici umutiti jaje i vanilu, na srednje velikoj brzini.
Postepeno spojite jaje i melasu, a zatim mikserom najmanjom brzinom spojiti to sa puterom.
Kad je dobro umućeno, iz tri dodavanja sipati suve sastojke i izmedju svakog dodavanja umutiti mikserom. Pažljivo da ne umutite previše. Čim se testo homogenizuje prestanite da mešate.
Sipati testo u pripremljenu tepsiju. Peći oko 35-40 minuta ili dok se torta ne ispeče, zavisi jako od rerne do rerne. Da biste proverili jel gotovo, gurnite čačkalicu ili drveni kineski štapić u sredinu kolača, ako izađe čist gotovo je.
Ostavite da se potpuno ohladi, a negde na pola hladjenja možete izvaditi iz kalupa.
Umutiti hladan krem sir sa prah šećerom i zatim dodati narendanu koru i sok jedne mandarine. Dobro umešati.
Kad se skroz ohladi kolač, namazati ga frostingom, ukrasiti po želji, i jesti! Ja sam u dehidratoru osušila kolutove mandarine npr. Vi možete to isto uraditi u rerni na 50-100° C maksimum, pa dok se ne osušte (trajaće nekoliko sati). Možete ukrasiti i kandiranim pomorandžama, bobicama nara ili suvim brusnicama, a možete tortu ostaviti i golišavu. Može dobro pokrivena da stoji u frižideru nekoliko dana ili da se zamzne. Ali realno poješće se brže od brzine svetlosti.
BONUS VIDEO:
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: