Iako je proces starenja neizbežan, adekvatna ishrana može biti ključna za usporavanje ovog procesa i očuvanje zdravlja.
Prema mišljenju lekara dr Sajada Zalzalija, raznoliko, šareno voće i povrće sadrži fitohemikalije koje utiču na ekspresiju gena i aktiviraju ključne procese povezane s dugovečnošću.
Jedna od namirnica koja se izdvaja zbog nežnih antioksidativnih i protuupalnih svojstava je bobičasto voće. Borovnice, jagode i drugo bobičasto voće sadrže visoke nivoe antioksidanasa, flavonoida i polifenola, što pomaže u smanjenju oksidativnog stresa, a ujedno i štiti ćelije od oštećenja povezanih s procesom starenja.
Osim što usporava ćelijsko starenje, bobičasto voće ima i brojne druge benefite.
„Redovno konzumiranje bobičastog voća povezano je s poboljšanjem zdravlja mozga, snižavanjem krvnog pritiska i smanjenjem rizika od kardiovaskularnih bolesti,“ kazala je dr Kejsi Keli.
Njihova sposobnost jačanja zdravlja čini ih neizostavnim delom ishrane koja utiče na dugovečnost. Takođe, za uravnoteženu ishranu bitno je uključiti hranljive namirnice, kao i povremene užine.
„Ne ograničavajte se previše i uživajte u obrocima. Zdravlje nije samo u hrani, već i u radosti koju unosite u svakodnevni život,“ tvrdi dr Keli.
Borovnice u Srbiji
Borovnice se u Srbiji najviše gaje na šumskim područjima u podnožju brda, gde je zemljište „tresetno“. Takva područja obuhvataju gajnjače, livade i pašnjake. Najpoznatije plantaže nalaze se u okolini Lajkovca, kao i u celoj Šumadiji, gde nadmorska visina varira od oko 120 metara do 760 metara u okolini Zlatibora.
U poslednjoj deceniji, plantaže borovnica u Srbiji dostigle su površinu od oko 3.000 hektara. Najzastupljenija sorta je Duke. Prve godine masovno su podizane plantaže sa sadnjom u zemljištu, dok se poslednjih godina pretežno podižu plantaže sa sadnjom u saksijama.
Borovnica je otporna na zimu i može podneti temperature od -20°C do -25°C bez ikakvih šteta. Ukoliko je prekrivena snegom, može izdržati i niže temperature. Međutim, tokom vegetacije zahteva dovoljno vlage, pa je navodnjavanje ključno, posebno u sušnim periodima. Takođe, uspeva na kiselim zemljištima sa pH vrednostima između 4 i 5,2.
Za uspešan uzgoj borovnica preporučuje se odabir toplijih i osunčanih položaja sa blagim nagibom, što omogućava dobru cirkulaciju vazduha. Priprema zemljišta obuhvata duboku obradu i, ukoliko je potrebno, prilagođavanje pH vrednosti zemljišta kako bi se postigla optimalna kiselost za rast borovnica.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: