Ova namirnica čisti creva, jača srce, štiti od bakterija i upala, a od nje se pravi sok koji je trenutno jedan od najtraženijih u Srbiji

Foto: Shutterstock

Aronije (Aronia melanocarpa) je voće u vidu malih, tamnih bobica i sve je popularnije među onima koji vode računa o zdravlju.

Šta je aronija

Poreklom su iz Severne Amerike, ali se uzgajaju u drugim delovima sveta, uključujući i Evropu, a Indijanci su ih koristili kao lek protiv prehlade.

Kako sam plod dosta isušuje usta, uglavnom se koristi za pravljenje sokova, džemova, sirupa, čajeva i vina. Međutim, aroniju možete konzumirati i svežu, smrznutu ili sušenu i u obliku praha.

Hranljiva svojstva i vitamini u aroniji

Bobice aronije imaju malo kalorija, ali su izuzetno hranljive, jer su bogate vlaknima, vitaminom C i manganom, a predstavljaju i izvor vitamina K, folata, gvožđa i vitamina A i E.

Osim toga, oni su odličan izvor korisnih antioksidanata, koji pomažu u zaštiti ćelija od potencijalno štetnih molekula zvanih slobodni radikali. Bobice aronije su posebno bogate antocijanima, koji bobicama daju tamnoplavu do crnu boju.

aronija
Foto: Shutterstock

Potencijalne zdravstvene prednosti aronije

Bobice aronije imaju antiinflamatorne i antioksidativne efekte.

Kako sadrži moćne antioksidante, pomažu kod oštećenja izazvanih slobodnim radikalima. Nagomilavanje slobodnih radikala može izazvati oksidativni stres, koji može dovesti do hroničnih stanja, kao što su bolesti srca i rak.

Bobice aronije su odličan izvor polifenola, što je grupa antioksidanata koja uključuje fenolne kiseline, antocijanine i flavanole.

Štaviše, jedna studija u epruveti koja je prikupila uzorke krvi od 30 zdravih ljudi otkrila je da ekstrakti bobica aronije značajno smanjuju oksidativni stres izazvan antipsihotičnim lekom u roku od 24 sata. Štaviše, studije u epruvetama povezale su antioksidante u ovim plodovima sa drugim impresivnim zdravstvenim prednostima, kao što su smanjenje upale, kao i smanjen rast ćelija bakterija i raka debelog creva.

Aronija može imati antikancerogene efekte

Studije u epruvetama i na životinjama pokazuju da antocijanini u bobicama aronije mogu zaustaviti rast ćelija raka debelog creva.

Jedna starija studija u epruvetama otkrila je da 50 mg ekstrakta aronije smanjuje rast ćelija raka debelog creva za 60% nakon 24 sata. Smatra se da je moćna antioksidativna aktivnost antocijanina odgovorna za ovaj efekat suzbijanja raka.

Slično, ekstrakti iz bobica mogu smanjiti oksidativni stres povezan sa rakom dojke.

U jednoj starijoj studiji, pokazalo se da su ovi ekstrakti korisni u pomoći lekovima za hemoterapiju u lečenju raka pankreasa.

Ipak, trenutna istraživanja su ograničena i potrebna su istraživanja na ljudima da bi se procenio odnos između bobica aronije i zaštite od raka.

aronija
Foto: Shutterstock

Aronija može uticati na bolje varenje

Nekoliko nedavnih studija je otkrilo da polifenoli u bobicama aronije imaju stimulativni efekat na rast crevne mikrobiote, i potpomažu bolje varenje i zdravlje creva. Pored toga, pokazalo se da ovaj efekat poboljšava kardiovaskularno zdravlje i smanjuje upalu u crevnoj sluznici.

Zbog svojih antioksidativnih i antiinflamatornih svojstava, bobice aronije mogu uticati i na zdravlje srca.

Studija iz 2019. otkrila je da suplementacija aronije smanjila upalu u epitelnim tkivima i poboljšala vaskularnu funkciju kod zdravih subjekata. Pregled studija iz 2021. godine pokazao je da je tokom 6 do 8 nedelja dodavanja bobica ishrani značajno smanjio holesterol u krvi i sistolni krvni pritisak.

Benefiti su bili izraženiji kod ispitanika starijih od 50 godina.

Ipak, potrebna su dalja istraživanja na ljudima da bi se identifikovala uloga koju bobice aronije mogu igrati u zdravlju srca.

Aronija i imunitet

Bobice aronije mogu ojačati i podržati imuni sistem.

Studija u epruveti pokazala je da ekstrakti bobica aronije pokazuju snažnu antibakterijsku aktivnost protiv potencijalno štetnih bakterija Escherichia coli i Bacillus cereus. Ovaj efekat je izvršio smanjenjem bakterijske proizvodnje zaštitnog štita zvanog biofilm.

Bobice aronije takođe mogu smanjiti upalu inhibiranjem oslobađanja proinflamatornih supstanci, kao što su faktor nekroze tumora alfa (TNF-ɑ) i interleukin 6 (IL-6), koji mogu poboljšati zdravlje imuniteta.

aronija
Foto: Shutterstock

Aronija ima antivirusne efekte

Jedna studija koja je ispitala mlade fudbalere i otkrila da svakodnevno uzimanje ekstrakta bobica aronije dovodi do značajnih poboljšanja u metabolizmu kod nivoa gvožđa, antioksidacije krvi i atletskim performansama.

Aronija u ishrani

Evo nekoliko načina da dodate bobice aronije vašoj ishrani:

Sirova: Mogu se jesti sveže ili sušene kao užina, ali treba imati na umu da u ovom slučaju isušuju usta.

Sokovi i smutiji: Bobice aronije ili njihov sok mogu se kombinovati sa drugim voćem, kao što su ananas, jabuke ili jagode.

Pečene: Možete ih lako dodati u mafine, kolače i pite.

aronija
Foto: Shutterstock

Džemovi i deserti: Pomešajte bobice aronije sa šećerom da napravite različite džemove i ukusne poslastice.

Čaj, kafa i vino: Bobice aronije mogu se naći kao sastojak u čajevima, vinu i kafi.

Bobice se mogu uzimati u obliku praha ili kapsula, a doziranje se razlikuju u zavisnosti od brenda.

Bobice aronije nisu pokazale nikakve neželjene efekte, čak ni kada se uzimaju u koncentrisanim dozama. Studije pokazuju da su bezbedne za jelo i da nemaju ozbiljnih štetnih efekata. Međutim, potrebno je dugoročno istraživanje da bi se ovo potvrdilo.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram