Zavirili smo u 10 najlepših kuhinja u Srbiji: Dve su drugačije od svega što ste do sada videli

najlepše kuhinje
Foto: Jovana Rakezić; Stefan Danilović; Privatna arhiva;

U Srbiji je toliko stanova i kuća koji su prava remek-dela dizajna enterijera, a mi smo zavirili u neke od njih i posebno su nas oduševile kuhinje. Svaka je lepa na svoj način, ali prva i sedma su baš nesvakidašnje.

Kuhinja-biblioteka

Dizajnerka enterijera Ana Vujanović renovirala je stari salonac u Zemunu i dala mu novu draž, a posebno upečatljiva je kuhinja koja ima elemente biblioteke.

Foto: Jovana Rakezić

Ova specifična kuhinja odskače od drugih uniformisanih koje viđamo.

„Prilikom projektovanja ove kuhinje imala sam ideju da napravim nešto drugačije rešenje u odnosu na kuhinje na koje smo navikli. Ideja je bila da se ne stekne osećaj da se sedi pored kuhinje, iako je smeštena u prostoriji u kojoj se nalazi i dnevna soba. Iz tog razloga sam sva kuhinjska odlaganja predvidela u plakaru, a svu tehniku u ostrvu. Osim što je izuzetno funkcionalno rešenje u smislu prostora za odlaganje, na ovaj način se postigao efekat kao da je u pitanju zid, a ne plakar. Postavljanjem biblioteke na spoljnu stranu ostrva malo se ublažio i osećaj da je u pitanju kuhinjsko ostrvo (vidljiva je samo slavina). Čini mi se da se na ovaj način zaista i postigao cilj da kuhinja nije toliko primetna u prostoru, dominira biblioteka i veliki luster iznad ostrva.“

Foto: Jovana Rakezić

Potpuna transformacija kuhinje u staroj zemunskoj kući

Mina Filipović i njen suprug su se upustili u veliki izazov renoviranja stare kuće u Zemunu koju su nasledili i sada imaju dom koji je zaista nešto posebno.

Posebno mesto je kuhinja.

Foto:Privatna arhiva

U celom projektu jako ih je ograničavalo to što kuća ima zajednički zid sa komšijama, pa ta jedna strana kuće nikako nema mogućnost za prozore.

Foto:Privatna arhiva

„Zato je moje idejno rešenje bilo da napravimo open space kako bismo dobili dovoljno svetla u dnevnoj sobi, trpezariji i kuhinji, sa velikih balkonskih vrata preko celog tog zida na južnoj strani kuće 4,0×2,5 m.“

Jedna velika neispunjena želja koju baš nikako nije uspela da isprojektuje bila je veliki prozor u kuhinji.

Foto:Privatna arhiva

„Jednostavno fizički je bilo nemoguće da kuhinja dobije prozor kako god da sam okrenula raspored prostorija. Zbog zajedničkog zida koji imamo sa tom drugom kućom na placu, nažalost, nije uspelo. Ali možda u nekom svom sledećem projektu uspem i tu želju da ostvarim.“

Spoj rustičnog stila i luksuza

Beograđanka Jelena Stegnjaić je pre nekoliko godina s partnerom kupila kuću u Vinči i potpuno je transformisala. Sada uživaju u divnom pogledu iz staklene sobe i imaju i vinograd.

„Kuhinja i trpezarija su bile poseban izazov jer sam htela da spojim seosko rustičan stil sa luksuzom. Dok je izrada trajala, posetioci su se u sebi pitali na šta li će ovo da liči. Niko to nije naglas govorio, ali videlo se u pogledima. To me nije obeshrabrilo, znala sam da će biti dobro i posebno. Kuhinja je rustična, a pločice kristalne. Deluje kao spoj nespojivog – kristalne plafonjere i trpezarijski sto koji je bio u kući, za koji stara vlasnica kuće kaže da je star skoro 100 godina. Tu su i različite stolice da bude još zanimljivije. Brodski pod smo sami postavljali i belili bajcom, a kuhinju je radio moj partner jer mu je to inače zanimanje.“

Foto: Privatna arhiva

Savršeno skockana mala kuhinja

Maša Kinđer je prava zaljubljenica u uređenje prostora i savršeno je osmislila svaki kutak u domu u kom živi sa svojom porodicom.

Foto: Privatna arhiva

Naizgled miks stilova – skandinavski, pomalo industrijski, pa boho i klasični akcenti, svaki delić doma ove žene odiše pažljivo i brižno odabranim sitnicama koje životu daju smisao.

Foto: Privatna arhiva

„Svi komadi nameštaja koje posedujemo su pre svega funkcionalni jer mali prostor to zahteva, ali su prilikom odabira morali biti i estetski prihvatljivi. Određene komade nameštaja preselili smo iz našeg podstanarskog doma, nešto smo dokupili, nešto restaurirali, a neke prave komade još čekamo, jer, kao što rekoh, uređenje enterijera je proces koji traje.“

Open space koncept

Kuću Jelene Novak u Batajnici karakterišu prostran enterijer, svetle boje, prirodni materijali. Svetlo, sklad, mera i ukus.

Veliki dnevni boravak spojen je s trpezarijom i kuhinjom, a u prostoru koji teče jasno su odvojene funkcionalne celine.

Foto: Jelena Novak

*

Foto: Jelena Novak

„Gledala sam i tražila čiste linije. Onda sam smišljala kakvu ću kuhinju, dvoumila se između bele i maslinaste, a zatim odlučila da kuhinja ipak bude klasična, da bude moderna i za pet, deset godina.“

Foto: Jelena Novak

*

Foto: Jelena Novak

Uradi-sam projekat

Dušica Trnavac je svoj stan u Pančevu savršeno transformisala uz uradi-sam projekte. Ona je svoje umeće prenela i na apartman na planini i dosta toga transformisala skoro bez ikakvih troškova, a ispalo je božanstveno.

„To je definitivno kuhinja u apartmanu. Iako ne mogu da kažem da je bila bez ikakvih troškova, ali troškovi su zaista bili minimalni, a rezultat odličan. Imali smo sreću jer je kuhinja bila drvena, pa smo mogli da je prekrajamo i uklapamo. Uz malo boje, mnogo mozganja, ukrajanja i dodavanja sa drugih delova nameštaja dobili smo sjajnu kuhinju. Investirali smo samo u novu radnu ploču i polovni ugradni set i dobili kuhinju koja ima sve ono što smo želeli.“

Foto: Privatna Arhiva/Dušica Trnavac

Interesantno je da se lamperija, koja je u Srbiji dugo bila omražena nakon što smo je osamdesetih i devedesetih praktično svi imali, sad se ponovo vraća u modu. A kod Dušice daje baš poseban vajb prostoru.

„Lamperija je takođe jako specifična za planinske kuće i vikendice uopšte, pa je i ovde to bio slučaj. Kako je prostor izrazito mali, boja lamperije ga je nekako još više smanjivala, pa smo odlučili da je prefarbamo.To je još jedan jeftin a efektan način da prostorija bljesne. Potrebna je dobra priprema i šmirglanje i malo boje, ali se na kraju isplati. Ja je obožavam jer daje poseban šarm prostoru, podseća me na engleske i francuske seoske kućice i nikad je ne bih menjala.“

Drvo, kamen i beton

Zlatibor krije jedan pravi dragulj arhitekture, kuću koja izgleda kao da uopšte nije u Srbiji. Toliko je specifična da nešto slično sigurno nećete videti nigde na ovim prostorima.

vila pavlović zlatibor
Foto: Relja Ivanić

Vlasnica Jelena Pavlović kaže da su arhitekte koristile elemente koji su jednostavni, elegantni, ali zanatski zahtevni.

„Ugođaj dok ste u kući je fantastičan jer je sačuvana prirodnost ambijenta. Enterijerom dominiraju drvo, kamen i beton koji je rađen tako da imitira kamen. Takođe, raspored je interesantan jer je linijski. Od samog ulaza je topla veza sa garažom preko koje ulazimo ka dve sobe, dečje i gostinske, pa onda ide kupatilo, zatim još jedna soba sa kupatilom i dalje je veza sa dnevnom sobom i trpezarijom, dok je na kraju naš spavaći deo.“

Foto: Stefan Danilović

Boje i materijali su prilagođeni prostoru u kom se nalazi kuća, ističe Jelena.

Foto: Stefan Danilović

„To su sve boje iz prirode, zelena, onda boja noćnog neba, duboka plava, boje drveta i kamena koje su osnove.“

Zid od letvica skriva frižider

Ako iole pratite domaće naloge na mrežama o uređenju doma, sigurno vam nije promakla Tanja Sovulj iz Novog Sada.

Foto: Tanja Sovulj

„Uvek nešto u stanu improvizujemo, pravimo, skraćujemo, farbamo… Evo na primer na terasi smo pravili sklopivi sto, klupicu, letvice na zidu, policu. U kuhinji smo pravili zid od letvica da sakrijemo frižider, trpezarijski sto smo iskombinovali (okvir i noge su od starog stola mojih roditelja, ofarbali smo ih u belo i na to pričvrstili drvenu ploču)“, priča Tanja o tome šta su ona i suprug sve sami radili u stanu.

Što se tiče projekata u sopstvenoj režiji, vrlo lako je neki komad nameštaja moguće potpuno transformisali farbanjem, presvlačenjem ili pak promenom namene, pa dobije sasvim novu bolju funkciju. Tanja je posebno je ponosna na jedan takav projekat.

Foto: Tanja Sovulj

„Bilo je tu svega, ali recimo, trpezarijski sto. To je stari sto mojih roditelja koji smo malo prilagodili i sačuvali ga od propadanja i zaborava.“

Spajanje unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora

Do doma iz snova često se ne dolazi preko noći. To odlično znaju Nevena Zelunka Cvijetić i njen suprug Miljan koji su u avanturu zvanu nova kuća krenuli pre otprilike deceniju.

Kupili su tada plac u Bačkom Petrovcu na kom je bila stara, polusrušena kuća. Na njenom mestu odlučili su da sagrade novi objekat.

„Raspored i broj prostorija prilogodili smo našim potrebama, pa je tako naša kuća kompaktna i ima oko 90 m2.“

Foto: Nevena Zelunka Cvijetić

Prizemlje je jedna neprekinuta celina gde ukućani zajedno provode najveći deo dana.

Foto: Nevena Zelunka Cvijetić

„Tu se nalazi najveća staklena površina orijentisana ka dvorištu čineći da je ono deo našeg unutrašnjeg prostora.“

Umesto visećih elemenata otvorene police

Marela Aćimović Vukšić, dizajnerka enterijera, 2020. godine je kupila kuću u Borči i od nje napravila dom iz snova.

„Kuhinju smo morali da pravimo od nule i to je stvar na kojoj ne treba štedeti. Nove zidne pločice ne koštaju mnogo, a možete i da prefarbate one koje već imate. Kuhinju treba napraviti po meri, pogotovo ako nemate dovoljno prostora na raspolaganju. Odličan način da uštedite jeste da umesto visećih elemenata postavite otvorene police jer i one mogu da služe za odlaganje, a pritom ćete naučiti da koristite samo onoliko šoljica koliko vam stvarno treba i samo one koje vam se zaista dopadaju“, kaže Marela.

renoviranje
Foto:Privatna arhiva

Takođe, ona toplo preporučuje niski šank ili ostrvo kao mesto okupljanja i kao dodatnu radnu površinu koja dosta znači kada je nemate dovoljno, kao što je to kod nje slučaj.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram