Male kuće su koncept stanovanja koji ima dugu istoriju u svim kulturama, a u poslednje vreme primetno je da njihova popularnost raste na gotovo svim kontinentima. Primer takve je kuća Malena, koja ima samo 20 kvadrata.
Iako nije inovacija, u nekim zemljama je pojam male kuće potpuno novi model koji postaje trend, a zapravo je usledio kao odgovor na kolaps tržišta nekretnina tokom poznate krize 2007-2008. godine. Kod nas je to gotovo uobičajeno načelo, posebno u krajevima gde su ljudi obično živeli u manjim kućama ili su često imali dva odvojena doma, od kojih se drugi, manji, nalazio na poljoprivrednom zemljištu i korišćen je za kraći boravak. Pored tako malih kuća koje su bile opremljene za stanovanje, na imanjima su često postojale i zasebne zgrade koje su služile kao ostave ili alatnice. Iako život u malim kućama kod nas nije novina, u poslednje vreme svedoci smo i izgradnje sve većeg broja minijaturnih kućica, te pretvaranja pomenutih šupa za poljoprivredne alate ili ostave u prostore za odmor.
Takav potez svakako može da bude rizičan jer je malo onih koji veruju da 20 kvadrata može biti dovoljno za život. Međutim, primer koji potpuno ruši ovu predrasudu nalazi se u selu Topići podno Biokova, samo nekoliko minuta vožnje od Baške Vode. Daleko od svega, ušuškana u 200 kvadratnih metara biljnog carstva, kuća Piccolina od samo 20 kvadrata izgleda kao fantazija.
„Nekada je to bila ostava na našem porodičnom imanju, koja se, u principu, vrlo malo koristila. Pre nekoliko godina odlučili smo da rekonstruišemo i prenamemo. Nakon što smo dobili potrebne dozvole za pretvaranje magacina u stambeni prostor, pristupili smo radovima. Naravno, morali smo sve obnoviti, postaviti nove električne instalacije, vodu, dodati kupatilo i prostor za kuhinju. Proces složenijih grubih radova poveren je lokalnoj građevinskoj firmi, a za ostalo smo bili zaduženi mi u porodici. Moj muž je električar, pa je ugradio struju, pored zidnih i podnih obloga u celom prostoru, u čemu sam mu ja pomogla, a u pomoć nam je pritekao i tast koji je napravio terasu i spoljni kamenih zidova“ opisuje Ivona za portal Jutarnji.hr.
Kuća „Malena“ (u doslovnom prevodu) je promišljen prikaz optimalnog korišćenja prostora. Neophodno je shvatiti da je minimalizam jedino pravo rešenje za takve slučajeve, bilo šta drugo bi nadjačalo poetiku ove sredine. Stoga se vlasnici opredeljuju za meke i zemljane tonove i prozračnost objekta, u koji su ipak uspeli da smeste sve što im je potrebno, od dnevnog boravka, kuhinje i spavaće sobe do kupatila. Jedini pregradni zid služi za zaštitu privatnosti kupatila, a sve ostalo je otvoreno i bez prepreka, osim svetlosnog vizuelnog prema spavaćoj sobi“, priča ona.
„Najmudriji potez istaknut je u odluci da se nekadašnji prozor pomeri sa strane kuće, a da se front potpuno otvori ka spolja kroz velike staklene zidove. Ovaj poduhvat potpuno otvara kuću do impresivnog imanja ispunjenog biljkama, a istovremeno uvlači tu prirodu u unutrašnjost tako što vizuelno proširuje kuću. Izbrisana granica između spolja i iznutra posebno je naglasila posebnost kuće.
„Nismo hteli ništa da preterujemo, želeli smo da sve bude suptilno i samozatajno u jednom obliku. Razmišljao sam o postavljanju tapeta na određeni zid ili oslikavanju jednog zida, ali sam ubrzo shvatio da bi to samo pokvarilo ovaj prostor koji već ima poseban identitet. Odlučili smo se za bele i prirodne tonove da spojimo prirodu i našu kuću, koja je pravi odmor za dušu. Pored kuće, tu je i izuzetno bogata bašta sa više od 200 različitih biljaka, od banana, palmi i maslina do raznih drugih egzotičnih biljaka, kao i autentičnih dalmatinskih. Atmosfera je zaokružena, od mirisa i pogleda do mira koji je teško pronaći. Svaki put kada dođemo ovde za vikend, a to je relativno često, uvek nam je teško da se vratimo kući jer kao da postoji izmišljen svet u kome želite da ostanete sve vreme „, zaključuje vlasnica.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: