15 kreativaca iz sveta dizajna otkrivaju šta bi voleli da su znali pre nego što su ušli u renoviranje kuće

Foto: Pancake Pictures / ImageSource / Profimedia

Kada završimo renoviranje stana ili kuće, uvek postoje lekcije koje bismo voleli da smo znali pre nego što smo se upustili u sve to.

Kada je reč o renoviranju stana ili kuće problemi s kojima se sreću investitori su univerzalni. Najviše novca potrošićete na stvari koje ne možete videti; novi krov, novi kotao, ojačani podovi, a sve je to bitno pre nego što počnete sa zabavnim stvarima.

Foto:shutterstock

Ako planirate projekat obnove i ne znate šta da očekujete, ovi saveti zlata vrede. Neki od omiljenih kreativaca iz sveta dizajna i renoviranja na Instagramu su podelili svoje priče upozorenja za houseandgarden, koje možete pročitati u nastavku.

Zoë Carter-Mackay, @debeauvoirhome

„Iako smo prilikom izrade proračuna imali standardni iznos uvećan za 20%, savet koji sada dajem klijentima je da ga povećaju. Brzo smo potrošili budžet na stvari koje ne možete planirati, poput lošeg vremena i porasta troškova materijala. Nakon toga, morali smo smanjiti neke kupovine poput nameštaja i opreme, koje smo jako želeli.

Takođe, traženje izvora i donošenje odluka oduzimaju puno vremena. Nemojte to potceniti. Krenite u renoviranje sa što više odluka donesenih pre nego što uopšte počnete. Ne samo da ćete biti u skladu s proračunom, već i u skladu s rasporedom! Najviše se vremena i novca izgubi kada izvođači radova čekaju opremu koja nije stigla u roku od 12 nedelja ili dizajnera enterijera koji iznenada objavljuje da treba da izaberete boju za celu kuću danas!“

Lisa Mehydene, @edit.58

„Iako nisam mogla da predvidim globalnu pandemiju (naše renoviranje je trebalo da započne na dan kada je započelo prvo zaključavanje), niti sam u potpunosti shvatila uticaj Brexita na cene matreijala i rokove isporuke, mislim da bih, kada bismo ponovno radili potpuno renoviranje kuće, uložila mnogo više vremena, energije i truda u fazu planiranja i organizovanja, tako da sve što želim mogu da naručim na vreme.

Kad pomislim na novac koji sam uzalud potrošila na ekspresne dostave za našu kuću, naručivanje pogrešne stvari u žurbi, ‘snalaženje‘ sa skupom, ali inferiornom alternativom jer je artikl koji sam stvarno želela imao rok isporuke pet meseci, ili najgore od svega, trošenje previše na stvari (radijatori su jedan primer), jer nije bilo dovoljno vremena za istraživanja da se pronađe ono što sam stvarno želela, po ceni koju sam želela da platim.

Pažljivije bih iscrtala svoja kupatila i imala bih detaljan spisak za kupovinu, identifikujući svaki predmet do poslednjeg detalja pre nego što započnem bilo kakav posao. Lavabo, slavine i belu tehniku ​​bih takođe naručila uz porudžbu kuhinjskih elemenata. Dala bih unapred da se napravi raspored uređenja za svaku sobu, navodeći svaku boju i završnu obradu za svaku površinu, i svakako bih naručila dovoljno tapeta tako da budu iz iste serije (da, nedostajale su nam samo dve rolne). Zapravo, neću se ponovno izlagati tome!“

David Nicholls, zamenik urednika House and Garden

„Vodeni sloj – čak i kada je tretiran slojem za slojem laka za jahte – jednostavno nije dobar izbor za okvir lavaboa ili policu za tuširanje. Čini se da voda uvek nađe put do drveta, ostavljajući ga obeleženim i na kraju nabubrenim. Takođe, polirani zeleni mermer kao kuhinjska ploča – kakav idiot!

Iskreno bih voleo da sam znao koliko su podovi od meksičke agave užasno nepraktični. Mislim, izgleda sjajno u mojim spavaćim sobama i uz stepenice, ali prolio sam čašu vode i trajno je ostao obeležen, ostavljajući tamnu felku. Bukvalno sam morao da pomerim krevet da bi je pokrio. Potpuno neprikladno.“

Lucy Williams, @lucywilliamshome

„Proučila sam plan elektrike za našu kuću, ali još uvek osećam da sam propustila nekoliko mesta gde sam na kraju poželela da sedim s telefonom ili laptopom na punjenju, ali u blizini nema utičnice, i obrnuto, nekoliko sam ih stavila na mesta gde se nikada neće koristiti i pomalo su trn u oku. Na primer, ako imate bežični usisavač, utičnice u hodniku vam stvarno nisu potrebne, osim mesta gde biste mogli da postavite sto i lampu. Takođe bih stavila više utikača s USB priključcima. Tako praktično i dosadno, ali male stvari čine život u kući lakšim i besprekornim.“

Bianca Fincham, @pembrokelodge

„Svi to kažu, ali stvarno morate živeti u kući nekoliko meseci pre donošenja velikih odluka. Pogledajte koje sobe najviše koristite, saznajte kakvo je svetlo, šta vam smeta i gde bi trebalo da usmerite svoj budžet. Pogrešila sam obojivši jako uzan hodnik u tamnozelenu boju, sada je depresivan sam ulaz u kuću. Uklonila sam i unutrašnja vrata za koja bih sada volela da smo ih zadržali zbog buke. To su stvari koje naučiš tek s vremenom.

Nemojte škrtariti na važnim elementima ako nešto stvarno želite, jer biste kasnije mogli da zažalite. Stvarno sam želela zaobljene ivice na svojim kuhinjskim radnim pločama, ali sam odustala kako bih uštedela 500 futni i gledajući unazad, volela bih da smo to uradili. Takođe bih volela da sam na početku investirala u arhitektu koji bi nam dao neke ideje o tome kako najbolje iskoristiti prostor i svetlo, jer zapravo nisam kvalifikovana za to i volela bih da sam se više fokusirala na strukturu, otvore za vrata, stepenice itd.

Posetite svoje komšije ako, poput nas, živite u kući u nizu i vidite kako su iskoristili prostor – verovatno ćete otkriti da su svi tako veličanstveno različiti, ali s istom osnovom. Pinterest i Instagram odlični su izvori inspiracije, ali često sam pod uticajem ideja koje se ne prenose jer bi prirodno svetlo ili mere kuće mogli biti drugačiji.“

Caroline Bullough, glavna zamenica urednice House and Garden

„Zamena podova je teška kada je prostorija puna nameštaja (pogotovo kada se radi o malom prostoru). Kad smo se uselili u našu kuću, bili smo užasnuti braon tepihom, ali u sobama koje manje koristimo nikada nismo imali snage da izbacimo sav nameštaj i zamenimo ga.

Ako menjate zidne lampe, izaberite ih i planirajte tačno gde želite da  ih postavite pre bilo kakvog preuređivanja. Vrlo je verovatno da različite stilove treba da uklopite na drugačiji način ili na drugu visinu, pa u trpezariji sada imamo ružne rupe u zidu.“

Harriet Churchward, @the_quist_treehouse

„Kada smo dovodili vodu u kuću, postavili smo 800 metara vodovodne cevi pogrešnog prečnika, sve do mesta gde se nalazi kućica na drvetu. To je bila mučna spoznaja. Ko je mogao znati da je vodi potrebna cev određene veličine da bi se popela na brdo? Ovde angažovanje nezavisnih radnika – za razliku od prenošenja pune odgovornosti izvođača – može biti riskantno. Veličina cevi je usmeno savetovana i nije postojalo ništa pismeno što bi nas zaštitilo. Naučena lekcija! Sve tražite u pisanom obliku i triput proverite svaki savet koji ste dobili.

Takođe bih poručila svima koji renoviraju da je to maraton, a ne sprint. Nemojte se uzbuđivati ​​do poslednje nedelje jer ćete se inače iscrpeti. Za izgradnju je potrebna ogromna količina strpljenja, pogotovo ako pokušavate raditi drugi posao ili se brinuti o deci uz projekat. Budite dobri jedni prema drugima i budite moralna pomoć jedni drugima. Nedavno sam imala molera kod kuće i nakon tri šoljice čaja rekao mi je da ne pije čaj. Kad sam se nasmejala i pitala zašto je prihvatio, rekao je da je lepo popričati, a zatim je ostao do kasno i obojio mi dodatna vrata. Napravite dobar osećaj u timu. Takođe, svi rade najbolje kada je klijent na licu mesta, zato budite što prisutniji.“

Leanne Kilroy, @goodboneslondon

View this post on Instagram

A post shared by Homeworthy (@homeworthy)

„Volela bih da smo koristili otpornu boju od ljuski jajeta u našem predsoblju i zapravo svuda u prizemlju. Nakon samo nekoliko meseci, zidovi obojeni mat emulzijom već su delovali prilično ofucano. Također bih volela da sam uračunala veliku rezervu u naš glavni proračun za obnovu. Imati još 25-30 % značilo bi mnogo više mirnih noći.“

Jessica Horton, @deorling_

„Volela bih da sam znala da svaki zadatak traje dvostruko više nego što mislite, pogotovo kada sami renovirate. Otkrila sam da većinu vremena trošim na premeštanje stvari s puta, pripremu prostora i pospremanje, a ne na sam zadatak. Preporučila bih svima koji se upuštaju u projekat, da planiraju dovoljno vremena da najprije organizuju svoje stvari. Budite nemilosrdni ili ćete bez sumnje imati nepotrebne kutije koje ćete na kraju pomerati napred-nazad u mesecima koji dolaze. Razmislite o doniranju neželjenih predmeta ili čak o rasprodaji pre početka selidbe. Pronađite novi dom za stvari koje više nećete koristiti ili bi lako mogle završiti u podrumu ili na tavanu do kraja večnosti. Skladišni prostor je uvek tražen, bez obzira na veličinu kuće.“

Amber Little-Campbell, @the__trianglehouse

„Čim smo počeli da renoviramo našu kolibu u planinama Catskill, to je bilo kao domino efekat i svaki se posao brzo pretvorio u još deset. Ako kupite staru kuću, gotovo je nemoguće proći kroz renoviranje bez pojavljivanja skupih nepoznanica, a naš A-okvir iz 1970-ih nije bio izuzetak. Izgrađena je kao letnja kuća za odmor i bila je zaključana tokom hladnih meseci zadnjih 50 godina, tako da smo, gledajući unazad, kupili drveni šator! Nije dizajniran za zimski život i to smo naučili na teži način. Pre nego počnete da radite bilo kakav posao i pre nego što odredite proračun, bitno je razumeti kostur vaše kuće.

Znajući ono što sada znamo, bili bismo spremni da potrošimo većinu svog novca na ‘dosadne‘ strukturne stvari koje niko ne može da vidi, ali koje su u finišu našu kolibu učinile toplim i funkcionalnim domom, prikladnim za sva godišnja doba.“

Ruth Sleightholme, Urednica dekoracije House and Garden

„Uvek radite stvari ispravnim redosledom! Toliko sam entuzijastična (čitaj: nestrpljiva) da ako imam tepih spreman za postavljanje, ali ne i obojenu lajsnu, moram to samo ‘završiti‘ i zakazati montera tepiha. Jako je teško uredno obojiti lajsne nakon što je novi pod već spušten. Takođe, ako možete, ostavite bojenje stepenica i hodnika dok sav planirani nameštaj ne ode u glavne prostorije, kako biste izbegli tragove i ogrebotine nakon bojenja.

Izbegavajte da ostavljate previše malih poslova za koje imate dobre namere da im se ‘vratite‘, jer će neizbežno biti vrlo primamljivo nastaviti plivati ​​i ostaviti te prepreke iza sebe. Postaće vam nevidljivi ako ih ostavite predugo, a vrebaće i ostaće godinama. Znam to iz iskustva!“

Samantha Palmer, @the_flint_house

„Kad je izvođač rekao: „Završićeš do septembra“, zapravo je mislio na decembar. Kada smo dogovorili ponudu s našim izvođačem, bili smo potpuno svesni da bi trebalo da predvidimo dodatne nepredviđene troškove, ali nismo bili spremni na dane i nedelje nepojavljivanja, kašnjenja dobavljača i popravke. Ono što je počelo kao relativno jednostavan projekat postalo je svakodnevna svađa kako bi se majstori zadržali na licu mesta i vežba fleksibilnosti kada proizvoda i opreme nema na zalihama. Troškovi materijala rasli su spiralno, a naš je proračun iz dana u dan bio sve veći, naučila sam da mi je mantra dobro – bolje – najbolje za opremu i elemente pomogla da ostanem na pravom putu, osiguravajući da još uvek sebi možemo da priuštimo neke od stavki koje smo želeli, poput naše deVOL kuhinje. Pre renoviranja nikad ne bih razmišljala o traženju skupih artikala na eBayu, ali uštedeli smo 7.000 funti na našoj potpuno novoj kadi Devon & Devon.“

Natalie Tillison, @folie_chambre

„Najviše novca potrošićete na stvari koje ne možete videti; novi krov, elektrika, novi kotao, ojačani podovi, a sve je to bitno pre nego što počnete sa zabavnim stvarima. Također je bio šok koliko je skupo odvoziti i odlagati smeće. Najam skipa, dozvole i kompanije za prikupljanje otpada skriveni su troškovi koje ne bi trebalo da zanemarite iz perspektive troškova ili vremena.

Najveća krivulja učenja za mene bila je koliko je bitno – i koliko je teško – pronaći dobrog stolara. Oni su najvredniji majstori koje ćete koristiti. Dobar može učiniti većinu stvari u kući; postaviti podove, lajsne, napraviti tuš kabine, ugraditi prozore i vrata, ugraditi ostave, ugraditi kuhinje itd. Kad ga nađete, dobro ga tretirajte!“

Becky Wilson, @bohomeinteriors

„Moj suprug i ja svađali smo se oko uklanjanja izvornih drvenih podova u našoj staroj kući kako bismo ih pravilno izolovali – mislila sam da će to izazvati veliki haos i uništiti podne daske. Na kraju sam popustila i pristala to da uradim, i hvala bogu da jesam jer bismo se ove zime smrzli zbog hladnog vazduha koji je nadirao odozdo.

Takođe bih volela da sam uložila više vremena na planiranje u naše zidne lampe i stvarno mi je žao što ih nisam dodala više. Morali smo ponovno da razvlačimo žice u celoj kući, a ja sam žurila i oklevala gde da ih stavim.“

Eva Farrington, art direktorka House and Garden

„Nedavno sam preuredila svoje potkrovlje i ponovno napravila našu kuhinju, a kad bih mogla da uradim nešto drugačije, pobrinula bih se da su važni detalji razrađeni kako treba i unapred dogovoreni s arhitektom i izvođačima. Sve građevine zahtevaju malo davanja i uzimanja, ali iznenadni dolazak cevi za WC u dnevnu sobu i potpuni neuspeh u organizovanju pumpe za grejanje (što sam na kraju sama sredila) učinili su me mnogo manje veselom.

Ako imate decu ili volite da pijete čaj u kuhinji, izbegavajte podove od svetlog kamena zbog vodenih fleka na podu.

Ako imate ideju koju stvarno želite da realizujete, držite je se i nemojte pristajati na kompromise. Imam tajnu rupu u zidu za piće, skrivenu iza slike, i to mi je najdraži deo kuće“, piše Jutarnji list.