Srbi obožavaju skandi stil, a Nevena nam je otkrila kako da ga imaš u svom stanu

Foto:Shutterstock

U priči o uređenju enterijera, trend koji asocira na čisto i prozračano je uvek skandinavski stil. Kako da u tom duhu opremimo stan, za naš portal otkriva arhitektkinja Nevena Antić.

„To je minimalistički pristup uređenju prostora čija su obeležja kombinovanje različitih tekstura u nežnim nijansama kako bi prostor delovao prozračno, toplo i privlačno. Naglašene su čiste forme, svedene linije i jednostavan nameštaj što obezbeđuje dobru funkciju, a prostor čini ugodnim i lepim za stanovanje“, kaže Nevena.

Pastelni zidovi

Ona kaže i da su baza skandinavskog stila boje koje ga definišu i po čemu ga prepoznajemo – bela, bež, svetlosiva i svetle pastelne nijanse.

„Zidovi su najčešće beli, ali uvek dekorisani slikama, policama, biljem. Zato, da biste svoj postojeći životni prostor izmenili i prilagodili ovom stilu, okrečite zidove. To je minimalno ulaganje, a maksimalan efekat kojim možete osvežiti prostor i dati mu drugačiji pečat. Uklonite i postojeću dekoraciju, sav višak aksesoara ukoliko postoji, a najčešće samo opetrećuje prostor ukoliko ga ima previše. I gledajte na novu postavku kao na belo slikarsko platno“, savetuje naša sagovornica.

Svetli podovi

Kako biste postigli najbolji efekat skandinavskog stila u vašem životnom prostoru, treba se pozabaviti i podovima koji treba da budu u svetlim nijanama, kaže arhitektkinja Nevena Antić.

„Podne obloge treba da budu svetlih nijansi sa izraženom teksturom. Ukoliko je parket koji već imate u svom stanu ili kući tamnih nijansi, uvek postoji opcija bajcovanja, tretiranja postojećeg kako biste dobili svetliji ton.“

Veoma važno za skandinavski stil je kombinacija različitih tekstura i materijala.

Cveće

„Pastelni tonovi u kombinacijama sa drvetom, zatim ratan, pleteni detalji i, naravno, biljke. Primetili ste da u svakom skandinavskom enterijeru ima puno biljaka koje opelemenjuju i daju život prostoru. Mala ulaganja u vidu staklenih ili keramičkih vaza dobri su detalji i pečat su ovog stila.“

I drugi detalji su važni.

skandinavski stil
Foto:Privatna arhiva/Nevena Antić

„Lanene jastučnice, ovčija koža, vuneni detalji, fokus na prirodnima materijalima može se koristiti kako bi se oplemenio ambijent i približio se skandi stilu. Paterni su česti, ali nikada napadni i opterećujući, i oni nam daju dozu dinamike. Uz jednobojni tekstil koji se nalazi u enterijeru, možete birati tepih sa nekim dezenom koji bi lepo povezao sav ostali nameštaj i dekoraciju.“

Osvetljenje

Važna stvar kod svakog enterijera, pa i u skandi stilu, jeste osvetljenje, tj. rasveta.

„Kako skandinavske zemlje ne obiluju dnevnim svetlom posebno tokom zimskih meseci, akcenat stavlja se na rasvetu, na lampe, lustere, zidne lampe, kao i sveće. Pored upotrebne vrednosti, imaju i ulogu dekorative.“

Nevena Arsić savetuje i da, ukoliko imate potrebu da menjate i krupan komadni nameštaj, birate svedene linije, jednostavne forme, pastelne ili sive boje koje se jednostavno uklapaju i deluju neopterećujuće u enterijeru.

„Na to kasnije gradimo stil dodavanjem detalja u vidu prekrivača, jastučića… Pletene korpe u kojima možete i odlagati ove aksesoare takođe su odličan detalj u ambijentu.“

Ipak, vodite računa da ne preterate jer skandi je u osnovi minimalistički pristup, pa suvišni detalji mogu da naruže prostor i opterete ga.

Bela kuhinja

skandinavski stil
Foto:Privatna arhiva/Nevena Antić

Ako renovirate stan, a želite tipičnu skandi kuhinju, dileme nema, kaže Nevena.

„To podrazumeva bele frontove, drvodekor radnu površinu, svetle, najčešće bele pločice, otvorene police, profilaciju na krilima ormarića. Ručke mogu biti akcentovane i crne – i vaša kuhinja je već skandi.“

Ključni saveti za skandi stil

Oslobodite se viška nepotrebnih stvari, detalja koji opterećuju i nepotrebni su u enterijeru.

Obojte zidove u belo ili neku neutralnu nijansu.

Tretirajte podove kako bi bili svetlijih tonova.

Komadni krupniji nameštaj svedene forme, svetlih ili sivih tonova.

Koristite prirodne materijale u vidu prostirki, jastučica, prekrivača.

Ne zaboravite biljke.

Police ukrasite malim brojem dekorativnih predmeta, staklom, keramikom, drvetom, odnosno prirodnim materijalima.

Zidove ukrasite umetničkim delima – slikama, u svedenima ramovima koji mogu biti akcentovani – crni.

Plavičasti tonovi se mogu provlačiti u detaljima i zaokružiti celu skandi priču.

***

Bonus video: Boemski salonac u kojem je uhvaćen stari duh Zemuna

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram