Presađivanje orhideja nije viša matematika, ali jeste delikatan proces u kojem se moraju poštovati ključna pravila.
Orhideje su poznate kao ćudljivo cveće koje je nekad teško razumeti. Deluje kao da ste im priuštili idealne uslove za bujanje, a njima se ipak suše listovi, ne niču novi, nema cvetnih grana. Gde grešite?
Kad je idealno vreme za presađivanje orhideja?
Idealno vreme je proleće, na svakih godinu do dve, ali ovo nije zakucano u kamenu. Naime, orhideja je biljka koja tokom cele godine može da daje nove listove i cvetove, pa njeno presađivanje ne mora da bude vezano za konkretan period. Ono na šta više treba da obratite pažnju od kalendara jeste stanje korena.
Naime, orhideja voli male saksije i napravićete grešku ukoliko je prebacite u veću pre nego što je ona spremna za to. A kako ćete znati da je spremna? Tako što korenom potpuno ispuni postojeću posudu, a supstrat bukvalno počne da trune i da se raspada.
Kako da izaberete savršenu saksiju za orhideju?
Izbor prave saksije je ključan za zdravlje orhideje. Kad se radi o materijalu, plastika je odličan izbor jer je lagana i zadržava vlagu, pa je treba uzeti za orhideje koje zahtevaju više vlage, poput Phalaenopsis i Cattleya, koje su kod nas popularne.
Saksije od terakote i drugih prirodnih materijala koji omogućavaju bolji protok vazduha, ali brže isušuju supstrat, idealne su za orhideje koje ne vole prekomernu vlagu. Među njima je popularna Vanda.
Obavezno izaberite saksiju sa dobrim drenažnim otvorima na dnu saksije kao i bočno. To omogućava suvišnoj vodi da lako izlazi, što sprečava truljenje korena.
Saksija ne bi trebalao da bude prevelika, već samo malo veća od trenutne, kako bi koreni mogli komtono da rastu, ali da nema previše supstrata koji zadržava vodu.
Prozirne saksije su dobre jer omogućavaju pristup svetlosti korenu.
Kako se presađuje orhideja, korak po korak
1. Pažljivo izvucite biljku iz saksije tako da ne oštetite koren.
2. Nežno rastresite koren i kompletno ga očistite i oslobodite od supstrata.
3. Detaljno pregledajte stanje korena i izdvojte delove koji su truli i suvi, jer oni više nisu funkcionalni.
4. Sterilnim makazama odstranite mrtve delove korena, ali tako da ne zakačite vitalne delove, jer ćete u suprotnom raniti biljku i ona će se baviti time kako da zaceli nastalu ranu umesto da se bavi onim što joj je korisno za rast. Dakle, makazama uhvatite uvenuli koren pola centimetra do dela gde je on i dalje živ. U slučaju da je čitav koren umro, odstranite ga u celini. Zanimljivo je da orhideja može da preživi samo sa jednim funkcionalnim korenčićem, a nekad čak i bez korena, samo je u tom slučaju potrebno da je nekoliko nedelja držite u vodi kako bi se ponovo ožilila.
5. Na dno saksije možete da stavite kamenčiće za drenažu ili pak tanak sloj supstrata. Onda kompletan koren ubacujemo u saksiju i postepeno oko njega dodajemo svež supstrat. Vodite računa da pri svakom novom dodavanju blago rastresete saksiju i rasporedite supstrat tako da ne ostaje vazdušnih džepova i da u konačnom rezultatu biljka stoji čvrsto.
6. Nakon presađivanja, zalijte orhideju umereno. Izbegavajte prekomerno zalivanje u prvih nekoliko nedelja dok se koren ne prilagodi novom supstratu.
Važna napomena!
Orhideja se presađuje samo kad je zdrava. Ukoliko biljka pokazuje znake neke bolesti, prvo je lečimo, pa se onda bavimo presađivanjem.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: