Ovaj stan na Dorćolu je pun svetla i živih boja, ali terasa – terasa vredi milion dolara

Stan na Dorćolu
Foto: Super Prostor

Kupovina stana u novogradnji predstavlja značajan korak, a angažovanje arhitekte u ranim fazama procesa, idealno već tokom razmatranja kupovine, može biti od presudnog značaja.

Stanovi u novim stambenim kompleksima projektovani su za „anonimnog” korisnika, što znači da projektanti nemaju uvid u specifične potrebe i želje budućih vlasnika. Arhitekta, angažovan od strane potencijalnog kupca, igra ključnu ulogu u proceni potencijala prostora, utvrđivanju njegove usklađenosti sa potrebama klijenta i izradi tehničkih rešenja za prilagođavanje stana tokom izvođenja radova.

Upravo takav pristup primenjen je prilikom projektovanja stana površine 150 metara kvadratnih za četvoročlanu porodicu u jednom od novih beogradskih stambenih kompleksa, iza kojeg stoji MZ Studio. S obzirom na to da je stan kupljen u fazi izgradnje, pružila se jedinstvena prilika za projektovanje prostora u skladu sa specifičnim zahtevima klijenata, a zatim i za detaljno opremanje enterijera nakon završetka građevinskih radova, piše Super Prostor.

Odabrani stan je već posedovao kvalitete koji su bili ključni za klijente: dvostranu orijentaciju dnevnog prostora, master spavaću sobu sa sopstvenim kupatilom i pristup prostranoj terasi sa panoramskim pogledom. Fokus je bio na unutrašnjoj reorganizaciji prostora, posebno u utilitarnim zonama poput kupatila i kuhinje. Konstruktivni elementi, poput betonskih zidova, predstavljali su ključno ograničenje u prekomponovanju prostora.

Foto: MZ Studio/SuperProstor

*

Foto: MZ Studio/SuperProstor

Prvobitnim projektom bio je predviđen petosoban stan sa dnevnim boravkom i četiri spavaće sobe. Iako je master spavaća soba zadovoljavala dimenzijama, preostale tri spavaće sobe su bile ispod standardnih dimenzija. Ideja o spajanju tri male sobe u dve veće nije bila izvodljiva zbog rasporeda konstruktivnih elemenata. Stoga je jedna od manjih soba zadržana kao radna soba, dok su dve spojene u prostranu dečju sobu. Kupatilo koje se nalazi u blizini spavaćih soba preuređeno je tako da umesto tuš kabine bude smeštena kada, a promenom pozicije ulaza radna soba je neznatno proširena.

Foto: MZ Studio/SuperProstor

*

Foto: MZ Studio/SuperProstor

*

Foto: MZ Studio/SuperProstor

Glavna zamerka prvobitnom rasporedu bila je nedovoljno velika kuhinja za potrebe savremene porodice. Zbog toga je u ovoj zoni stana izvršena najveća intervencija: ukinut je gostinjski toalet, čiji je deo pripojen predsoblju radi formiranja prostora za odlaganje garderobe, dok je drugi deo pripojen kuhinji. Kuhinja je takođe proširena prema spoljnom zidu i prostoru originalno namenjenom za trpezariju, i potpuno otvorena prema dnevnom boravku. Na ovaj način, ceo zid između master sobe i predsoblja, sa jedne strane, i kuhinje, sa druge strane, iskorišćen je za smeštaj kuhinjskih elemenata. Dodavanjem poluostrva sa šankom, kuhinja je dobila adekvatne dimenzije za sve potrebne uređaje i elemente.

Foto: MZ Studio/SuperProstor

*

Foto: MZ Studio/SuperProstor

Ovakav pristup, koji podrazumeva potpuno otvaranje prostora, prvobitno zamišljenog kao utilitarna zona, postavio je određene izazove. Kako bi se sakrile instalacije u kuhinji, projektovan je spušteni plafon. Takođe, različite podne obloge u kuhinji (keramika) i dnevnom boravku (parket) zahtevale su pažljivo usklađivanje. Vizuelno, spušteni plafon i keramički pod su i dalje jasno definisali granice kuhinjskog prostora.

Foto: MZ Studio/SuperProstor

Ovi postojeći elementi poslužili su kao polazna osnova za koncept dvobojne kuhinje. Projektom enterijera usklađene su linije spuštenog plafona i keramičkog poda, čime je definisana i dužina kuhinjskog poluostrva. Plava boja je dominantna u ovoj zoni. U nastavku kuhinje, prema dnevnom boravku, materijalizacija se menja prelaskom na parket.

Kuhinjski elementi raspoređeni su tako da su izmene na postojećim instalacijama bile minimalne. Plavi deo kuhinje obuhvata rernu, mikrotalasnu pećnicu, grejnu ploču, sudoperu, mašinu za sudove, elemente za odlaganje i vinski frižider. Elementi za odlaganje otpada i izvlačna daska za sečenje integrisani su u dizajn. U nastavku kuhinje, visoki elementi od hrastovog furnira sadrže frižider, ostavu za hranu i kutak za kafu i čaj, dok je deo za doručak formiran uz okrugli sto, dizajnerske stolice i upečatljiv luster.

Foto: MZ Studio/SuperProstor

Prema dnevnom boravku, na kuhinjsko poluostrvo se nastavlja šank, dizajniran da se uklopi sa postojećim stolicama klijenata. Šank vizuelno zaklanja radnu površinu poluostrva. Za izradu šanka korišćen je prirodni mermer, koji se uklapa sa kvarcnim površinama u kuhinji.

Zbog konstruktivnih elemenata nije bilo moguće smanjiti prostran dnevni boravak, zbog čega je trpezarija zauzela deo njegove površine. Pozicioniranje trpezarijskog stola i stolica, kao i umetničkog dela Žolta Kovača, naglašava vizuru sa ulaza u stan, uvodeći goste direktno u dnevni prostor.

Nameštaj u predsoblju dizajniran je po meri, usklađujući se sa estetikom dnevnog boravka. Grafički tepih i linijski luster doprinose vizuelnom jedinstvu čitavog ambijenta.

Foto: MZ Studio/SuperProstor

Nakon otvaranja kuhinje i smeštanja trpezarije, izazov je bio integrisati televizor i akvarijum u dnevni boravak. Dizajnirana je posebna polica od metalnih nosača i furniranih elemenata, koja objedinjuje tehnologiju, akvarijum i dekorativne elemente. Pozadina ekrana je kamuflirana zatamnjenim staklom.

Foto: MZ Studio/SuperProstor

Nameštaj u dnevnom boravku obuhvata kožnu sofu, pomoćne stočiće i fotelje nasleđene od porodice, presvučene u odabrani materijal. Dodatni luster upotpunjuje prostor. Iz dnevnog boravka se pristupa terasi sa prostorom za sedenje i trpezarijskim stolom.

Foto: MZ Studio/SuperProstor

*

Foto: MZ Studio/SuperProstor

Dečija soba projektovana je sa krevetom na sprat, toboganom i stepenicama koje služe kao prostor za odlaganje. Treći ležaj se izvlači ispod donjeg. Plava boja se ponavlja iza kreveta, ističući njegov dizajn, dok su ormar, pisaći sto i police neutralnih boja.

Radna soba sadrži elemente neutralnih boja sa otvorenim i zatvorenim policama i radni sto.

Master spavaća soba je minimalistički uređena i sadrži drveni krevet, konzolne noćne stočiće i ugradni ormar. Tamna tapeta iza kreveta stvara kontrast svetlom drvetu, a neutralne boje doprinose opuštajućoj atmosferi.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram