Ako ste ovog leta želeli da ubacite neku novu biljku u svoj vrt, neka divni prkos bude vaša prva opcija.
Sitna, otporna i sasvim skromna biljka je veoma zahvalna za uzgoj pa nećete imati puno brige, a rezultat je vrt prekriven sitnim ružicama koje se kupaju na suncu.
Portulaca Grandiflora u naše vrtove dolazi iz Južne Amerike, ima više vrsta, ali u našoj ćemo se okolini najčešće susresti sa šarenim cvetićima imena prkos.
Etimologija pak kaže da naziv Portulaca znači mala vrata, zbog otvora na plodu iz kojih ispada seme, dok Grandiflora znači biljka koja krupno, bujno cveta. Njegove cvetne glavice otvaraju se s obzirom na deo dana, a mogu biti gušće ili ređe.
Prkos je sukulent koji može dosegnuti visinu do 20 centimetara i bogato se granaju, jednostavno – ne prestaje da buja.
Osim u vrtovima i kamenjarima, prkos možete posaditi bilo gde, uslov je samo da cvet ima dovoljno sunca jer je ono presudno za njegov zdravi razvoj. Ako ima dovoljno sunca, prkosno će rasti i širiti se prostorom pa će vrt izgledati kao umetničko platno, jer njegovi cvetovi dolaze u crvenoj, narandžastoj, ružičastoj, beloj i žutoj boji.
Saveti za negu prkosa
Prvo i najvažnije, prkosu osigurajte dovoljno sunčeve svetlosti jer u senovitom području neće cvetati.
Prkos dobro podnosi sušu, a treba ga zalivati umereno, nakon što se zemlja sasvim osuši.
Iako se može prilagoditi svakoj vrsti tla, preferira dehidrirano tlo.
Prkos treba posaditi već u martu ili aprilu, a svoj puni sjaj doživi u junu.
Kako biste podstakli cvetanje, redovno uklanjajte cvetne glavice koje su uvenule.
Bolje uspeva ukoliko se prvo poseje u posudice te kasnije presadi na gredicu. Đubrenje i zalivanje nisu potrebni. Ukoliko previše đubrimo stvara manje cvetova i izloženiji je napadu štetočina, piše plantea.com, a prenosi Zadovoljna.hr.