Najlepše vinarije u Srbiji za hedonističko bekstvo iz grada

Foto:Shutterstock

Sunce, vino i čisto uživanje

Kad je u pitanju beg iz grada i uživancija u svim čulima, šta je lepše od boravka u nekoj vinariji, uz šardone i bri, finu muziku i pogled koji leči dušu. U nastavku su neke od najlepših vinske kuće u Srbiji koje vredi istražiti i prepustiti im se.

Vinarija Đurđevića legat

Priča o vinariji Đurđevića legat počela je pre više od stotinu godina u blizini Mionice u selu Ključ.

Danas tri sestre, Aleksandra, Ivana i Sanja, čuvaju porodično nasleđe i proizvode svoje vinarije boje jedinstvenošću i lepotom.

sestre vinarija
Foto:promo

U vinariji Đurđevića legat možete da se prepustite uživanju u svakom smislu jer su na jednom mestu restoran sa raznim delicijama, jedinstvena barrique sala, wineshop i luksuzne sobe za kompletan hedonizam.

Vinarija Eden

Na oko sat vremena od Beograda, na padinama Kosmaja u selu Ranilović, okružena vinogradima, nalazi se moderna vinarija Eden, gde će vas dočekati prostrana degustaciona sala sa velikom terasom.

U punudi su vrhunska vina od internacionalnih sorti, a prava poslastica je desertno vino od sorte semijon koje je ponelo priznanje za najbolje slatko ili poluslatko vino Srbije 2021. godine, piše Vino.rs.

View this post on Instagram

A post shared by KoZmaj fest (@kozmaj_fest)

Vinarija Matalj

Smeštena na Bukovskom brdu odakle se vidi kotlina Negotina i nazire Dunav, nova zgrada najpoznatije negotinske vinarije okružena je vinogradima autohtonih sorti, dok u velikoj degustacionoj sali nudi minimalistički stilizovani komfor.

Odlična kuhinja, bogata a la carte ponuda kruna su uzbudljivog ambijenta u kom možete da se opustite uz vina više puta proglašavana za najbolja.

Vinarija Ilić-Nijemčević

Beskrajno romantično mesto na zapadnim obroncima Fruške gore u mestu Bikić Do u stvari je nekadašnja vila u kojoj je očuvan idilični duh prošlih vremena.

Ušuškana u hladovinu, s velikom drvenom terasom i uređenim travnjakom, vinarija Ilić-Nijemčević prava je zelena oaza za sve one koji žele da se u potpunosti predaju čarima prirode.

Tu su i prijatna mlada i odležala vina od lokalnih i internacionalnih sorti, odlična frankovka i prava sremačka domaća kuhinja za one koji dođu.

Vinarija Plavi Perun

U srcu Šumadije, u Topoli, nalazi se vinarija Plavi Perun.

Eklektični dizajn enterijera i moderni pristup proizvodnji vina izdvaja ih na vrh must-visit lestvice kada su u pitanju vinarije.

Ova vinarija postala je omiljeno odredište među mladim vinskim entuzijastima.

Njihova kolekcija vina, od svežih belih do kompleksnih crvenih, odražava duh vinograda i pruža iskustvo koje se pamti.

Vinarija Plavi Perun je sebi zacrtala jedan cilj – da svako ko se na ovoj destinaciji nađe oseti užitak u svakom gutljaju vina i predivnim pejzažima koji ih okružuju, piše Journal.rs.

Vinarija Verkat

Verkat je mlada porodična vinarija iz Čerevića na severnoj strani Fruške gore posvećena proizvodnji finih vina sa ovog podneblja.

Verkat je osnovan 2018. godine kada su dve sestre, Sonja i Nataša, ozvaničile malu porodičnu prozvodnju vina sa kojom su odrasle.

Od tada Verkat svake godine donosi fina vina, prepoznatljivog kvaliteta i pristupa, a njihova vinska kuća je postala mesto okupljanja i predaha.

Vinarija Breg

Od podizanja prvih zasada vinograda 2020. godine cilj im je da neguju vrhunski kvalitet grožđa, da rastu sa njim i uživaju u tom procesu.

Vinograd se nalazi u sunčanoj dolini Jande, u centru ruže vetrova, na nadmorskoj visini od 250 metara odakle se pruža izvanredan pogled na Dunav.

Ideja o vinogradu je deo dugogodišnjeg prijateljstva dve porodice koje dele zajedničke vrednosti zasnovane na predanom radu i stvaranju novih vizija.

Svaka boca je pažljivo kreirana da pruži nezaboravno iskustvo, bilo da tražite vino za posebnu priliku ili uživanje u svakodnevnim trenucima, a ambijent je stvoren za beg iz grada.

Vinarija Draganić

Vinarija Draganić nastala je 2017. godine prema ideji Srđana Draganića, građevinskog inženjera i strastvenog ljubitelja vina. Inspirisan predelima, mirisima i ukusima Toskane, želeo je da prenese duh takve lepote i u Šumadiju.

Ono što je spojilo tu ideju i njeno ostvarenje je sličnost brdovitih krajolika Topole i toskanskih vinograda.

Upravo je zato na prelepom proplanku Karaula u selu Lipovac kraj Topole zasađen i prvi čokot ovog vinograda.

Na 10 hektara zemlje se naročito izdvajaju sorte koje su po prvi put proizvedene u Srbiji. Reč je o San Giovese-u, autohtonoj italijanskoj sorti grožđa, i Palavi, koja predstavlja sortu nastalu ukrštanjem Gewürztraminer i Müller-Thurgau.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram