Kraj godine dobra je prilika da se sumiraju utisci o najlepšim rezidencijalnim građevinama realizovanim u 2024. Pogledajte o kojim porodičnim kućama, vilama i vikendicama se radi.
Projekti ovih kuća objavljeni su na platformi SuperProstor tokom prethodnih dvanaest meseci.
Sklad s prirodom – vikend kuće na Zlatiboru i Kosmaju
Ove godine na SuperProstoru objavljena su dva projekta vikend kuća, čija rešenja predstavljaju odlične primere harmonije između arhitekture i prirode. Svojom nenametljivošću, sofisticiranom upotrebom materijala i volumena i poštovanjem prirodnog okruženja i živog sveta, kuće za povremeni boravak na Kosmaju i Zlatiboru ističu autentičan arhitektonski rukopis svojih autora.
Projekat vikend kuće RI na Zlatiboru nastao je u arhitektonskom studiju a2arhitektura.
Geografske odlike terena i prostorna ograničenja parcele naveli su arhitekte da osmisle različita funkcionalna i estetska rešenja, koja su rezultirala boljom orijentacijom dnevne i spavaće zone, kao i ostvarenjem kvalitetnijih vizura prema prirodnom okruženju guste borove šume.
Posebna pažnja posvećena je očuvanju zatečenih prirodnih karakteristika i potencijala pejzaža. Kako bi se kuća maksimalno stopila u prirodno okruženje, fasada, pomične drvene škure i krov obloženi su daskama od sušenog bora u tonu koji odgovara srednjem tonu kore okolnih četinarskih stabala.
Isticanje i inkorporiranje zatečene stene u osnovu kuće zahtevalo je kompleksnija konstruktivna rešenja, s obzirom na različite prirodne procese koji se odvijaju tokom cele godine, ali je istovremeno dalo poseban estetski kvalitet projektu.
K4 su četiri kuće u nizu, smeštene u vikend zoni planine Kosmaj, a projekat je nastao u arhitektonskom birou Atelje Đukić. Ideja usklađivanja arhitekture i prirode u realizaciji ovog rešenja naročito dolazi do izražaja na dvorišnoj strani, gde je dnevni boravak prozorskim okvirima povezan sa spoljašnjim okruženjem, a pad terena i deo stepeništa iskorišćen za formiranje bazena.
Ulazna i dnevna zona smeštene su na nivou prizemlja naglašene visine, dok je noćna zona u nivou suterena.
Veliki prozorski otvori ka dvorištu omogućili su značajnu količinu dnevnog svetla, i istovremeno povezali dnevnu sobu, trpezariju i kuhinju sa okolnim zelenilom, čime je umanjen utisak boravka u zatvorenom prostoru.
Masivne spoljne stepenice, osim što služe za komunikaciju sa dvorištem, pružaju i slobodnu površinu u vidu plaže oko bazena, koji zbog svoje pozicije predstavlja produžetak dnevnog boravka sa terasom.
Sa dve spavaće sobe, kupatilom i ostavom u suterenu, te kuhinjom, trpezarijom i dnevnom sobom sa polu lođom u prizemlju, svaka vikend kuća ima 106 m2 korisnog prostora.
Unutrašnje dvorište zagrljeno opekom – atrijumska kuća u Somboru
Porodična kuća u Somboru nalazi se na periferiji grada, a osnovna ideja arhitekata iz biroa Domus Arhitektonski Atelje bila je da se razuđenom osnovom i pomoćnim objektima formira intimni prostor unutrašnjeg dvorišta sa bazenom u kom će stanari uživati zaštićeni od pogleda sa susednih parcela.
Kuća je prizemna, sa jasnom podelom na nekoliko zona, a iz svih prostorija pružaju se različite vizure ka dvorištu. Oko bazena, koji je postavljen u centralnom delu parcele, raspoređena su i dva pomoćna objekta: natkrivena terasa sa roštiljem i objekat sa sobom za druženje, boravak, saunom i ostavama.
Projektovanjem razuđene osnove kuće omogućeno je da se formiraju manje, intimnije zone unutar dvorišta, što je dodatno doprinelo boljem prirodnom osvetljenju prostora. Odabir opeke kao materijala za završnu fasadnu oblogu dao je poseban karakter objektu i povezao ga sa podnebljem u kome se nalazi.
Monumentalna, a istovremeno nenametljiva – Vila TLS
Rezidencijalna porodična vila u Beogradu realizovana je prema projektu arhitektonskog biroa MAPA Architects. Projektom je trebalo odgovoriti na kompleksne zahteve i očekivanja klijenta, a istovremeno sačuvati otvorene vizure susednim objektima uprkos gabaritu vile. Prirodni pad terena otvorio je mogućnost za promišljeno arhitektonsko rešenje, čiji su kvaliteti prepoznati i na ovogodišnjem Salonu arhitekture u okviru Muzeja primenjene umetnosti, na kome je projekat poneo Nagradu publike Salona.
Volumen objekta, koji deluje masivno zbog upotrebe kamena na celoj fasadi, ublažen je zaobljenim formama koje su dobijene finim brušenjem blokova travertina. Fasada je sa glavne ulične strane zatvorenija, a ove svetle oble kamene forme suprotstavljene su strogim vertikalnim linijama pergola, brisoleja i prozorskih otvora od tamnog metala.
Dvorišna strana je na nižoj koti u odnosu na uličnu, te se s ove strane skriva još jedan podzemni nivo, u kome je, između ostalog, projektovan zatvoren bazen. Čitav ovaj sprat velikim otvorima povezan je sa zelenim dvorištem i pratećim sadržajima za odmaranje i druženje na otvorenom.
Razigrana geometrija porodične kuće AC 31
Dvospratna kuća AC 31 nalazi se u Beogradu, u naselju u kome pretežno dominiraju gusto raspoređene porodične kuće većih gabarita sa pripadajućim dvorištima. Izgrađena je prema projektu arhitektonskog biroa MAPA Architects za potrebe dve porodice, sa različitim strukturama stambenih jedinica, i malim zajedničkim dvorištem sa kaskadno uređenim zelenilom.
Na glavnu ulaznu kapiju nadovezuje se spoljašnje stepenište kojim su obezbeđeni nezavisni ulazi na oba sprata. Ono je delimično natkriveno i ograđeno – krov i bočni zid koji bi trebalo da se protežu celom dužinom osnovnog kvadra, razbijeni su u manje segmente, te se praznine i puni zidovi smenjuju u asimetričnom ritmu, jasno naglašavajući zamišljeni oblik zaštitne školjke.
Prednja fasada otvorena je celom površinom francuskim prozorima, prekrivenim šalonima cigla boje, koji, pored osnovne uloge zaštite od sunca i zaklona od pogleda s ulice, unose dodatnu dinamiku u estetskom smislu.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: