Mari i Toni Njuton oboje imaju 77 godina, a decenijama unazad se brinu o dvorištu koje izgleda kao raj na Zemlji.
Mari i Toni Njutn, oboje imaju 77 godina, a proveli su 43 godine i potrošili više od 15.000 funti transformišući svoju baštu u Volsolu u Zapadnom Midlendsu.
Njihov vrt je dobio nadimak „četiri godišnja doba“ zbog toga što je neodoljiv tokom cele godine. Oni tvrde da su zasadili više od 3.000 biljaka, drveća i žbunova, među kojima je 450 azaleja, 120 japanskih javora i 15 klekovih plavih zvezda.
Par, koji ima četvoro odrasle dece i četvoro unučadi, provodi dva sata dnevno radeći u vrtu i s velikom ljubavlju održavaju biljke, a nagrađeni su sa nekoliko priznanja, uključujući najbolju baštu u Britaniji.
Gospođa Njutn je počela da se bavi baštovanstvom 1982. godine nakon što se povukla sa posla i sama izučavala hortikulturu kao hobi.
„U našoj bašti ima više od 3.000 biljaka, toliko da ne mogu ni da nabrojim. To je bašta za sve sezone, tako da u jesen vidite briljantne crvene, narandžaste i žute, a u proleće su boje jednako žive i jarke. Jesen je moje najomiljenije godišnje doba u vrtu. Biće listova azaleje i acera zajedno sa zimzelenim četinarima. Sve osim dve biljke u našoj bašti smo posadili sami. Ono što je prilično zanimljivo je da fotografija iz vazduha prikazuje lice sove u bašti. To se nije desilo namerno, ali je jako lepa slučajnost“, rekla je Mari Njutn.
Stare slike iz 1980-ih pokazuju koliko je par imao posla da transformiše blatnjav travnjak i zapušteni prostor oko kuće.
Njihova bašta je postala toliko popularna da u nju dolaze i turisti.
„Tokom godina je više od 14.000 ljudi iz 48 različitih zemalja došlo i posetilo našu baštu, što je tako dirljivo. Neki kineski studenti su nam došli i rekli da je ona korišćena kao primer na jednom od njihovih predavanja. Provodimo oko dva sata dnevno u vrtu, ali to može biti manje ili više u zavisnosti od vremena“, rekla je gospođa Njutn.
Penzionisani lekar opšte prakse gospodin Njutn je dodao: „Prvo smo dvorište prilagodili našoj deci, ali kako su godine prolazile, prešli smo na sadnju i uzgoj sopstvenog cveća i biljaka. Bilo je mnogo pokušaja i grešaka da bašta postane ovakva kakva je sada. Mnoge naše biljke su sada stare 30 i više godina.“
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: