Moderna kuća u Grockoj privlači najviše pažnje, svi se pitaju čija je – a tek kad je vide iznutra…

Foto: SuperProstor

Kuća je smeštena na izuzetno dinamičnom terenu, na parceli sa značajnim nagibom, orijentisana prema obali Dunava. Na parceli su se nalazila dva objekta: vikendica na višoj koti i mali objekat od nepečene cigle, u lošem stanju, na nižoj koti. Oba objekta su bila smeštena na terasastim platoima, sa manjim potpornim zidovima koji su obezbeđivali stabilnost terena. Za boravak je korišćen samo glavni objekat, dok je pomoćni služio kao ostava.

Osnovna ideja MZ Studija je bila rekonstrukcija glavne kuće i izgradnja nove gostinske na mestu pomoćnog objekta, sa svim savremenim sistemima za celogodišnji boravak. Bilo je od ključnog značaja da gostinska kuća svojom pozicijom i visinom ne zaklanja pogled na Dunav sa platoa ispred glavne kuće.

Prva faza obuhvatala je projektovanje i izgradnju gostinske kuće. Lokacija je izabrana na mestu prethodnog pomoćnog objekta, prvenstveno zbog izbegavanja obimnih zemljanih radova i radova na obezbeđenju škarpi i nasipa. Tokom radova, postojeće škarpe, učvršćene vegetacijom, očuvane su, što je uticalo na veličinu osnove. Tako je isprojektovana kuća površine 74 m2, sa prizemljem i galerijom, i iskorišćen je deo postojećeg platoa kao terase u nivou prizemlja.

Foto: SuperProstor

U prizemlju kuće se nalaze kupatilo, kuhinja sa trpezarijskim stolom, radni kutak i dnevna soba duple visine sa kaminom. Dupla visina dnevne sobe omogućila je ugradnju krovnih prozora koji osvetljavaju glavni prostor i obezbeđuju prirodno svetlo, uprkos pretežno severnoj orijentaciji. Dnevni boravak se preko velikog trokrilnog kliznog staklenog portala otvara prema spoljašnjosti i deking terasi.

Foto: SuperProstor

Stepenice za galeriju postavljene su uz zadnju fasadu i izvedene su kao konzolne, od tankih čeličnih profila, bez vidljivih oslonaca. Zbog ograničenog prostora, deo ispod stepenica je iskorišćen za smeštaj kuhinjskih elemenata i uređaja.

Foto: SuperProstor

Na galeriji se nalazi spavaća soba sa izlazom na terasu od 14 m2, sa pogledom na Dunav. S obzirom na to da je deking terasa ispred kuće orijentisana ka severu i zaklonjena postojećim zelenilom, terasa na spratu pruža mogućnost izbora između sunčanog i senovitog mesta za boravak.

Foto: SuperProstor

*

Foto: SuperProstor

Gostinska kuća prati orijentaciju parcele prema Dunavu, sa otvorima stambenih prostorija na prednjoj fasadi. Iza kuće je izveden novi betonski potporni zid, na mestu starog kamenog, radi stabilizacije terena i obezbeđivanja privatnosti u odnosu na glavnu kuću.

Foto: SuperProstor

Specifična forma kuće je rezultat uslova da se ne zaklanja pogled sa glavne kuće, pa je terasa na spratu „usečena“ u krovni gabarit. Otvori su nestandardno velikih dimenzija, kako bi se eksterijer i reka što više integrisali u enterijer. Klijenti su želeli da se bude uz pogled na Dunav, što je omogućeno dizajnom galerije i njenog velikog horizontalnog prozora.

Foto: SuperProstor

Kuća predstavlja savremenu interpretaciju arhitekture vikend naselja, inspirisanu arhetipom kuće sa dvovodnim krovom. Iako savremenog dizajna, objekat zadržava elemente tipičnih vikendica iz okruženja – male, jednostavne kuće sa kosim krovovima i malim brojem otvora. Ovaj arhetip je modifikovan u odnosu na formu i orijentaciju, uslovljene specifičnom lokacijom i terenom.

Ideja o jednostavnom, svedenom dizajnu naglašena je monohromatskom obradom fasada i velikim otvorima. Fasada je obložena tamno sivim listelama, a krov je pokriven crepom iste boje. Aluminijumska stolarija prati istu nijansu, sa naglašenim špaletnama u tamno tirkiznoj boji, dok skriveni oluci doprinose uniformnosti izgleda. Svojom malom veličinom, kompaktnom formom i tamnom bojom, kuća se uklapa u zelenilo dunavske obale, u skladu sa željom klijenata.

Kuća je nagrađena pohvalom na 45. Salonu arhitekture Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu, u kategoriji Arhitektura, 2023. godine.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram