Ova biljka je izuzetno lepa, ali ujedno je i malo zahtevnija za negu, pa treba znati kako je održavati da bi bila najlepši ukras doma.
Medinilla magnifica je tropska biljka poznata i kao roze grožđe. Ima posebno dug period cvetanja i prelepo izgleda, ali je i osetljiva i treba znati kako sa njom.
Prelepa tropska biljka
Medinilla magnifica potiče sa Filipina, gde je klima tropska. Tamo je zbog svojih raskošnih cvetova postala vrlo popularno sobno cveće. Potom je osvojila i ostatak sveta, pa je vrlo tražena i na našim prostorima. U prirodi može da naraste čak 2,5 metra, a unutra do 1,5 metra, iako obično ostane manja.
Medinilla magnifica ima kožaste, tamnozelene listove, a između februara i avgusta formira roze grozdove cveća.
Gajenje biljke medinilla magnifica
Pošto dolazi iz tropskih krajeva, ovoj biljci trebaju toplota i velika vlažnost. Idealna lokacija za nju je svetlo mesto koje ipak nije izloženo direktnoj sunčevoj svetlosti. Pošto inače raste pod krošnjama tropskih šuma, najbolje ju je držati u laganoj hladovini, na primer ispod neke veće biljke.
Najviše joj prijaju temperature između 19 i 25 °C. Zimi ona može da bude na nešto hladnijem jer joj je potreban odmor da bi na proleće iznedrila nove pupoljke, ali ni tada je ne treba držati ispod 15 °C.
Vlažnost vazduha za ovu biljku treba da bude najmanje 60% tokom cele godine. Tu vlažnost možete pojačati ako prskate biljku s vremena na vreme ili ako postavite činije sa vodom u njenoj blizini, pišu na sajtu plantura.garden.
Promaja je podjednako štetna za ovu biljku kao i jake temperaturne oscilacije, a ne voli ni da se često pomera i zato izbegavajte sve to koliko god je moguće.
Savet plus: Medinilu možete staviti i na tanjir napunjen šljunkom i vodom. Tako biljka nije direktno u vodi, ali uzima vlagu. Posadite je u propusno, humusno i blago kiselo zemljište, a prilikom sadnje na dno saksije stavite sloj kamenčića da bi višak vode mogao lako da se ocedi.
Suve uvele cvetove po potrebi odsecite da bi rasli novi.
Zalivanje i đubrenje biljke medinilla magnifica
Uvek pazite da koren vaše biljke bude vlažan tokom vegetacije. Obezbedite joj dobru drenažu i uklonite višak vode iz podmetača saksije oko 15 minuta nakon zalivanja. U leto možete s vremena na vreme da potpuno potopite koren u vodu, a zatim dobro ocedite. Uvek koristite vodu sobne temperature i bez kamenca, čak i kada prskate lišće. Tokom zime smanjite zalivanje: samo dajte biljci dovoljno vode tek da se koren ne osuši.
Pošto medinila cveta nekoliko meseci, potrebno joj je dosta hranljivih materija. Prihranite je tečnim đubrivom jednom nedeljno tokom vegetacije od februara do avgusta da bi cvetovi bili raskošni.
Nega tokom zime
Tokom zime, kad biljka miruje, nema potrebe za đubrenjem. Zimi je medinili potreban odmor od osam do 12 nedelja i tada će početi da se formiraju novi pupoljci. Držite biljku u hladnijem prostoru od oko 15 do 17 °C, ali ne hladnijem od 15 °C. Smanjite zalivanje i zalivajte je samo kada je površina zemlje suva da se koren ne bi sasvim isušio.
Razmnožavanje u proleće
Presađivanje ove biljke treba raditi tek nakon cvetanja, u proleće. To je ujedno i odlično vreme za razmnožavanje jer se tim deljenjem postojeće biljke mogu dobiti nove lepotice. Kada posuda postane premala, medinilu možete podeliti i presaditi u nove saksije.
Uzmite nov izdanak, tj. reznicu biljke stare minimalno dve do tri godine, dužine oko 15 cm. Tu reznicu sa najmanje dva listića treba umočiti u rastvor sa hormonom rasta. Umotajte je u vlažnu mahovinu i sačekajte da pusti koren. Nakon par nedelja možete da je presadite u supstrat, piše agroklub.rs.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: