Koje cveće se sadi u oktobru: Ove otporne biljke biće najlepše kad bude najhladnije

Kukurek
Foto:shutterstock

Oktobar je mesec koji donosi promene u prirodi, ali i savršeno vreme za sadnju raznog cveća. Dok se pripremamo za zimu, baštovani znaju da je ovo idealno vreme za sadnju biljaka koje će nas obradovati prolećnim cvetovima. Evo koje vrste cveća možete saditi u oktobru i kako ih pravilno negovati.

Oktobar je savršen mesec za sadnju cveća koje će vas obradovati u proleće i jesen. Istraživanjem različitih vrsta biljaka koje možete posaditi, obezbedite svom vrtu živopisne boje i mirise. Pripremite se za hladnije mesece i uživajte u plodovima svog rada narednih sezona.

Aster

Aster
Foto:shutterstock

Aster je jedna od najpopularnijih jesenjih biljki koja obogaćuje vrtove svojim šarenim cvetovima. Ove biljke su otporne na hladnoću i cvetaju do prvih mrazeva, a mogu se saditi i u proleće i u jesen. Odaberite sunčano ili delimično senovito mesto sa dobro dreniranim tlom. Pripremite tlo tako što ćete ga obogatiti kompostom ili stajskim đubrivom. Sadite biljke na razmaku od 30 do 45 cm, a dubina sadnje treba biti slična visini korena. Zalijte nakon sadnje kako biste pomogli uspostavljanju.

Aster zahteva redovno zalivanje, posebno tokom sušnih perioda. Mulčiranje oko biljaka može pomoći u očuvanju vlage i smanjenju rasta korova. Tokom vegetacije, dodajte tečno đubrivo svake 4-6 nedelja za bolji rast i cvetanje. U jesen, nakon što cvetovi uvenu, obrežite stabljike kako biste podstakli zdrav rast sledeće sezone.

Hrizantema

Hrizantema
Foto:shutterstock

Hrizanteme su najpoznatije jesenje cveće koje obogaćuje dvorišta i terase. Ova vesela biljka raste u obliku žbuna i dolazi u raznim bojama, pri čemu su žute najistaknutije, dok su narandžaste, crvene i roze takođe veoma popularne.

Idealno je saditi ih na sunčanim mestima u proleće ili ranu jesen, ali ih treba zaštititi od jakih vetrova. Kada ih sadite, ne treba ih previše duboko zakopavati—dovoljno je samo pokriti koren i obilno zaliti nakon sadnje. Tokom cvetanja, zalivajte ih svakodnevno i koristite tečno đubrivo kako biste poboljšali njihov izgled.

Kada procvetaju, skratite stabljike, a na kraju sezone skratite biljku gotovo do zemlje. Ako planirate da posadite više hrizantema na jednom mestu, ostavite razmak od oko 40 cm između njih kako bi im bilo dovoljno prostora za rast.

Ljubičice dan i noć

Ljubičice dan i noć
Foto:shutterstock

Ako volite ljubičice, oktobar je pravo vreme za njihovu sadnju. Ove biljke mogu da prežive u hladnijim uslovima i cveće će se pojaviti na proleće. Sadite ih u dobro drenirano tlo i obezbedite im malo senke.

Prilikom sadnje, postavite biljku na dubinu koja odgovara visini korena i dobro je zalijte.

Održavajte tlo umereno vlažnim, ali pazite da ne preterate sa zalivanjem, jer prekomerna vlaga može uzrokovati truljenje korena. Tokom vegetacije, hranite je tečnim đubrivom na svake 4-6 nedelja kako biste podstakli bujniji rast i cvetanje. Kada cvetovi počnu da venu, obrežite uvenule delove kako biste podstakli nove cvetove. Ljubičica dan i noć će vas nagraditi svojim divnim bojama i mirisima tokom cele sezone!

Lukovice – lale i narcisi

Narcis
Foto:shutterstock

Lale i narcisi sade se u jesen, obično od septembra do novembra, kako bi se ukorenili pre zime i cvetali u proleće.

Odaberite sunčano ili delimično senovito mesto sa dobro dreniranim tlom. Lale se sade na dubini od tri puta većoj od visine lukovice, dok se narcisi sade na dubinu od oko 15 cm. Razmak između lukovica treba biti oko 10-15 cm.

Nakon sadnje, dobro zalijte lukovice. Tokom rasta, redovno zalivajte, ali izbegavajte prekomerno zalivanje kako ne bi došlo do truljenja. Kada cvetovi procvatu, možete dodavati tečno đubrivo na svake 4-6 nedelja. Nakon cvetanja, ostavite lišće da se osuši prirodno, jer tako biljke sakupljaju hranljive materije za sledeću sezonu.

Kukurek (zimska ruža, božićna ruža)

Kukurek
Foto:shutterstock

Ova biljka može da cveta čak i tokom zime, a njeni cvetovi donose dašak boje i lepote u hladnim mesecima. Cveta kasno u zimu i rano u proleće, pa se često sreće pre nego što se sneg otopi. Može da izdrži mraz do -15°C, a zemlja mora da bude dovoljno vlažna i plodna i da ima dobru drenažu.

Može se razmnožavati pomoću semena ili vegetativnim deljenjem. Setva semena se obavlja kasno u jesen ili proleće, kada prođe cvetanje. Ako se setva obavlja u staklenicima, treba im obezbediti niže temperature za rast. Biljka koja je na ovaj način uzgojena, procvetaće tek za 3 – 4 godine. Gaji se u grupama od 3 – 4 biljke.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram