
Zamislite stan u kojem se svaki ugao promišljeno oblikuje, svaka tekstura pažljivo bira, a funkcionalnost ne gubi ni korak sa estetikom. Upravo takav je dom mladog bračnog para arhitekata Jelene Zlatanović Stijović i Nenada Stijovića.
U prostoru koji su zatekli u završnoj fazi izgradnje, dali su sebi punu slobodu da eksperimentišu, stvaraju i testiraju ideje koje svakodnevno primenjuju i sa klijentima sa kojima sarađuju u svom Nolt Studiju. Njihov stan je više od životnog prostora. To je laboratorija dizajna, poligon za istraživanje i, pre svega, mesto koje odražava njihovu ličnost, senzibilitet i način života.
Kakvo je bilo zatečeno stanje stana pre uređenja i šta ste želeli da zadržite, a šta da promenite?
Stan smo zatekli u završnoj fazi investitorske izgradnje, što nam je dalo dosta slobode za dizajniranje. Odlučili smo se da zadržimo postojeći raspored prostorija, jer je inicijalno dobro isprojektovan što je retkost danas na tržištu. Napravili smo određene izmene u plafonu, dizajnu kupatila kao i u nekim završnim oblogama.

*

Kako izgleda saradnja dvoje arhitekata pod istim krovom kada je u pitanju dizajn doma? Koje odluke ste donosili na keca, a gde ste najduže pregovarali?
Recimo da je saradnja izazovna. Nekada jedna strana ima jasnu viziju, a nekada druga, ali najbolje odluke se donesu tek kada prođu kroz više iteracija. Oko dispozicije nameštaja i tehničkih rešenja brzo smo se usaglasili, dok smo najviše vremena proveli oko diskutovanja o izboru materijala i tekstura koje treba da primenimo.
Koji su bili ključni arhitektonski zahvati koje ste izveli kako bi stan funkcionisao bolje u svakodnevnom životu?
Ključni zahvati uključivali su stvaranje kontinuiranog prostora kroz povezivanje dnevne sobe, trpezarije i kuhinje istim elementom, što je omogućilo veću povezanost i fluidnost prostora.Taj efekat je dodatno istaknut zaobljenim kuhinjskim šankom. Istovremeno smo se potrudili da prostor ostane svetao i prozračan, čime je održana njegova funkcionalnost i vizuelna jasnoća.

Kako biste opisali svoj stil u enterijeru? Da li je on rezultat profesionalnog iskustva, ličnog ukusa ili kombinacija ova dva?
Zapravo nemamo neki određeni stil već pristupamo svakom projektu sa nekom novom energijom pokušavajući da dođemo do toga šta je to što bi taj konkretni prostor tranformisalo na najbolji način. To definitivno jeste rezultat kombinacije našeg profesionalnog iskustva i ličnog ukusa. Lična estetika se razvija još u studentskim danima, kada oblikujemo vlastiti pogled na dizajn, dok profesionalno iskustvo u funkcionalnom smislu dodatno usmerava i unapređuje te ideje.
Da li imate omiljene boje, materijale ili komade nameštaja oko kojih ste gradili atmosferu u stanu?
U ovom slučaju da. To je bio farbani medijapan u kobalt plavoj saten boji koja je postala naš zaštitni znak u dnevnoj zoni – oko nje smo gradili čitavu atmosferu prostora. Ta boja daje dubinu, eleganciju i kompozicijski pravi težište oko koga se balansira sa neutralnim tonovima ostatka enterijera. I podseća na more.

Na koji način ste balansirali između estetike i funkcionalnosti?
Kod nas forma nikad ne ide bez funkcije. Volimo kada prostor izgleda skladno i lepo, ali je svaka fioka, polica ili zid tu sa razlogom. Dizajn ne treba da samo bude lep – treba da radi za tebe.

Koji vam je omiljeni kutak u stanu i zašto?
Omiljeni kutak je prostor u dnevnoj sobi, koji posebno volimo. Pozicioniran je tako da je tokom većeg dela dana obasjan prirodnim svetlom. Tu je uvek smirena atmosfera, zahvaljujući pažljivo odabranoj paleti materijala, toplog ambijentalnog svetla ali i prisustvu biljaka koje unose dozu prirodnosti i dodatno doprinose osećaju topline i mira.
Kako ste organizovali stan da podržava vašu svakodnevicu – od rada do opuštanja?
Stan je dizajniran tako da jasno razdvaja dnevnu i noćnu zonu, ne samo funkcionalno već i kroz atmosferu i materijale. Dnevna zona je otvorena i povezana – idealna za rad, kuvanje i druženje, dok je noćna zona zatvorenija, intimnija i obojena toplijim tonovima koji podstiču odmor i smirenost. Ovakva organizacija omogućava da prostor prirodno prati ritam dana odnosno noći – od aktivnog do mirnog.

Koji su detalji koji su vam posebno važni da se osećate „kao kod kuće“?
Detalji koji nam najviše znače su oni koji prostoru daju lični pečat – biljke koje unose život i svežinu kao i uspomene sa putovanja i umetnine koje nas podsećaju na drage trenutke. Za njih smo pažljivo osmislili mesto da budu izložene na pravi način.

Da li se vaš profesionalni život prepliće sa privatnim i u uređenju prostora? Na primer, da li ste eksperimentisali sa novim idejama i u svom domu?
Naš profesionalni i privatni život se prirodno prepliću, posebno kada je u pitanju uređenje sopstvenog prostora. Dom je bio idealno mesto za eksperimentisanje sa novim idejama – od prostorne organizacije do kombinovanja boja i materijala koje do tada nismo imali priliku da primenimo u projektima. To je prostor u kojem testiramo, učimo i uživamo, bez pritiska klasičnih zadataka.
Gde pronalazite inspiraciju za dizajn – da li su to putovanja, drugi projekti, arhitektonska literatura, umetnost?
Inspiraciju pronalazimo svuda oko sebe – u arhitekturi gradova koje posećujemo, umetnosti koju volimo, svakodnevnim situacijama i naravno, kroz rad na različitim projektima. Putovanja nam često otvore nove perspektive, dok nas arhitektonska literatura i savremena scena podsećaju koliko je važno ostati znatiželjan i otvoren. Sve to se negde filtrira kroz lični senzibilitet i pretoči u konkretna dizajnerska rešenja.
Šta biste savetovali ljudima koji žele da preurede svoj stan na estetski i funkcionalan način, ali nisu sigurni odakle da počnu?
Savetovali bismo da oslušnu svoje navike i potrebe – kako koriste prostor, šta im nedostaje u svakodnevici i šta im donosi osećaj doma. I najvažnije, da se ne plaše da eksperimentišu i urade nešto drugačije – upravo tu se rađaju najautentičnija rešenja. Ponekad baš ta ‘drugačija’ odluka donese karakter prostoru i učini ga autentičnim, ličnim i – pravim domom.
Da li imate preporuke za brendove, materijale ili lokalne proizvođače koji su vam posebno dragi?
Uvek težimo da biramo brendove i materijale koji nude kvalitet, dugotrajnost i lepotu. Za materijale, posebno volimo prirodne opcije kao što su drvo i kamen, jer donose toplinu prostoru ali volimo da eksperimentišemo i sa nekim modernijim materijalima poput inoxa i ogoljenog betona. Takođe, podržavamo lokalne proizvođače koji se trude da proizvode održive i autentične komade.
I za kraj – šta za vas znači lepo uređen dom?
Lepo uređen dom za nas znači prostor koji je u potpunosti usklađen sa životnim potrebama i željama njegovih ukućana a koji opet ima svoj jedinstveni karakter. To nije samo estetski prijatan prostor, već je i funkcionalan, gde svaki detalj ima svoje mesto i svrhu. To je mesto gde se osećamo udobno i inspirisano.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: