Cveće koje treba da posadite sad u februaru da bi bilo prelepo na proleće i leto

Cveće koje sadi zimi Foto: Alla Rudenko / Panthermedia / Profimedia

Setva cveća u februaru može garantovati ranije i bujnije cvetanje u proleće, a vaš vrt će tada biti živopisan i pun boja. Naravno, nekom cveću ipak treba nešto duže, pa treba dobro razmisliti o tome šta sejemo i kada.

Setvom u zatvorenom prostoru tokom kasne zime ili ranog proleća možete dobiti duži period cvetanja, ali samo ako cveću pružite odgovarajuće uslove za rast – dovoljno svetlosti i toplote.

Foto: RF Company / F351, RF Company / Alamy / Profimedia

Sadnja cveća u februaru omogućuje da biljke razviju snažan korenski sistem, što će im pomoći da kasnije u sezoni bolje podnesu promene vremena i duže cvetaju. Zato na sajtu Zadovoljna.hr otkrivaju pet vrsta cveća koje treba posejati u februaru, a uz nekoliko saveta za negu, vaša vrtna cvetna oaza biće lepša nego ikad.

Zevalica

Omiljena je u vrtovima na selu i obično se seje početkom godine kako bi cvetala od juna, pa nadalje. Semenke se mogu posejati ili u jesen u zatvorenom prostoru, ili početkom proleća, od februara nadalje, u stakleniku ili na sunčanoj prozorskoj dasci unutar kuće.

Zevalica Foto:Shutterstock

Semenke zevalice seju se na površinu komposta i ne smeju da se prekrivaju, potrebna im je svetlost za klijanje.

Kad sadnice postanu dovoljno velike za rukovanje, presadite ih u veće posude i nastavite da ih uzgajate na zaštićenom mestu.

Spremne su za presađivanje u vrt nakon što opasnost od mraza prođe.

Rudbekija

Rudbekije dolaze u nijansama crvene, žute i narandžaste, a cvetaju dugo, od leta do jeseni. Jednogodišnje su vrste i mogu se posejati iz semenki u zatvorenom prostoru od februara nadalje.

Rudbekija Foto: McPHOTO / Hans Roland Müller / imageBROKER / Profimedia

Posejte semenke rudbekije plitko u posude ili tacne, otprilike 6 mm duboko, i prekrijte ih tankim slojem zemlje.

Idealna temperatura za klijanje semenki je 18-21°C, a trebalo bi da proklijaju za dve do tri nedelje.

Kad sadnice postanu dovoljno velike, presadite ih u veće posude kako bi nastavile da rastu, a zatim ih presadite na njihovu konačnu lokaciju u proleće.

Pucavac

Mnoge vrste ovog cveta popularne su ukrasne biljke koje čine grupe s nežnim klasovima podeljenih latica i cvetaju tokom leta i u jesen.

Pucavac Foto:Shutterstock

Semenke se mogu posejati u jesen ili rano proleće i zahtevaju niže temperature i period hladne stratifikacije kako bi prekinule stanje mirovanja.

Taj hladni period može se postići stavljanjem semenki u frižider na nekoliko sedmica ili klijanjem u hladnom okviru na otvorenom.

Posejte semenke tanko na tacne ili posude napunjene kompostom i prekrijte ih finim slojem zemlje.

Kada počnu da klijaju, održavajte ih na temperaturi od oko 18°C dok ne dođe vreme za presađivanje na otvoreno.

Iglica

Važno je ne mešati iglice s jednogodišnjim pelargonijama jer postoje značajne razlike između njih. Ako želite da sami uzgajate ove biljke, semenke možete posejati u februaru.

Iglica Foto:Shutterstock

Semenke posejte tanko i prekrijte ih finim slojem zemlje.

Tlo održavajte vlažnim – nemojte dopustiti da se osuši – i čuvajte na idealnoj temperaturi od oko 21-24°C.

U savršenim uslovima semenke bi trebalo da proklijaju u okviru 10 dana nakon setve.

Žalfija

Postoje jednogodišnje i trajne vrste žalfije, a njihova duga sezona cvetanja je gotovo do novembra i zato su izvrstan izbor za oprašivače u jesen.

Žalfija Foto:Shutterstock

Posejte semenke na površinu posuda ili tacni napunjenih kompostom, a zatim ih pospite tankim slojem komposta ili vermikulita.

Semenkama žalfije je potrebna temperatura od 21-24°C za klijanje, uz stalno vlažno tlo.

Kad sadnice niknu, presadite ih u pojedinačne posude i nastavite da ih uzgajate u zatvorenom prostoru dok ne prođe opasnost od mraza, kada ih možete posaditi na otvoreno.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram