Cveće koje cveta u jesen: Ovih 10 raskošnih biljaka napraviće magiju od vašeg balkona i dvorišta

Cveće za jesen
Cveće za jesen Foto:Shutterstock

Sa prvim danima jeseni sjaj naših bašta i balkona nikako nije gotov. Štaviše, upravo tada se prave baštenske lepote zagasitih boja pokazuju u svom punom sjaju.

Pisali smo o tome koje cveće se sadi u oktobru, a evo koje u to vreme najlepše cveta.

Zlatnik

Zlatnik
Zlatnik Foto:Shutterstock

Cvet zlatnik je jednogodišnja baštenska biljka koja naraste do najviše 30 cm u visinu i 30 cm u širinu. Jarko žute je boje, zbog čega podseća na zlatnike po kojima je i dobio ime.

Cveta od kraja aprila do oktobra i dolaska hladnoće, a da bi što duže trajao potrebno je redovno uklanjati osušeno cveće i davati prostor za nicanje novog.

Hrizantema

Hrizantema
Hrizantema Foto:Shutterstock

Kada se jesen zahukta, hrizanteme, koje dolaze u beloj, roze, žutoj i crvenoj boji, doživljavaju svoj puni sjaj. Međutim, postoji i nekoliko sorti koje cvetaju od sredine leta do kasne jeseni.

Što se tiče boja i simbolike, crvena izražava ljubav, žuta hrizantema označava žaljenje (zbog čega je najčešće deo aranžmana koje nosimo na grobove), a bela simbol odanosti i privrženosti osobi kojoj je poklonjena.

Hrizantema je izuzetno nezahtevna biljka za gajenje i uspeva i u teškim uslovima, pa je pogodna i za one koji nemaju „zelene prste”.

Fuksija

Fuksija
Fuksija Foto:Shutterstock

Ova biljka sa zvončićima ili, kako neki kažu, visećim suzama, ukrasna je trajnica iz porodice vrba koja je najrasprostranjenija u suptropskoj Americi, a ima više od 840 vrsta. U proseku, fuksije mogu da narastu i do jednog metra u visinu, a osim ljubičasto-ružičaste boje koja je najzastupljenija u našim krajevima, mogu se naći i u nijansama bledo ružičaste, bele i žute.

Odgovaraju joj travnate površine i drugo dekorativno cveće. Odlično se slaže sa dalijama, ukrasnim koprivama i fitonijama, a neće se buniti ni pod belim borovima.

Kosmos

Kosmos
Kosmos Foto:Shutterstock

Cveće koje kao da je satkano od delikatnih vilinskih niti krasi brojne letnje bašte, a ime mu je podjednako bajkovito – cvetni kosmos.

U zavisnosti od sorte može da naraste do skoro 2 metra, a svojim belim, crvenim, ružičastim i ljubičastim „čipkastim” cvetovima koji se otvaraju između jula i oktobra oduševljava sve ljubitelje cveća.

Može se saditi ili sejati i u lejama i u saksijama, ali ono na šta treba obratiti pažnju je da mu obezbedite oslonac. Naime, kako je prilično krhka i može da naraste do dva metra, ovu biljku treba posaditi uz ogradu ili zid ili pružiti dovoljnu podršku drvenim letvicama.

Crnooka Suzana

Crnooka Suzana
Crnooka Suzana Foto:Shutterstock

Iza naziva rudbekija ili crnooka suzana krije se trajnica koja izgleda kao umanjene verzije suncokreta. Danas postoji preko 40 sorti, tako da dolaze ne samo u žutoj, već i u drugim bojama poput roze i crvene, kao i u dvobojnim kombinacijama.

Jednako uspešno će rasti i na lejama, i u saksijama na balkonima i prozorima, a dovoljno ih je zalivati nekoliko puta nedeljno. Samo treba paziti na lisne vaši, koje često mogu biti nezvani gost ove biljke.

Aster

Aster
Aster Foto:Shutterstock

Aster, u Srbiji poznata i kao lepa kata, zahvalna je biljka koja cveta u jesen i krasi vašu baštu ili balkon sve dok temperature ne padnu ispod nule. Iako uspeva na sunčanom i svetlom mestu, najbolje ga je držati dalje od direktnog izvora svetlosti.

Ova prelepa biljka potiče iz familije goruša, a brda i planine su njeno prirodno stanište. Ako je stavite u humus, možete skoro zaboraviti na nju jer joj nije potrebno mnogo zalivanja i slovi za jedno od cveća koje najbolje podnosi sušu.

Ukrasne papričice

Ukrasne papričice
Ukrasne papričice Foto:Shutterstock

Paprike koje nisu za jelo, već samo za dekoraciju, ovih dana ulepšaju svojom jarkom bojom.

Za uspešan uzgoj ukrasne ljute paprike potreban je sunčan položaj bez promaje i dosta svetlosti i vode. Da bi uspela, potrebna joj je i odgovarajuća temperatura – ​​ne sme da bude ispod 10 stepeni, ali ni iznad 20. Zato je upravo oktobar idealno vreme za to.

Žednjak

Žednjak
Žednjak Foto:Shutterstock

Biljka simpatičnog imena žednjak voli sunčano, dobro drenirano, suvo zemljište. U zavisnosti od vrste i sorte, mogu da narastu od pet do 60 centimetara u visinu, a cvetovi su najčešće žuti, beli, zelenkasto beli, ružičasti i crveni. Žednjak je odličan za početnike jer se veoma lako održava.

Dalija

Dalija
Dalija Foto:Shutterstock

Kralj leta i početak jeseni u kontinentalnim baštama gotovo je nezamisliv bez dalije. Dalije dolaze u širokom spektru toplih tonova, od žute do zagasito crvene, a kako su veoma postojane u vazama, vrlo često su omiljeni deo jesenjih buketa.

Da bi zablistale u svom najboljem obliku, preporučuje se da ih sadite na prostorima zaštićenim od vetra, izloženim suncu najmanje nekoliko sati dnevno. S obzirom na to da neke vrste mogu porasti i više od pola metra, preporučuje se da im se napravi oslonac od letvica ili bambusovih štapića.

Medeni cvet

Medeni cvet
Medeni cvet Foto:Shutterstock

Još jedna prelepa višegodišnja biljka krije se iza ovog imena. Raste na sunčanim i suvim zemljištima veoma siromašnim azotom od nizije do podnožja. Zato joj ne treba mnogo nege, ali svojim cvetovima unosi neophodne zrake sunca u svaku baštu.

Pored ovih prelepih cvetova, ako raste na balkonu, možete izabrati i Eriku ili zahvalni rododendron.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram