Šta treba znati o opremanju stanova za izdavanje?
Uređenje stanova koji su za izdavanje nije kao uređenje stana u kom živimo. Šta to drastično podiže vrednost stana za izdavanje i koje greške u tom slučaju ne treba činiti, za Zadovoljnu govori arhitektica Nevena Antić.
„Najčešći početni stav stanodavaca je da što povoljnije opreme i ulože u nekretninu koju treba kasnije da rentiraju – što se kroz praksu pokazalo kao loš stav. Što je bolje osmišljen i isprojektovan prostor, to je i njegova funkcionalnost veća, a on estetski primamljiviji budućim stanarima – bili oni stanari koji rentiraju stan na dan ili na duži vremenski period“, kaže Nevena Antić.
Ako govorimo o samoj funkcionalnosti, različiti su pravci kada su stanovi na dan u pitanju i stanovi koji se iznajmljuju na duži vremenski period. U današnje vreme najčešći su stanovi na dan koji pored funkcionalnosti na često manjim kvadraturama moraju da zadovolje i kategorizaciju, kaže Nevena i izdvaja trikove koji u Srbiji drastično podižu vrednost stana za izdavanje.
1 Ključna stvar koja se pri projektovanju ovakvih stanova pokazala kao uspešna je izdvajanje iz mase i konkurencije. To se postiže završnim radovima u enterijeru – bojenjem zidova na specifičan način.
2 Tu su i interesantne tapete, slike, neobične boje nameštaja, neobične police. Takav stan će se u nizu ponuda izdvojiti i isplivati po svojoj specifičnosti izvan svih ostalih.
3 Opremljenost stana mora zadovoljiti kategorizaciju koju vlasnik stana želi da zadovolji.
To ne znači da treba da ima u svom sastavu veliku kuhinju, ali je neophodno da sadrži neophodne uređaje, kao što su mašina za pranje sudova, mikrotalasna, frižider, šporet, rerna, ketler, toster.…
4 Kod ovakvih stanova treba voditi računa da nameštaj bude lak za održavanje zbog učestalog korišćenja – velike frekvencije ljudi i učestalog čišćenja.
5 Kada su stanovi za izdavanje na mesečnom nivou u pitanju, oni pored gorepobrojanih stavki moraju imati više skladišnog prostora, što sa stanovima na dan nije slučaj. To su garderoberi, cipelarnici, veći broj polica, komoda…
Ne znači da se treba ići nauštrb estetike, naprotiv.
Stan koji je promišljeno adaptiran, koji je projektovalo stručno lice, doneće vlasniku stana daleko veće mesečne prihode nego stan u koji ste samo ubacili nameštaj bez nekog reda i plana.
6 Treba istaći da se mora povesti računa o tome da budući gosti ili stanari mogu biti najrazličitijih životnih navika i potreba, pa u skladu sa tim treba ga i opremiti, recimo, dodati mali radni sto, predvideti police, obezbediti zastore na prozorima, ambijentalna svetla u kombinaciji sa centralnom rasvetom i lampama itd.
7 Ako je budući stan za izdavanje predviđen za adaptaciju, utoliko je situacija bolja jer daje više mogućnosti i fleksibilnost u izradi novog projekta tog prostora.
Tako se, recimo, rušenjem pregradnih zidova i otvaranjem stana dobija vizuelno veća kvadratura.
Zaključak je da minimalna ulaganja mogu dati dugoročniji veći profit kada je ovaj vid izdavanja stanova u pitanju.
„Budžet ne mora biti veliki, ali trikovi koje arhitekte i dizajneri enterijera koriste uštedeće novac predviđen za opremanje na pravi način. Nameštaj mora biti lak za održavanje, ali izdržljiv, stan mora biti funkcionalan i razlikovati se od konkurentskih određenim upečatljivim detaljima“, zaključuje Nevena Antić.
BONUS VIDEO: Transformacija stana u centru Beograda
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: