
Savršen spoj enterijera i eksterijera koji predstavlja čist hedonizam.
Porodična kuća u Šapcu je ona iz snova
Projektni zadatak za porodičnu kuću u Šapcu podrazumevao je izradu rešenja glavne kuće namenjene stanovanju, ali i definisanje dodatnog objekta u kome bi bile smeštene prostorije za opuštanje i fizičku aktivnost, tako da boravak u kući bude kvalitetniji i sadržajniji.

Glavni izazov arhitektama iz studija Architehna bilo je uklapanje svih sadržaja u željenu prizemnu spratnost objekata, te nalaženje pravog odnosa visina shodno različitim nivoima terena, piše Super Prostor.

Pozicioniranjem pomenutih objekata na obode parcele omogućeno je formiranje unutrašnjeg dvorišta sa bazenom i zelenilom. Time je stvorena intimna mikrocelina u eksterijeru, uokvirena jasnim linijama i čistim geometrijskim površinama kuće.

Razigranost na fasadi postignuta je dinamičnom smenom svetlosti i senki, nastalom usled postavljanja betonske pergole duž strana okrenutih ka dvorištu. Projektovanjem velikih zastakljenih otvora u prostorijama bližim dvorištu postignuto je značajno osvetljavanje enterijera prirodnom svetlošću, ali i ostvarena veza između unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora.

Glavna kuća sastoji se iz dva trakta, a projektovanje enterijera bilo je koncipirano tako da se dnevna soba, master spavaća i dve dečje sobe okrenu ka unutrašnjem dvorištu sa bazenom kako bi vizuelno i fizički bile s njim povezane.

U cilju postizanja dinamike forme, denivelacija terena od 1.5 metara iskorišćena je tako da dnevna zona bude spuštena u odnosu na blok sa dečijim sobama i naspramnim prostorijama kupatila, vešernice i graderobe.

Time je stvorena mogućnost za formiranje veće visine plafona u dnevnom boravku. Pomoćni objekat čine tehničke prostorije, teretana, sauna, đakuzi i tepidarijum.

Na definisanje izgleda kuće i funkcionalnog rasporeda prostora najviše su uticala dva faktora – ispunjenje zahteva klijenta da se postigne zadovoljavajući nivo privatnosti u odnosu na susedstvo, ali i želja da se kuća svojom arhitekturom uklopi u zatečeno urbano okruženje.
Luksuzno dvorište na Fruškoj gori
Želje za uređenje privatnog modernog planinskog poseda su bile da sve bude jednostavno, upečatljivo, drugačije i moderno.
Sve ostalo, kao i sprovođenje ideja u delo, bilo je prepušteno dizajneru. Landscape Factory studio na čijem je čelu pejzažni arhitekta Dejan Popov, potrudio se da u prirodnom okruženju planine nedaleko od Novog Sada formira nesvakidašnji moderni inspirativni ambijent.

Ovaj ambijent čine prilazni deo i plato, trem, prostor oko otvorenog bazena, zelenilo, skupturalne dizajnirane posude sa biljkama, igra različitih tekstura i popločavanja sa akcentovanim potezima u ljubičastom tartanu, rasveta, više zona pogodnih za ručavanje na otvorenom ili udobno sedenje, brižljivo selektovan vrtni nameštaj, opremanje i detalji, piše Super Prostor.

Svi delovi ovog eksterijera pojedinačno su tu da formiraju jednu impresivnu scenu i prezentuju vlasnike slobodnog duha. Moderno je posebno stanje uma i želje za uživanjem u nečemu posebnom i drugačijem.

Posetioci ovog velikog multifunkcionalnog imanja mogu imati različite impresije o njegovom izgledu, ali nikako ne mogu biti ravnodušni.
Ono je tu upravo da ostavlja utisak i zaintrigira.
Glavni objekat i bezen je bilo potrebno u potpunosti transformisati i uneti im dah modernog, brojna visoka postojeća stabla lišćara i četinara, prelep pogled i izolovanost od okoline.

Eksterijer je osmišljen tako da se korisnik kreće kroz ceo prostor prugastim stazama mestimično praćen ljubičastim akcentima, da mu se otvaraju prizori i pogledi vodeći ga da istražuje.
Preko zatravnjenog parkinga, akcentovanog glavnog ulaza i pergole od tankih drvenih daski obraslih visterijom, spuštamo se ka dekingom obloženom platou sa bazenom.

Gostima ovog modernog i zasigurno, po svemu drugačijeg imanja na raspolaganju su za relaksiranje brojni segmenti tretirani kao zasebni ambijenti.

Tu su plato sa dugačim stolom za ručavanje, trem iz dnevnih prostorija sa garniturama za opušteno lenčarenje uz polje lavandi, plato sa udobnim sofama i foteljama smešten u hladovini lipe, zona sa niskim sedenjem okupana jutarnjim suncem, celina oko bazena sa dnevnim krevetima i ležaljkama, kao i prostori travnjaka za igru uz mogućnost okupljanja većeg broja prijatelja.

Uz materijale, boje i teksture spoljnjih podova, zidova i različitih elemenata, velika pažnja posvećena je brižljivoj selekciji biljnih vrsta, opremanja nameštajem, rasvetom i detaljima.

*

Vegetacija je tako koncipirana da su formirane osnove od nižeg rastinja i višeg žbunja u obodnim potezima uz vešto korišćenje akcenatovanja luksuznim biljnim primercima poput skulptura – japanski crvenolisni javor, bonsai crnog bora, multistem forme različitih vrsta drveća, džinovski stubasti četinari i baršunasti himalajski bor.

Kuća u Krušedolu – baš kao one u Los Anđelesu
Ova porodična kuća za odmor veličine 330 kvadrata projektovana je na južnim padinama Fruške gore, u Krušedolu, na velikoj parceli na kojoj se uz nju još nalaze i pomoćni objekat i uređeno dvorište sa bazenom.
Projekat je nastao kao rezultat zahteva klijenta da dobiju modernu kuću van gradske buke, koja će zadovoljiti postavljene estetske i funkcionalne kriterijume, piše Super Prostor, a autori su MOBA studio.
Kuća prati jednospratnu strukturu drugih objekata u komšiluku, ne ističe se u visini i prati urbanističke karakteristike okruženja. Predstavlja kombinaciju kuće sa dvoslivnim i ravnim krovom, a građena je od tradicionalnih materijala prema principima energetske efikasnosti, čime je postignuta odlična termoizolacija.
Na fasadi je korišćena oplata u vidu tamne dekorativne opeke, koja daje kontrast u teksturi i boji u odnosu na bele ravne površine, te dodatno naglašava formu kuće. Krov je pokriven odgovarajućom tamnim crepom, koji je u skladu sa ostatkom fasade.

*

Skladnih linija i kontrasnih boja, kuća se pruža po horizontali, zauzimajući četvrtinu parcele. Podeljena je u tri celine – dnevna zona otvorenog plana sadrži ulazno predsoblje, dnevnu sobu sa trpezarijom i kuhinjom, zatim noćna zona sa tri spavaće sobe, kupatilom, toaletom i saunom, dok treći segment čini velika garaža sa dva parking mesta. Dnevna zona nalazi se u delu kuće sa ravnim krovom, tako da je dugim i uskim horizontalnim prozorom u kuhinji, kao i velikim staklenim vratima, ostvarena veza između unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora. Natkrivena veranda sa zonom za opuštanje predstavlja produžetak dnevne sobe vani, preko koje se dalje pruža pogled na dvorište sa bazenom.

*

*
Enterijer je jednostavnog dizajna i neutralnih boja, preovladavaju kontrasti klasičnog i modernog koji se ogledaju u upotrebi materijala poput kamena, drveta, stakla i keramike. Kombinacija hladnih belih, sivih i crnih tonova oplemenjena je zidnim i plafonskim panelima, te trpezarijskim stolom od drveta tople nijanse.
Pomoćni objekat dug je 32 metra i upravno je postavljen u odnosu na glavnu kuću. U njemu se nalaze gostinski apartmani, kupatilo, višenamenski prostor sa kuhinjom, trpezarijom i dnevnim boravkom namenjenim druženju, potom tehničke prostorije i još dve garaže.

Pozicija bazena osmišljena je tako da ovaj deo dvorišta bude osunčan tokom čitavog dana. S obzirom na to da je reč o kući za odmor i povremeni boravak, zarad lakšeg i efikasnijeg održavanja dvorišta, napravljen je dobar balans između travnatih segmenata i popločanih staza. Staze povezuju glavnu kuću, pomoćni objekat i bazen sa dekingom, koji ujedno predstavlja i fokalnu tačku parcele.

Posebna pažnja posvećena je pejzažnom uređenju dvorišta i spoljašnjem osvetljenju, koje tokom večeri i noći stvara posebnu scensku atmosferu i opuštajući ambijent.
Kuća u Nišu jedna od najlepših u Evropi
Žiri je na takmičenju Life Challenge 2022 odlučio da je kuća u Igmanskoj ulici u Nišu jedna od šest najlepših u Evropi. Projektovale su je arhitekte KontraStudia.

Porodična kuća I73 nalazi se na brdovitom terenu oboda stambenog naselja Apelovac u Nišu i namenjena je petočlanoj porodici sa psom, piše SuperProstor.
Jedan od glavnih zahteva bio je da objekat bude prostran, otvoren, orijentisan ka dvorištu, a zatvoren prema ulici. U programskom smislu, objekat od 500 kvadrata je podeljen na nekoliko celina: dnevna zona u prizemlju, noćna na prvom spratu, dok su tehničke prostorije i teretana u podrumu.

Prizemlje je uređeno kao otvoreni zajednički prostor sa panoramskim pogledom na bazen i krajolik. Velike staklene površine ka dvorištu čine da se dnevni boravak dodatno vizuelno i funkcionalno širi.

Iako su glavne funkcionalne zone međusobne odvojene, dnevna i noćna zona su povezane dvoetažnim prostorom u zoni kuhinje, betonskim stepeništem i mostom na gornjem spratu. Ovim povezivanjem prostora ne gubi se ni vizuelna, a ni zvučna komunikacija u objektu, što je bio još jedan od zahteva klijenta.

Oblikovanje kuće i organizacija prostora u velikoj meri odredili su i glavne motive u enterijeru. Monohromatska obrada plafona i podova upotpunjena je oblogama i komadnim nameštajem u dezenu drveta. Poseban efekat u enterijeru stvaraju senke, koje pravi prirodno osvetljenje sa krovnog i bočnih prozora kuhinje, kao i pokretnih i fiksnih žaluzina.
„Kako je objekat u eksterijeru horizontalno podeljen, tako je u enterijeru vertikalno povezan, čime je stvoren specifičan unutrašnji ambijent monumentalnog karaktera, atipičan za porodične kuće“, istakli su autori za portal Gradnja.rs.
S druge strane, stepenovanje terena u delu zadnjeg dvorišta, omogućeno je prirodno osvetljavanje i provetravanje podrumske prostorije. Prostor u podzemnoj etaži namenjen je za organizovanje teretane ili radnog prostora.
Monumentalna kuća kod Beograda kao iz Dinastije
Ova kuća nadomak Beograda ima površinu od 1.015 kvadrata, na parceli od 10 ari. U pitanju je adaptirana građevina koja je generacijama u posedu porodice, a uređena je raskošno – i ostavlja bez daha.
Projektom adaptacije, koji potpisuje studio Architechna, obuhvaćeni su i dvorište i vrt, a sve je prilagođeno savremenom načinu života, uz očuvanje duh i tradiciju koji prožimaju ovo mesto. Tako je bunar, koji ima sentimentalnu vrednost, zadržan u izvornom obliku, dok je ambar dobio savremenu namenu i oblikovanje, piše Super Prostor.

Postojeća kuća sastojala se od prizemlja i potkrovlja, uz dva garažna mesta koja nisu bila povezana toplom vezom sa objektom. Prostor garaže je proširen, a između njega i kuće ostvarena je topla veza.

Takođe, nekadašnja prilazna zona kući sa tremom transformisana je u zimsku baštu, koja je istaknuta u prostoru svojom pozicijom i dimenzijama. Zatečeno potkrovlje je uklonjeno, a umesto njega, projektovan je klasičan sprat.
Kuća je bila zatvorenog tipa, većinski podvučena pod tremove i nedovoljno povezana s dvorištem. Stoga je novim projektom omogućeno da se zajednički prostori dnevne zone u prizemlju (dnevna soba, trpezarija i zimska bašta) otvore ka dvorištu i budu dobro osvetljeni. Kuhinja, toaleti, gostinska soba i komunikacije okrenuti su ka zadnjoj fasadi.

*

Prostor je organizovan tako da se iz ulazne zone (ulazni hol sa garderobom) pristupa centralnom salonskom prostoru, koji dalje vodi u kuhinju, trpezariju, dnevnu sobu i zimsku baštu. Time je nekadašnja dnevna zona, sa strogo odvojenim sadržajima, novim rešenjem pretvorena u prostor otvorenog plana.

Zadržana je pozicija postojećeg stepeništa, a kako je površina osnove kuće uvećana i poseduje duže koridore, dodato je još jedno stepenište, čime je ostvarena kružna veza između prizemlja i sprata.

Na spratu se nalaze master spavaća soba sa kupatilom i garderobom, još jedna spavaća soba, dve dečije sobe sa zajedničkim kupatilom, kao i velika višenamenska prostorija za porodična okupljanja i slavlja.

*

*

*

*

*

Gornji sprat povučen je ka dvorišnoj fasadi prizemlja kako bi se dobio prostor za terasu.

Prilikom materijalizacije kuće naglasak je bio na prirodnim materijalima. Fasada je izvedena u kombinaciji klinker opeke i prirodnog kamena. Stolarija je aluminijumska, u tamnosivom tonu.

U unutrašnjem prostoru kuće korišćene su drvene obloge, i, kao na fasadi, opeka i kamen. Veći deo nameštaja izrađen je od masiva hrasta. Naglasak je na neutralnim tonovima, koji doprinose toplini ambijenta.
Prilikom rekonstrukcije ambara vodilo se računa o očuvanju autentičnosti fasade i konstrukcije objekta. Zadržan je postament u opeci, postojeća hrastova građa na spratu je restaurirana, a ulaznim tremom sa čeličnim stepeništem ojačana je konstrukcija objekta.

*

*

Ušuškani unutrašnji bazen kuće na Senjaku
Kuća K je površine 370 kvadrata nalazi se na Senjaku, a poseduje prostore za rad, rekreaciju i stanovanje. Vila ima osnovu u obliku slova „L”, a povučena je u odnosu na ulicu i zatvorena ka javnom prostoru, što je omogućilo visok stepen privatnosti, kao i formiranje što većeg unutrašnjeg dvorišta. Kuću od ulice razdvajaju kolski pristup i popločani plato, piše Super Prostor.
Iza ovog projekta stoji Studio OBE, poznat i po dizajnu kancelarija coworking prostora Nova Iskra na Dorćolu
Konstruktivni sklop je mešovit i sastoji se od zidanih zidova, armirano-betonskih greda, prepusta, erkera i stubova. Na fasadi se uočavaju dve celine – ona u nivou prizemlja je izvedena u natur betonu, dok su volumeni na spratu bele boje. Drugi sprat je povučen tako da se tek nazire. Ograda je staklena i gotovo neprimetna. U oblikovanju preovlađuju ravni krovovi, linije okapnice i snažni horizontalni potezi.

Želja klijenta bila je maksimalna udobnost u svim zonama, dobra osunčanost i provetrenost, njihova orijentacija i otvorenost prema dvorištu. Prizemlje je u potpunosti zatvoreno prema ulici i otvoreno prema travnjaku posredstvom velikih prozorskih otvora, tako da se spoljašnji i unutrašnji prostori prožimaju.

Stvorene su zone koje se nadovezuju jedna na drugu, a formiranjem duple visine iznad prostora trpezarije omogućen je prodor osvetljenja u atrijum, koji zauzima centralni deo kuće i trpezariji daje svečan i reprezentativan karakter.

U funkcionalnom smislu, prostor je podeljen na dnevnu i noćnu zonu, koje su povezane drvenim stepeništem. Dnevnu zonu čine ulazni deo, dnevni boravak, kuhinja i trpezarija, koje se nižu linijski, kao i bočno rekreativno krilo, u kom se nalaze unutrašnji bazen, sauna i odeljak za masažu.

*

Na prvom spratu su zasebne spavaće sobe za decu i roditelje i radna soba. Na drugom spratu su teretana i izlaz na krovnu terasu, gde su smešteni solarni paneli. Garaža i servisne prostorije (vešeraj i mašinska soba) nalaze se u podzemnoj etaži.

*

*

*

Od materijala u enterijeru zastupljeni su prirodno i bojeno drvo, bele površine, prirodni mermer, keramika i teraco. Nameštaj je nenametljivog i jednostavnog dizajna.
Pogledajte još fotografija ovog sjajnog prostora.

*

*

*

*

*

Vila na Dedinju koja košta više nego one na Beverli Hilsu
Na sajtu međunarodne agencije za prodaju luksuznih nekretnina Mansion Global, među vilama holivudskih zvezda, nalazi se i jedna sa Dedinja.
U pitanju je porodična kuća od 1.400 kvadratnih metara.
Smeštena je u jednom od najprestižnijih delova grada, okružena diplomatskim rezidencijama, ambasadama i međunarodnim školama.
Kuća poseduje dnevni boravak sa kaminom na drva, trpezariju koja se proteže do natkrivene terase, potpuno opremljenu kuhinju, zatvoreni bazen sa saunom.
Na prvom spratu se nalazi glavni apartman sa posebnim ulazom i otvorenim prostorom koji se lako može pretvoriti u igraonicu, kućni bioskop ili kućnu kancelariju.
Na drugom i trećem spratu nalaze se dva nezavisna apartmana (svaki po 200 m2) sa posebnim ulazom.
Kuća ima i vinski podrum sa salom za degustaciju i hladnjaču za izbor sireva i specijaliteta.
Enterijer je opremljen stilskim nameštajem i asocira na stari Beograd, ali su neki delovi vile poput kupatila potpuno moderni.
Vrednost joj je vrtoglavih 5,5 miliona dolara. Zanimljivo je da vile na Beverli Hilsu mogu da se kupe i za 2,5 miliona dolara.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: