Kada porodične granice budu narušene, posledice mogu biti teške i emotivno iscrpljujuće. Priča jedne mlade mame, koja se suočila sa neodgovornošću svekrve i nedostatkom podrške supruga, dok je pokušavala da zaštiti svoje dete, primer je kako ne treba da bude, ali kako, na žalost, mnoge porodice funkcionišu.
Kada oba roditelja rade puno radno vreme, usklađivanje svakodnevnih obaveza uz brigu o malom detetu može biti izuzetno izazovno. Leni se obratila svojoj svekrvi, koja je imala dosta slobodnog vremena i potražila pomoć. Međutim, svekrva je odbila da čuva dete tokom celog dana, uz obrazloženje da to nije njena odgovornost. Frustrirana, Leni je donela drastičnu odluku, a situacija je ubrzo izmakla kontroli.
Lenino pismo:
„Moja svekrva ne radi ništa osim što ide na Zumbu i tračari s prijateljicama. Zamolila sam je da čuva našeg dvogodišnjeg sina dok muž i ja radimo puno radno vreme.
Ona je izjavila: „To nije posao bake! Ja sam baka, a ne dadilja!“ Moj muž je ćutao. Zabranila sam joj da viđa moje dete i unajmila dadilju.
Nekoliko dana kasnije, dadilja me je nazvala uplakana, u panici i drhtavim glasom. Odjurila sam kući i zanemela kada sam videla da je bebin krevetac prazan. Otvorila sam ormar i gotovo se onesvestila kada sam ugledala da su sve njegove stvari nestale, kao da je ispario.
Dadilja mi je objasnila da je moja svekrva upala u kuću i uzela bebu. Pokušala sam da je pozovem, ali bila je zauzeta. Kada sam pozvala muža, on je zvučao nezainteresovano i rekao: „Ne brini, beba je na sigurnom kod nje – ipak je ona njegova baka“. Tako besna, otišla sam do kuće svoje svekrve i uzela sina. Ona se branila rečima: „Nemaš pravo da mi uskraćuješ da viđam unuka“.
Sada sam ogorčena i ne znam šta da radim. Jesam li preterala što sam joj zabranila da ga viđa? Kako da rešim ovu situaciju“, pita ona na kraju.
Njena ispovest je privukla veliku pažnju, a na sajtu BrightSide su podelili i nekoliko saveta koji bi mogli od pomoći Leni, ali i drugima koji se nađu u sličnoj situaciji.
Saveti:
Razgovarajte sa mužem o nedostatku podrške
„Stav vašeg muža, koji je bio neodgovoran i nezainteresovan, predstavlja ozbiljan problem. Održite smiren, ali čvrst razgovor u kojem ćete objasniti kako ste se zbog njegove pasivnosti tokom ovog incidenta osećali usamljeno i izdano“, kažu oni, pa dodaju:
„Naglasite da kao roditelji morate donositi zajedničke odluke, posebno kada je u pitanju sigurnost vašeg deteta. Ako on bude pružao otpor, razmislite o uključivanju bračnog savetnika kako biste zajedno rešili ovaj sukob“.
Potražite pravnu zaštitu
„Ponašanje vaše svekrve – upadanje u dom i uzimanje deteta – može se smatrati nezakonitim. Obratite se advokatu koji se bavi porodičnim pitanjima kako biste istražili opcije poput zabrane prilaska ili drugih pravnih mera koje će osigurati da ona ne može pristupiti vašem domu ili detetu bez vaše dozvole. Ovaj korak ne samo da će zaštititi vaše dete već će i postaviti jasne posledice za kršenje granica“, podvlače oni.
Postavite granica sa svekrvom
„Razgovarajte direktno, ali odlučno sa vašom svekrvom. Smireno joj objasnite zašto je njeno ponašanje bilo neprihvatljivo i kako je narušilo vaše poverenje kao roditelja. Postavite jasna pravila o njenoj ulozi u životu vašeg deteta, poput obavezne saglasnosti za sve posete. Naglasite da, iako je baka, te granice nisu predmet pregovora“, akcentuju.
Ojačajte ulogu dadilje
„Osigurajte da se vaša dadilja oseća osnaženo i sigurno u svojoj ulozi. Razgovarajte s njom o tome šta se dogodilo i pružite podršku kako biste joj vratili samopouzdanje. Dajte joj jasne upute kako da postupa sa neovlašćenim posetiocima u budućnosti, uključujući i mogućnost pozivanja policije ako je to potrebno. Ovo će sprečiti ponavljanje sličnih situacija i pomoći da dadilja uspostavi autoritet dok brine o vašem detetu“, zaključuju oni.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: