Užasne ispovesti žena iz Srbije o 16 vrsta akušerskog nasilja koje su preživele

Foto: Shutterstock

Akušersko nasilje je veliki problem kojem su izložene žene u ginekološko-akušerskim ustanovama u Srbiji.

Advokatkinje Marina Mijatović, Jelena Stanković i Ivana Soković Krsmanović priredile su izveštaj o tretmanu žena u ginekološko-akušerskim ustanovama, zasnovan na iskustvima više od 200 žena koje su im poslale svoje svedočanstvo sa porođaja. U samom izveštaju, citirano je 110 žena i utvrđeno da su doživljavale 16 vrsta nasilja tokom različitih medicinskih tretmana u ginekološko-akušerskim ustanovama.

Jelena Stanković i Marina Mijatović Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Izveštaj je prikazao koliko je akušersko nasilje u Srbiji rasprostranjeno i brutalno, kao i da je u pitanju sistemski, gorući problem naše zemlje, koji mora hitno da se rešava.

Verbalno nasilje i loša komunikacija

Ginekološko-akušerska klinika „Narodni font“

„Tražila sam epidural dok još nisam stigla u porođajnu salu, kada su me poslali u porođajnu, bez pitanja su mi uključili indukciju, molila sam za epidural, nisu hteli ni da me
pogledaju ili su rekli da je anesteziolog na operaciji. Kada mi je bilo jako loše prolazila je babica, rekla sam da mi je loše, odgovorila mi je ‘Ne brini, ako se onesvestiš, probudićemo te šamarima.’

Kliničko-bolnički centar Zvezdara

„Doktorka je najblaže rečeno bila neljubazna i obraćala mi se povišenim tonom. Pregledala me je u poluosvetljenoj prostoriji, nije upalila svetlo u ordinaciji, već su bili upaljeni samo monitori (od kompjutera i ultrazvuka) i jedna lampa pored stola za pregled. Govorila mi je kako mi nije ništa i da sam džabe dolazila i da joj samo oduzimam vreme, te kako je mogla nekoga da operiše, a ne da gubi vreme sa mnom. Takođe mi je rekla kako nije trebalo da dolazim i da joj nije jasno kako su iz Hitne mogli da mi kažu da dođem noću na pregled, kao i da je trebalo da sačekam jutro pa da se javim svom izabranom lekaru i da tako uradim ukoliko ponovo budem imala neki problem. Uz sve to, rekla mi je kako mi je grlić materice zatvoren i da to ne bi trebalo da je tako. Za ovo poslednje napominjem kako mi je dvoje lekara reklo da je to sasvim u redu.“

Univerzitetski klinički centar Vojvodine, Klinika za ginekologiju i akušerstvo „Betanija“

„U porodilište sam stigla oko deset sati uveče sa kontrakcijama u razmaku od tri minuta. Na prijemu nas je dočekala neljubazna sestra i još neljubaznija doktorica, koja mi je na inicijalnom pregledu sa čuđenjem rekla ‘Šta ti je, zašto kukaš? Pa tek će da te boli’. Odveli su me u porođajnu salu bez ikakve dodatne informacije.“

Kristelerov zahvat i vakuum ekstrakcije

Univerzitetski klinički centar Niš, Klinika za ginekologiju i akušerstvo

„Dobijam epidural, dobijam i indukciju nakon toga, i manje-više bivam ostavljena da se sama porodim, jer zašto bi neko, boga ti, bio prisutan kad ja ne osećam bolove. Meni to vreme prolazi jako brzo jer sam, naravno, uplašena i sama. Negde oko 9 ujutru neko je odlučio da moraju da završe sa mnom i kreće iz najvećeg mira opšta pometnja. Neko se iz druge sale dere: ‘Sekcija! Hitno!’ Oni shvataju da ne mogu na dva mesta biti istovremeno i kreću mene da porađaju po cenu svega. Gorepomenuti akušer kreće da mi podvija spavaćicu iznad rebara, stežući je u čvor svom silom i kreće skakanje po meni.

Borim se za dah, pokušavam da ga odgurnem, udarim, ništa mi ne uspeva. Tu gubim i zadnji atom snage. Kreću po vakuum, on kači prvi put, pušta i promašuje. Pravi jedan hematom. Zatim opet, drugi put, i dete izleće u sekundi sa drugim hematomom na glavi.“

Nasilna epiziotomija

Opšta bolnica Valjevo, Služba za ginekologiju i akušerstvo

„Negde na polovini je počela da se dere na mene kako sam bezobrazna i kako neću da sarađujem i samo uzela makaze i iskasapila me do analnog otvora.“

Ginekološko-akušerska klinika „Narodni front“

„U nekom trenutku su mi rekli da treba da guram kad naiđu kontrakcije, sigurno sam sat vremena gurala i gurala, ali je beba i dalje bila visoko. Ja sam gubila snagu, u meni su se smenjivale ruke minimum deset ljudi svaki čas, dok jedan od lekara (ne mogu se setiti imena, ali ga imam negde u prepiskama sa kumom) nije rekao: ‘Ova ne ume da gura, secite je, neće ona znati da izgura tu bebu.’ Već sam bila prilično umorna kad su me odjednom okružili njih desetak, dvoje su me držali za ramena, po dvoje sa svake strane za noge koje su vezali za krevet i niko nije hteo da mi kaže šta se dešava. Došao je doktor, mislim da je jedan od načelnika, koji mi se jedini obraćao kao ljudskom biću. On je objašnjavao lekaru na specijalizaciji kako da mi izgura bebu preko stomaka, uradili su mi prilično duboku epiziotomiju i izvukli bebu vakuumom. To je takođe poprilično trajalo, par puta sam se skoro onesvestila jer mi je izbio vazduh, ali sam čula doktora da mu govori da ne smem da se onesvestim jer će morati na hitan carski da me vode, a možda nema vremena.“

Foto: Tomasz Formanowski / Alamy / Alamy / Profimedia

Fizičke povrede

„Došlo je vreme za to ‘četvrto porođajno doba’, do ‘rađanja posteljice’ (nisam sigurna kako se to tačno naziva), gde su meni skakali po stomaku i videli da to neće uroditi plodom i doktorka je pozvala anesteziologa kako bi mi ručno izvadila, ali je u međuvremenu odlučila da pozove, kako je ona rekla, ‘iskusniju babicu’, koja je nastavila sa tim skakanjem i pritiskanjem, gde sam je ja molila da prestane jer me bolelo više nego samo rađanje bebe, na šta je ona počela da viče na mene. Prebacili su me na sto i odvezli u operacionu salu. Kasnije tog dana dolazi doktor koji je bio u pripravnosti, on me je i operisao. Kaže mi kako je došlo do inverzije materice, odstranili su je, ali su odstranili i jajnike zbog obimnog krvarenja (mislim da je možda i zbog neznanja, neiskustva, nisam sigurna), da doktorka koja me je primila nije znala šta da radi, da sam dosta iskrvarila, nekoliko minuta nisam davala znakove života.“

Opšta bolnica Sremska Mitrovica, Služba ginekologije i akušerstva

„Kada je najzad carski urađen, moja devojčica više nije bila živa, ugušila se u krvi jer mi je pukla materica. Inače, beba je umrla 20 minuta pre početka operacije. Ostala sam bez bebe i bez nove šanse za drugim detetom.“

Fizičko nasilje

Ginekološko-akušerska klinika „Narodni front“

„Čim mi je prišao [napomena: anesteziolog], prvo me je jako udario po rukama, dreknuvši na mene da ne držim ruke oslonjene na kolena. Ruke su mi momentalno odletele u stranu od udarca. Zatim mi je rekao da sednem i pomerim noge desno, što sam ja uradila, a on je onda počeo da urla komande: ‘Ne tu! Ovamo! Ne desno, rekao sam levo!’ i pri tome me je snažno udarao po ramenima.“

Drugo nečovečno i ponižavajuće postupanje

Univerzitetski klinički centar Niš, Klinika za ginekologiju i akušerstvo

„Napokon, malo pre 12 sati porodila sam se sama, bez prisustva bilo kog bolničkog osoblja pred očima žena koje su bile u sobi. Porodila sam se sama, kao ‘pas’. Plod je bio na krevetu, sestra je naišla i spakovala ga u čaršaf nakon čega sam SAMA ustala i prešla na kolica i ona me je tek tada odvezla u porodilište na reviziju da iseku pupčanu vrpcu. Sve žene su plakale uglas, nakon preživljene traume koje su same prošle, sigurno nisu bile u stanju da gledaju još ovakvu moju situaciju i slušaju čitav dan moje jaukanje i zapomaganje.“

Univerzitetski klinički centar Vojvodine, Klinika za ginekologiju i akušerstvo „Betanija“ (iskustvo s prvog porođaja)

„U porodilištu sam provela celu noć pakla. Doktori su me obilazili samo kad bih ih uplašeno dozivala ne bih li znala šta se dešava (prvi je porođaj, pa ne znam). Naravno, svi su bili krajnje neljubazni tokom čitavog porođaja. Nisam mogla da se krećem, vodu nisam dobila do 7 ujutru, kada sam se porodila. I kada bi neko došao da me pogleda (jer sam ih prethodno zvala), nisam dobila nikakvu informaciju osim brojke koliko sam otvorena.

Foto: SAMUEL ASHFIELD / Sciencephoto / Profimedia

Kada su krenuli naponi konačno, i kada sam dozvala pomoć, doktor i sestra su bili sa mnom kratko vreme, rečeno mi je da mogu da guram kada dobijem napon, a i ne moram?! Ostavili su me ubrzo jer očigledno nisam bila spremna još uvek za porođaj, pa zašto gubiti vreme sa mnom kada je vreme da se pije KAFA! Da, osetila sam miris kafe, niko nije došao narednih pola sata dok sam bila u najvećim bolovima, jer, elem, pili su kafu. Nisam znala kada treba da guram, kada da dišem, niko mi nije rekao.

Plašila sam se, normalno, nikog nije bilo tu da mi kaže sve će biti u redu. Na porođajnom stolu su mi vezali noge (možda je to normalno, ali niko mi nije rekao vezaćemo ti

noge) i sekli su me, naravno, bez saglasnosti ili prethodnog nagoveštaja. O anesteziji da ne pričam, to je misaona imenica.“

Saglasnost

Ginekološko-akušerska klinika „Narodni front“

„Želim da napomenem, kada su mi saopštili da će mi vezati noge, bila sam dovoljno pri svesti i tada sam im rekla da ne smeju to da rade. Doktor je tada zvao psihijatra i upisali su mi u karton (valjda to tako ide) jedan sjajan epitet, a to je PACIJENT KOJI NE ŽELI SARADNJU, ali su zato zaboravili da upišu da mi je skraćen porođajni kanal!“

Ginekološko-akušerska klinika „Narodni front“

„Na prijemu smo dobili gomilu papira da potpišemo, jedan od njih je bio saglasnost na sve moguće procedure (forceps, vakuum, epiziotomija itd.). Na pitanje šta ako ne potpišem jer se ja ne slažem sa svim navedenim je sestra na prijemu rekla da ne može da me primi bez toga.“

Unošenje netačnih podataka u otpusnu listu

Univerzitetski klinički centar Niš, Klinika za ginekologiju i akušerstvo

„Trudnoća od početka uredna, svi pregledi uredni. Došla do termina, nisam bila otvorena, ctg pregledi su bili uredni. Petog dana od termina dobila sam bolove, otišla u porodilište, gde su me jedva pregledali jer je bila nedelja i zašto sam ja došla kad se nedeljom ne zakazuju pregledi. I tu je sve bilo navodno u redu. Tog dana sam više puta odlazila u porodilište i uvek su me vraćali sa izgovorom da ja nisam otvorena, bez obzira što sam bolove dobila. Kasno uveče primetila sam krv i otišla opet, tada su me ostavili.

Tada sam jedini put u toku te noći pregledana. Jednom su mi uradili ctg, odveli me u sobu, i ostavili me da ležim, niko me nije obilazio niti dolazio da me pregleda ili bilo šta da mi kaže, ja sam ležala, imala bolove i čekala da dođe neko do mene. Ujutru oko pola 6 dolazi babica, uključuje ctg, nema ničega, ne pronalazi tonove. Odlazi do doktora, on dolazi, kaže da pozove još neke kolege oni odgovaraju: „Neka dođe ona do nas.“ Odveo me je taj doktor sa babicom na sprat, urađen ultrazvuk i potvrđeno je da beba nije živa.

Rađena je obdukcija, piše da se beba nagutala mekonijuma, plodova voda bila zelena. U njihovim izveštajima piše da sam ja gledana redovno, 3–4 ginekologa se potpisalo, a to apsolutno nije bilo tačno, sem babice, koja je te noći samo jednom uradila ctg, ja nijednog jedinog lekara nisam videla. Oni su u svom izveštaju napisali da sam ja gledana redovno i da nije došlo do njihovog propusta nigde.“

Podsetimo, glavna i odgovorna urednica portala Zadovoljna, Dragana Pandurević Jovović, izašla je u javnost sa svojom ispovesti o torturi koju je doživela na porođaju u bolnici „Dragiša Mišović“. Nakon toga, pokrenuta je peticija „Stop akušerskom nasilju“, koju je potpisalo više od 80 hiljada ljudi.

Nakon toga, u zemunskom porodilištu su reagovali i započeli proceduru koja će omogućiti pratnju u porođajnoj sali.

***

Bonus video: Dragana Pandurević Jovović o pokrenutoj peticiji „STOP AKUŠERSKOM NASILJU“

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram