Da li će dete zauvek pamtiti neke luksuzan odmor, posebno praznično iznenađenje ili nešto sasvim drugo?
U poslednje vreme na društvenim mrežama često vidimo roditelje kako dele trenutke u kojima stvaraju „ključne uspomene“ za svoju decu – bilo da planiraju luksuzan odmor ili organizuju posebno praznično iznenađenje. Iako je važno da roditelji žele srećno detinjstvo za svoju decu, ponekad se čini da veruju kako mogu „proizvesti“ te nezaboravne uspomene. Ali unutarnji svet deteta često je drugačiji od onoga što mi odrasli zamišljamo.
Kerol Kim, majka troje dece i terapeutkinja za brak i porodicu, nedavno je na društvenim mrežama podelila listu sa pet stvari koje će deca pamtiti iz detinjstva. Zanimljivo je da nijedna od tih stvari nema veze s ekstravagantnim putovanjima, raskošnim rođendanskim zabavama ili skupim božićnim poklonima o kojima deca često maštaju.
„Primetite kako stvaranje dobrih uspomena ne zahteva skupe igračke ili raskošna porodična putovanja. Vaša prisutnost je najvredniji poklon koji možete dati svom detetu“, napisala je Kim u opisu svoje objave, a prenosi Index.hr.
Kvalitetno zajedničko vreme
„Odvojiti vreme da se fokusirate samo na svoje dete je nešto posebno. Igranje igara, čitanje knjiga ili jednostavno razgovor mogu stvoriti snažne, srećne uspomene. Ti trenuci pokazuju vašem detetu da ste prisutni s njim.“
Provođenje vremena bez distrakcija, gde je fokus samo na detetu, pomaže u jačanju veze između roditelja i deteta. To ne mora biti ništa spektakularno – čak i zajednički obrok ili šetnja mogu biti dragoceni.
Reči ohrabrenja
„Reči podrške mogu imati veliki uticaj na vaše dete, bilo u dobrim, bilo u teškim trenucima. Deca često traže odobrenje od svojih roditelja, a vaše pozitivne reči mogu biti snažan motivator i izvor utehe. One mogu pomoći deci da veruju u sebe, dajući im poverenje da prihvate nove izazove i nastave dalje kada postane teško.“
Redovno pohvaljivanje detetovih napora i postignuća podstiče samopouzdanje i samopoštovanje. Vaše reči imaju moć da oblikuju njihov pogled na sebe i svet oko sebe.
Porodični rituali
„Mali porodični običaji stvaraju osećaj stabilnosti i zajedništva… Čine da se deca osećaju kao da pripadaju i da su deo veće priče, produbljujući njihov osećaj sigurnosti i razumevanja poroidčnog identiteta i vrednosti.“
Bilo da je to nedeljni ručak, zajedničko ukrašavanje novogodišnje jelke ili ušuškavanje pre spavanja, te male rutine stvaraju trajne uspomene i osećaj pripadnosti.
Dobra dela
„Videti i činiti dobre stvari ostavlja snažan utisak na decu. To im pokazuje koliko je važno biti ljubazan i brižan. Pamte koliko je dobar osećaj pomoći drugima i videti svoje roditelje kako takođe pomažu.“
Deca uče po modelu, a vaša dela ljubaznosti prema drugima uče ih empatiji i saosećanju. To su vrednosti koje će nositi kroz ceo život.
Uteha u teškim trenucima
„Kad znaju da mogu da se oslone na vas u teškim trenucima, deca se osećaju sigurno i grade poverenje. Ako ih tešite kada se bore, to im pokazuje da su voljena bez obzira na sve i pomaže im da se emocionalno osećaju sigurno i snažno.“
Biti tu za svoje dete kada je tužno, uplašeno ili zbunjeno ključ je za izgradnju snažne emocionalne veze. Ta sigurnost omogućava im da se osećaju voljeno i podržano.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: