Roditelji, bilo da su u braku ili nakon razvoda, trebalo bi da se usaglase, formiraju sistem, naprave dogovor i stave dečje potrebe u prvi plan i na pravi način. Ipak, čini se da i dalje većinski deo ovoga spada na majke. Zato se Centar za nestalu i zlostavljanu decu osvrnuo na ulogu oca - odnosno odsutnost tate u životu dece.
Tim Centra za nestalu i zlostavljanu decu je na svom Instagram nalogu istakao koliko je uloga tate bitna i na koji način prisutan tata može pomoći boljem razvoju dečaka i devojčica.
S druge strane, posledice oca koji nije prisutan mogu biti izuzetno loše.
Evo šta su oni napisali:
„Očevi koji nisu prisutni – pod ovim se misli na očeve koji su živi i zdravi, ali nisu uspeli da pronađu svoju ulogu u porodičnoj dinamici ili od nje beže.
Sindrom odsutnog oca je sve češći i zastupljeniji, iako kao društvo napredujemo i razvijamo se, ipak neke stvari uporno ostaju iste.
Kada se dete rodi, majke vode glavnu brigu o bebi, potom dođe vreme kada dete malo poraste i briga može i treba da se podeli na dva roditelja. Greška nastaje tu, odmah na početku, kada se ocu bez loše namere oduzme pravo učestvovanja, a majka preuzme sve na sebe.
Rezultat ovoga je narušena porodična dinamika, preopterećena majka, izgubljen otac i deca koja ne dobijaju zdravu sliku kako porodica treba da funkcioniše. Jasno je – otac mora biti u potpunosti uključen u vaspitanje i život deteta.
Slika balkanskog oca – čovek čiji je primarni zadatak da zaradi dovoljno novca za porodicu. Čovek koji radi, a kada dođe sa posla umoran, potrebni su mu mir i tišina.
Na koji način utiču očevi na svoju decu:
Devojčice
Ako je otac ljubazan i nežan, njegove ćerke će te osobine tražiti u potencijalnim partnerima.
Dečaci
Kod dečaka odnos sa ocem diktira kako će se oni ponašati prema drugim ljudima – karakter dečaka se modelira na osnovu očevog karaktera.
Kako odsutnost oca utiče na decu:
Manjak samopouzdanja
Česti konflikti
Teško uspostavljanje odnosa sa okolinom
Sklonost ka agresiji i napadima besa
Problemi sa zavisnošću
Emocionalni problemi, poput anksioznosti i depresije
Treba normalizovati:
Igru sa tatom
Poveravanje tati
Učenje sa tatom
Angažovanog tatu
Tatu koji ume da teši
Tatu koji se ne boji emocija“, zaključuju oni.
Pratite nas i na društvenim mrežama: