Tata sa Balkana snimio sobu u kojoj mu se žena porodila u Švedskoj: Ovo je da ne poveruješ!

porođaj u Švedskoj
Foto: Shutterstock

Skandinavske zemlje su poznate po dobrim zdravstvenim uslugama, ali i višim porezima za to. Kako izgleda soba za porodilju u jednoj švedskoj bolnici?

U Švedskoj, većina prenatalne nege počinje od babice, koja služi kao vaš „provodnik“ do akušera. Dve nedelje nakon porođaja dobijate postnatalno negu pod nadzorom porodilišta. Možete ih zvati 24 sata, bilo kada, a postoji i telefonska linija za nacionalnu medicinsku sestru koju možete pozvati bilo kada. Ali šta se dešava kada dođete na porođaj i kako izgleda bolnička soba porodilje? To je otkrio jedan tata Josip u svom videu koji je postavio na mreže.

On je pokazao sobu u kojoj mu se žena porađa, a koja izgleda kao apartman, ima krevet, fotelju, moderno je opremljena medicinskom opremom, ali i svim potrepštinama koje bi trudnici mogle da budu korisne, a tu je i kupatilo sa kadom. U istoj bolnici njegova žena se već porađala.

„Za razliku od poslednjeg videa standard je osetno pao i u Švedskoj“, kaže kroz šalu Josip koji ističe da je njegova supruga sada dobila vodu i jednu vrstu soka, a prvi put su joj doneli dve vrste soka, dok je na meniju samo pet jela koja žena može da bira, a pre je, kako on kaže, bilo desetak vrsta jela, a od veganskih jela imaju samo lazanje. U narednoj objavi se izvinio Šveđanima jer su „4 obroka u rađaoni, ali 12 različitih menija je u sobi poslije“.

Nešto slično ispričala je za naš portal i Tatjana Antonijević iz Paraćina, koja se sa suprugom Rankom u Stokholm preselila 2011. godine.

„Dva puta sam se porodila u Stokholmu, oba puta su me babice tretirale kao najbližu rođaku, a muž je bio na porođaju“, ispričala nam je Tanja svoj prvi utisak. Kaže da nije mogla da pretpostavi de će se babice prema njoj kao strankinji postaviti kao tetke koje joj donose da pije i jede, koje je bodre u svakom trenu, brišu joj čelo, govore da se napne i izdrži.

Ni Josip ni Tatjana nisu zaboravili odakle su, ali nemoguće je izbeći misli o tome koliko je pred nama kilometara do budućnosti u kojoj će srećne majke i očevi u nekom finom bolničkom apartmanu dobiti ovakav tretman.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram