Žene sve češće biraju da same dobiju dete i to je odlična vest i za njih i za njihovu decu

Foto: Unsplash.com/dakota-corbin

Sve više žena u kasnim tridesetim i srednjim četrdesetim godinama odlučuju da postanu samohrane majke putem tretmana plodnosti, uprkos velikim troškovima.

Mnoge žene širom sveta, iscrpljene od pokušaja da pronađu partnera, donose odluku da same imaju decu. Neke od njih kažu da odluka da zatrudne uz pomoć tretmana plodnosti nije stvar izbora, već nužnosti.

„Te žene zapravo kažu: ‘Ovo nije život kakvim sam ga zamišljala’. Ali one ne žele da izgube priliku da pokušaju sa sopstvenim jajnim ćelijama“, kaže Elen Glejzer, klinička socijalna radnica u privatnoj praksi u oblasti Bostona. Ona savetuje žene u kasnim tridesetim i ranim četrdesetim koje razmatraju samohrano majčinstvo.

Foto: Unsplash.com/jonathan-borba

Vreme za trudnoću je ograničeno, pa donose odluku koja je skupa — visoki troškovi tretmana i roditeljstva, i pitanje da li imaju sisteme podrške na koje mogu da se oslone.

„To ima ogroman uticaj na to da li osećaju da mogu same da iznesu roditeljstvo“, rekla je Glejzer.

Biološki sat je ženama diktirao tempo. Godinama su ih bombardovali upozorenjima o realnoj „tempiranoj bombi plodnosti“ i beskonačnim zastrašujućim pričama o ženama koje „sebično“ biraju karijeru umesto majčinstva ili „čekaju predugo“ da se skrase.

Izgleda da je samostalnim milenijalkama to dozlogrdilo i sada sve češće odlučuju da postanu majke same — ili da to uopšte ne urade — po sopstvenim pravilima.

Foto: Unsplash.com/jonathan-sanchez

Dok su ranije često čekale „gospodina Pravog“ ili su želele da napreduju u karijeri i gledale na samohrano majčinstvo kao na poslednju opciju, to više nije slučaj. Kada dođu u srednje tridesete, a ponekad i ranije, prihvataju svoju plodnost i sarađuju sa vremenom umesto da se bore protiv njega. Postaju svesne realnosti da, bez obzira koliko mlado izgledaju spolja, ne mogu usporiti biološki proces starenja — i zato koriste resurse koji su im dostupni kako bi zasnovale porodicu u trenutku koji njima odgovara. Naravno, žene su i ranije rađale decu same, ali sada se radi o izboru da budu samohrane majke, a ne o tome da budu primorane na to usled godina ili okolnosti.

Iako zvanično RFZO kod nas finansira VTO doniranim spermatozoidima i kod žena mlađih od 45 godina koje nemaju partnera, dosta žena iz Srbije odlaze u inostranstvo na taj postupak.

Muškarci nisu postali suvišni

Žene se slažu da ovaj put skida pritisak sa pronalaženja „oca deteta“ i oslobađa ih da u budućnosti traže zdravu romantičnu vezu. Ističu opasnosti od upuštanja u pogrešnu vezu zbog biološkog pritiska i koliko razvod ili loša veza sa ocem deteta mogu biti štetni za dete. To ne znači da su muškarci postali suvišni.

Foto: Unsplash.com/wesley-tingey

Ako osećate pritisak zbog biološkog sata, možda ćete praviti kompromise u vezi s tim s kim izlazite i zanemariti karakterne osobine i stavove koji nisu kompatibilni sa vašim, samo da biste pokušali da zasnujete porodicu. Žene koje su se odlučile da same rode i podižu decu kažu da im je to omogućilo da kasnije pronađu osobu koja im zaista odgovara i koja može biti pravi izbor za njih i njihovu porodicu.

„To ne znači da kasnije ne mogu da upoznam nekoga. Ne znači da ne mogu da upoznam divnog muškarca koji možda već ima svoju decu, pa zajedno napravimo mešovitu porodicu i sve funkcioniše“, rekla je jedna žena koja je rešila da postane samostalna mama.

Više ne oseća pritisak da izlazi samo da bi pronašla oca za svoju decu — a to, kako je rekla, nema cenu.

Naravno, nije sve jednostavno i samohrano majčinstvo svakako nosi i teške trenutke. Najteži deo je finansijski i to može biti jako zahtevno. Teško je pokriti troškove brige o detetu u prvim godinama, jer je sve prilagođeno domaćinstvima sa dva prihoda. Takođe, žene kažu da im teško pada što nemaju nekoga da se konsultuju, na primer, oko toga da li osip ili kvržica kod deteta zahtevaju odlazak kod lekara. Pomaže im osećaj da su prijatelji i porodica u koje imaju poverenja tu, i da mogu da uskoče ako se njima nešto dogodi.

Žene ističu koliko je podrška važna kada se donosi ova odluka — i da treba unapred obezbediti sistem brige o deci da bi one mogle da nastave da rade i zarađuju. Takva vrsta planiranja predstavlja i odgovoran pristup roditeljstvu.

Sve više žena oseća da imaju podršku porodice u najrazličitijim situacijama i u svim kulturama. Porodice sada sve češće prihvataju i podržavaju ovaj drugačiji način roditeljstva. To je zaista velika društvena promena.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram