Naučna fantastika zvana trudnoća u Nemačkoj – iz ugla Srpkinje Ivane koja se dvaput porodila tamo

Ivana Gajić Foto: Privatna arhiva

Stručna pomoć samo za tebe u svakom trenutku trudnoće, jednokrevetne sobe u porodilištu, sale sa kadom i pilates loptama, plaćeno fotografisanje s bebom… Srpkinja iz Nemačke objašnjava šta je sve trudnicama tamo omogućeno i kakvo je njeno iskustvo posle dva porođaja u toj zemlji.

Ivana Gajić je mama iz Srbije koja živi u Nemačkoj s porodicom osam godina. Ona ima dva dečaka od 3.5 godine i osam meseci, a po zanimanju je arhitektica, koja u slobodno vreme slika i drži radionice slikanja za žene sa Balkana. Oba puta se porodila tamo i sada za Zadovoljna.rs priča detaljno kako je tekla njena trudnoća do porođaja i šta joj je najviše značilo.

vrtići u nemačkoj
Ivana sa porodicom Foto: Privatna arhiva

Sve počinje sa one dve crtice na kućnom testu, uz koje ide obavezno uzbuđenje, malo straha, malo panike i pitanje – šta sad da radim. Sledeća stanica je ginekolog. I dok u Srbiji mnoge žene trudnoću vode privatno, ali se porode u državnoj bolnici jer porođaj privatno košta, kakva je situacija u Nemačkoj?

Pasoš za buduće mame sa svim podacima

„U Nemačkoj trudnoću vodi odabrani ginekolog koji ima svoju ordinaciju, ali lečenje pokriva zdravstveno osiguranje. Prvi termin je u osmoj, devetoj nedelji i na prvom pregledu se potvrđuje trudnoća. Buduća mama dobija ‚Mutterpass‘, tj.pasoš za mame, gde će biti ubeležene sve važne informacije vezane za trudnoću.“

Ivana kaže da je to vrlo korisna stvar – ako se trudnica bilo gde nađe i ima neke komplikacije, doktori imaju uvid u njenu trudnoću i stanje.

Ivana Gajić Foto: Privatna arhiva

Takođe, ukoliko se trudnica bavi zanimanjem koje bi zbog prirode posla bilo rizično u trudnoći, njen doktor već tada može da joj da odsustvo sa rada, delimično ili potpuno. Recimo, doktorke i sestre uglavnom odmah prestaju sa radom.

Testovi u trudnoći u Nemačkoj

„Sledeći korak je prenatalna dijagnostika od 10. do 14. nedelje. Za trudnice starije od 35 godina osiguranje pokriva troškove testa. Moram da naglasim da se testiranje odnosi samo na najčešće trizonomije i anomalije. Znam da se u Srbiji rade mnogo šira testiranja, ali to u Nemačkoj nije praksa. Pretpostavljam da, ako postoji neka genetska bolest u porodici, da može nešto ciljano da se ispita.“

Za testiranje pola bebe morate simbolično da doplatite, a rezultate možete da dobijete tek od 14. nedelje zbog zloupotrebe selektivnih abortusa, kaže naša sagovornica.

„Pored ovog testiranja, trudnici se predlažu još testovi na toksoplazmozu, parvo i ciomegalo virus i ti testovi se plaćaju. Međutim, većina osiguranja ima neke dodatne pakete za trudnice, tako sam ja refundirala 200 evra uz račune za ove testove, vitamine koji se piju u trudnoći i slično.“

Ultrazvuk tokom trudnoće

Interesantno je kako u Nemačkoj funkcionišu ultrazvučni pregledi tokom trudnoće.

„Osiguranje vam pokriva tri ultrazvučna pregleda plus jedan ekspertski u 20. nedelji. Meni je to bilo čudno jer zapravo svi ginekolozi na svakoj kontroli urade ultrazvuk, koji nisam dodatno plaćala. Zato sam svoju doktorku pitala za to i ona mi je rekla da je to praksa, s tim što su ta tri pregleda malo detaljnija, ali se plod ipak proveri na svakoj kontroli.“

ivana gajić trudnoća nemačka
Ivana Gajić Foto: Privatna arhiva

Ekspertski ultrazvuk obično se radi u nekoj specijalizovanoj ordinaciji i, ako je sve u redu, pravo je uživanje za roditelje, a na kraju dobijete i 3D slike vaše bebe, što je jako lepa uspomena, kaže Ivana.

Patronažna sestra i tokom trudnoće

Pre svega toga, najbolje na početku, treba da potražite stručnu pomoć.

„Hebamme, tj. patronažna sestru se stara o mami u trudnoći, a kasnije i o bebi. Mislim da je ova osoba ključna u trudnoći jer sa njom trudnica ima direktan kontakt. Odnos je mnogo prisniji nego sa doktorom. Ako te nešto muči, možeš da pošalješ poruku i dobiješ savet odmah, a ne da odmah trčiš kod lekara.“

Ivana Gajić s porodicom Foto: Privatna arhiva

Uglavnom, sa Hebamme rešavate lakše trudničke smetnje i pripremate se za porođaj.

„Moja Hebamme je držala i školicu za trudnice i tate, gde su obuhvaćene glavne teme vezane za trudnoću, porođaj, dojenje, birokratiju koja sve to prati i negu bebe. Kako sam se ja dva puta porađala u Nemačkoj, a prvi put u vreme korone, Hebamme je u prvim mesecima života bebe bila jedina osoba koja nas je posećivala. Njena podrška i iskustvo su mi mnogo značili, posebno oko dojenja i nege bebe. Inače, Hebamme, kao i školicu za trudnice, pokriva osiguranje.“

Nakon porođaja ona je Ivanu odmah obišla u bolnici, a zatim i nakon izlaska.

„Prvih mesec dana je dolazila na svaka dva ili tri dana, a nakon toga po potrebi. Mislim da je 16 termina uključeno, a ako imate probleme sa dojenjem ili želite da se savetujete oko ishrane bebe, možete dobiti dodatne termine.“

Sobe u porodilištu jednokrevetne

Ivana dalje priča šta je važno kad je u pitanju izbor bolnice.

Foto: Privatna arhiva

„Bolnicu birate sami, naravno ne bi trebalo da bude previše udaljena. U većim gradovima je izbor veći, a razlikuju se i usluge koje bolnice nude. Ja sam izabrala najbližu bolnicu koja ima malo porodilište s tri porođajne sale, a kapacitet je 13 soba. Većinom su jednokrevetne, a postoje i dve porodične sobe u kojima može da bude cela porodica nakon porođaja.“

Ove sobe se nisu dodatno naplaćivale u bolnici gde se ona porodila.

Obilazak porodilišta i sale tokom trudnoće

Posebno zanimljivo je što Ivana kaže da je ženama tamo omogućeno da unapred otprilike vide šta ih čeka na porođaju – pogodnost koja psihički dosta znači, a iz ove naše vizure deluje filmski.

„Porodilišta imaju obično i neki otvoreni info termin gde vam doktori i babice predstave njihov koncept i provedu vas kroz porođajne sale, tako da znate šta možete da očekujete i da postavite dodatna pitanja.“

Foto: Privatna arhiva

Pored bolnice, u Nemačkoj možete da se porodite i u porodilištu gde su samo babice, ali ako dođe do komplikacija, prebaciće vas u najbližu bolnicu.

Porođaj kod kuće je moguć, ali uz Hebamme ili dulu koja je za to sertifikovana.

U porođajnim salama kade, pilates lopte…

„U bolnici gde sam se ja porađala postoje tri sale i sve su različito opremljene. Jedna ima kadu za porođaj, druga je za aktivne trudnice i ima pilates lopte i slično… Nažalost, ja sam oba puta imala carski rez, tako da sam bila u operacionoj sali u sklopu porodilišta. Moj suprug je bio pored mene sve vreme, zajedno smo dočekali bebu i to je bio baš lep momenat. Imali smo sa bebom prvi zlatni sat, sve je bilo super.“

S druge strane, hrana nije savršena, ali…

„Hrana u bolnici nije najbolje što sam u životu probala, ali je solidna i možete da birate od tri ponuđena jela, a uz to ide i neki manji dezert ili voće. Mame dobijaju i vitaminske sokiće za posle porođaja i čaj za dojenje.“

Muž spavao s njom u bolnici i pomagao zbog carskog reza

Ivana dalje priča da je nakon njenog porođaja ona porodična soba bila zauzeta, ali su im dozvolili da tata ostane u sobi da spava dok su ona i beba u bolnici kako bi joj pomagao sa bebom u prvim danima nakon carskog reza.

I tu nije kraj pogodnostima koje jedna žena ima u Nemačkoj kad se porađa.

„U toku tih par bolničkih dana imali smo na raspolaganju fotografisanje bebe. Jedna fotografija je besplatna, a možete da naručite više ako želite da platite. Takođe, imali smo besplatnu pomoć oko birokratije, koja se tiče prijave za novčanu naknadu u toku porodiljskog, kao i za dečji dodatak, tj. Kindergeld. Na izlasku iz bolnice smo dobili na poklon vreću u kojoj beba spava.“

Na kraju,.Ivana kaže da se uvek nađe nešto što nije savršeno, što je moglo bolje, ali je njeno iskustvo generalno pozitivno.

„Na moje iznenađenje, srela sam i one koji su istom tom klinikom razočarani, tako da je ipak sve individualno.“

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram