Šta da radiš ako ne voliš svoju svekrvu – tehnika od par sekundi može lako da reši sve

Foto:shutterstock

Bez obzira na to da li je vaša svekrva samo neprijatna ili zaista toksična, postoje koraci koje možete preduzeti da poboljšate odnos ili postavite granice koje će zaštititi vaše mentalno zdravlje.

Stara priča – mlada osoba, puna nade i optimizma, uplovljava u brak i odjednom se nađe usred sukoba sa svekrvom. Možda je sve započelo sa ponekom zajedljivom opaskom o urednosti doma, ili je pravi problem isplivao kada su deca počela više vremena provoditi s vašim roditeljima. Ni vi ni ona nećete nigde otići, ali teško je znati kako postupiti kada ne podnosite svoju svekrvu — bilo da želite da popravite vaš odnos ili bar da sprečite da vas dovede do ivice nervnog sloma.

Naravno, reakcija zavisi od razloga zbog kojeg ne volite svekrvu. Da li se razlikujete politički ili religijski? Da li je sklona osuđivanju? Ili je možda zaista emocionalno nasilna?

Kada precizno identifikujete šta vas muči, možete preduzeti korake u pravom smeru.

Šta da radite ako ne volite svekrvu

Razgovarajte sa supružnikom o onome što vas muči (i koristite „ja“ izjave dok to radite)

Lako je pretpostaviti da partner zna vaše potrebe i osećanja, ali koliko često ih zaista jasno izlažemo? Zajedno možete osmisliti načine da sredite odnos sa svekrvom.

Na primer, ako vaša svekrva dolazi nenajavljeno i to vas iritira, mogli biste da kažete suprugu: „Osećam frustraciju kada ljudi dolaze nenajavljeno. Ono što mi je potrebno ubuduće jeste adekvatno upozorenje“.

Foto:shutterstock

Kada koristimo izjave u prvom licu jednine, imamo priliku da jasnije izrazimo kako se osećamo. S druge strane, korišćenje „ti“ i upućivanje na drugo lice u jednini često može biti kontraproduktivno. Ako kažete „ti činiš da se osećam…“, to često vodi ka eskalaciji situacije, objašnjava dr Stejsi DeLanoit, licencirana psihološkinja sa Floride.

Primienite STOP tehniku

Stejsi predlaže STOP tehniku kada svekrva, na primer, uputi pasivno-agresivan komentar o neurednosti vašeg doma i kad zbog toga osetite kako vam raste anksioznost ili ljutnja.

Stanite

Trudite se da dišete

Observirajte (posmatrajte situaciju)

Pokrenite se

„Anksioznost voli brzinu; voli da skočite na taj voz i samo nastavite,“ kaže Stejsi. Dozvolite sebi da stanete, udahnete i posmatrate. Na primer: „U redu, ovo me iritira“. Zatim se pokrenite. „Možda treba da se udaljim, možda mi treba predah, možda treba da zamolim muža da dođe i popriča sa mnom.“ Važno je proceniti situaciju. Ono što neće pomoći jeste da reagujete u besu.

Ova tehnika možda neće dugoročno zaustaviti pasivno-agresivne komentare, ali može pomoći da održite mir na porodičnom okupljanju dok ne smislite sledeće korake.

Budite spremni da sami razgovarate sa svekrvom

Iako bi možda bilo lakše da prepustite supružniku da se bavi svojom majkom, Stejsi upozorava da to može stvoriti „trouglastiu dinamiku“ koja povećava tenzije. Sa jednim klijentom, ona je koristila tehniku pisanja nefiltiranog pisma svekrvi — ne za slanje, već za donošenje na terapiju. Zajedno su osmislili „asertivne, delotvorne načine“ da kažu ono što je potrebno.

Počnite tako što ćete se povezati sa svekrvom i prepoznati dobre namere iza njenih postupaka. „Moja svekrva je čuvala mog sina dok je doručkovao, jeo je jabuku i počeo da se guši — što je normalno za malu decu,“ deli Stejsi svoje iskustvo. „Ona mu je vadila jabuku iz usta prstima, a ja sam ušla i rekla: „Šta se dešava?“. Ona je odgovorila: „Gušio se, pa sam mu očistila usta.“ Umesto da eskaliram, iskoristila sam situaciju da kažem: „Hvala vam što ste reagovali. Ubuduće, možemo da koristimo i preporuku pedijatara – udarce po leđima.“

Iako je ponekad teško uočiti dobre namere, poput zajedljivih komentara o tome koliko vam je stan čist, Stejsi tvrdi da 99,9% svekrva ne ustaju ujutru sa ciljem da vam pokvare dan. Vredi obaviti jedan razgovor kako biste poboljšali odnos.

Foto:shutterstock

Kako da znate da li je vaša svekrva zaista toksična

Reč „toksičan“ danas se često koristi. Prema časopisu Psychology Today, znate da je neko toksičan kada ne poštuje granice, manipuliše, zloupotrebljava ili iscrpljuje ljude oko sebe bez kajanja. Kako razlikovati kada je odnos sa svekrvom zaista toksičan, a kada se jednostavno ne slažete?

„Kad god interakcija sa roditeljem ili tazbinom ostavlja osećaj iscrpljenosti, kada stvara više stresa nego neutralnosti ili radosti, to je znak da treba stati i proceniti situaciju,“ kaže Stejsi. Ako zaključite da je vaša svekrva zaista toksična, potražite savet terapeuta. Možda neće moći da poboljša odnos niti pretvori svekrvu u sveca, ali će vam svakako pomoći da se nosite sa teškim situacijama i brinete o sebi.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram