Influenserka iz Srbije pokazala kako oblači svoje dete i izazvala lavinu komentara

Foto: Shutterstock

Video jedne mame na TikToku pokrenuo je diskusiju o roditeljstvu, samopouzdanju i individualnosti. Kako "tužni bež trend" zaista utiče na decu i da li može biti opasan?

U svetu društvenih mreža, TikTok se ističe kao platforma koja često postaje mesto za viralne trendove i rasprave. Jedan od nedavnih videa koji je izazvao veliku pažnju je snimak jedne mame koja prikazuje razliku između odeće koju ona kupuje svom detetu i odeće koju dete dobija na poklon. Mama se odlučila za neutralne boje, poput bež i bele, koje ne sadrže likove iz crtaća, dok su pokloni koje dobija često šareni i puni crtanih junaka.

U videu, mama jasno pokazuje da preferira minimalistički pristup bež roditeljstva, koji je u toliko velikom porastu da je dobio i nezvanični naziv „tužne bež mame“.

Tužno bež roditeljstvo
Foto: Aleksei Isachenko / imageBROKER / Profimedia

*

Tužno bež roditeljstvo
Foto: TIAM SEONG YEW / Panthermedia / Profimedia

Ipak, čini se da većina rođaka, komšija i prijatelja i dalje više uživa u raznolikosti boja i likova iz crtaća kad su u pitanju dečiji pokloni, te je ova situacija izazvala podeljene reakcije među korisnicima društvenih mreža koji su ovu mamu kritikovali.

Neki od komentara su:

„Deca vole boje, i deca vole da imaju autonomiju nad onim što nose, nije trebalo rađati ako ti se dečije stvari ne uklapaju u estetiku“

„Sad beige baby trend stigao i kod nas“

„Pustite decu da budu deca. Oblačite se vi u basic stvari“

„Da pitaš dete šta zeli da obuče on bi prvoe poletio za dinosaurima, lavićima i ostalim šarenim stavrima“

Mama koja je postavila ovaj video je istakla da je njen sin još mali i da će kad poraste moći da bira, ali da za sada ona odlučuje da nosi udobnu odeću u neutralnim bojama. Sa njom su se složile i druge mame, koje se takođe priključuju ovom trendu.

„Pa udobnost na prvom mestu i praktično, jer svakako će se uflekati i oprati sto puta“

„Isto, isto“

„i ja sam ta „bež mama“

Fenomen „bež mama“

Fenomen „bež mama“ nije samo modni trend, već i odraz šireg sociokulturnog fenomena. Naime, istraživanja pokazuju da roditelji često traže načine da svojoj deci pruže sigurnost i stabilnost, što može dovesti do preferencije neutralnih boja koje se percipiraju kao manje skandalozne ili neprimerene. Ovaj pristup se može nazvati „tužnim bež roditeljstvom“, gde se favorizuje neutralan kolorit umesto kreativnosti i šarenila.

Stručnjaci, poput pedijatara i psihologa, upozoravaju na potencijalne negativne posledice ovakvog pristupa. Dr Skot Koen, pedijatar, navodi da je važno da deca imaju priliku da istražuju svet kroz igru i kreativnost, što uključuje i odeću koju nose. Po njegovim rečima, „odeća može uticati na to kako se deca osećaju i kako se izražavaju“.

Da li je “tužno bež roditeljstvo” zaista štetno

Prema mišljenju pedijatra dr Lize Dijard, ovaj trend nije štetan po zdravlje i razvoj dece. Ona naglašava da su deca širom sveta odrasla uz različite palete boja i razvila se bez problema. “Roditelji širom sveta odgajaju svoju decu u različitim bojama i odgajaju divnu decu,” kaže dr Dijard. Takođe, kada su deca izložena različitim bojama kroz igru, šetnje, filmove ili neke nestašluke, ona prirodno dolaze u kontakt sa šarenilom sveta.

„Detetu je potpuno svejedno da li je soba u bež tonovima. Vizuelni razvoj se može ostvariti kroz bilo kakvu vizuelnu stimulaciju“, naglašava ona.

Foto: Shutterstock

Kako boje utiču na bebe

Bebe pri rođenju još uvek razvijaju vid, pa mogu razlikovati kontraste pre nego same boje. Ova sposobnost se uglavnom razvija oko četvrtog meseca života, kada počinju da reaguju na intenzivnije kontraste. To znači da bebe podjednako privlače crno-bele kombinacije ili čak crno-bež, objašnjava dr Dijard. Dakle, niža kontrastna estetika ne predstavlja problem za njihove oči.

Prirodni materijali: Da li su bolji izbor

Pristalice bež roditeljstva često biraju prirodne materijale i igračke bez plastike, što je dodatna odlika ovog trenda. Međutim, dr Dijard ističe da plastične igračke nisu štetne sve dok ne sadrže BPA ili olovo, i roditelji ne bi trebalo da osećaju pritisak da biraju skuplje, prirodne materijale.

Dr Dijard upozorava da „neutralizacija“ dečijih igračaka prskanjem bež boje, kao što je slučaj sa nekim mama koje su to radile, može biti preterivanje i potencijalno opasno zbog hemikalija u boji. Takođe, preporučuje roditeljima da pruže deci slobodu da sama biraju kolorit odeće ili igračaka, pogotovo kada postanu svesna onoga što vole i žele, prenosi HealthClevelandClinic.

Na kraju, bez obzira na to da li je dom neutralno ili šareno dekorisan, najvažniji aspekt roditeljstva ostaje ljubav i podrška koju pružamo deci. Boje same po sebi ne određuju kvalitet roditeljstva, niti su presudne za emocionalni razvoj deteta.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram