Da li ste vi mama koja pada u nesvest kad dođe po dete u vrtić i vidi to svoje dete isprljano od glave do pete? Ili si jedna od onih mama koje budu srećne i zadovoljne što im je dete prljavo jer to znači da se dobro zabavilo?
Bez obzira na to kojoj „struji“ pripadate, sigurno vam je dosta zaprljane odeće. Posebno one s koje fleke neće da se skinu, bez obzira na sav trud i sva sredstva.
I sve to još nekako i funkcioniše u vrtiću, pa ti nije ni neprijatno kad odeća koju dete nosi nije savršeno nova niti bez ijedne flekice. Međutim, kad dete dođe u školu, stvar se malo menja. Ipak imaš neku potrebu da pošalješ dete u školu u čistoj, ali baš čistoj odeći. I često to nije ona „rezervna“ odeća, nego redovna, pristojna koju nosi u raznim prilikama. A i na njoj se pojave fleke koje su jednostavno jače od svega.
Jedna je mama na TikToku objavila video u kojem je rekla da je odlučila da stane na kraj tome i to tako što odeću s flekama smatra i dalje nosivom – ako je čista, nosiva je.
Marla Branyan je u viralnom TikTok videu pojasnila da ne razume zašto dete ne bi slala u kolektiv u čistoj, ali flekavoj odeći koja je ionako zaprljana u vrtiću. Zvuči logično, pogotovo kad su deca mala. Mama u videu ima dete koje bi kod nas išlo u vrtić, ali ipak je škola.
„Ne šaljem svoju decu u bilo koju vrstu škole, bez obzira na uzrast, u njihovoj najboljoj svakodnevnoj odeći. To se jednostavno ne radi osim ako to nisu prirodno manje neuredna deca od moje dragocene male troipogodišnje devojčice,“ kaže mama u videu i pojašnjava o svojoj ćerki: „Ona je neuredna. Ona živi svoj najbolji život i nastaviću da je šaljem u flekavoj odeći jer ne mogu da priuštim sebi da menjam pantalone svake nedelje. U redu? Ne mogu.“
I nije uopšte stvar u tom nasleđujemo li odeću za decu, da li je to second hand odeća ili nova, kupljena – neke stvari su nam lepe i neke stvari čuvamo, a ne želimo da odbacimo odeću čim se na njoj pojavi fleka koja ne može da se opere. S druge strane, ne želimo deci da zabranimo da se igraju i prljaju, zar ne? Za očekivati je da će se deca uprljati i za očekivati je da neke fleke neće da se skinu ni sa jednim sredstvom. I šta da radimo s tom odećom? U potpisu svog videa mama Branyan je pojasnila da će njen način ne samo olakšati stres roditeljima, već i učiteljicama i vaspitačicama, prenosi miss7mama.
„Mislim da bi većina vaspitačica i učiteljica zapravo više volela da deca NE budu u svojoj najlepšoj odeći/odeći poznatih marki, jer to stvara određeni pritisak da tu odeću održe što je moguće čistijom. Deci je potrebna sloboda da budu neuredna i prljava.“
U komentarima nisu svi išli u istom smeru. Neki su se korisnici TikToka složili s njom, a drugi su kritikovali njen stav.
„Ja sam vaspitačica – cenimo roditelje koji su im dozvolili da budu neuredni,“ napisala je jedna korisnica. „Ja sam direktorka centra za rano detinjstvo i puno je bolje kad deca dođu u odeći za igru! Oni jedu! Oni slikaju!” napisala je druga.
Jedna mama je podelila svoje iskustvo: „Izbor škole koja nije modna revija bila je moja najbolja odluka. Neka budu deca i neka se prljaju.“
„Neodgovorno je nastaviti kupovati novo i preterano trošiti“, piše još jedna žena.
Ipak, jedna mama je dovela u pitanje ovaj post svojim komentarom i stavom: „Idete li na posao u čistoj flekavoj odeći?“
S njom se složila još jedna: „Nošenje čiste odeće odražava sopstvenu vrednost i disciplinu, pokazujući da osoba ceni ličnu higijenu i poštuje sebe i druge. Podiže samopouzdanje i raspoloženje, pridonoseći pozitivnoj slici o sebi i načinu razmišljanja.“
Mama koja je objavila post, skočila je u odbranu svojim stavom: „Flekava odeća NIJE = prljava. Flekava odeća ne znači da niste čisti. Mislite li u ostatku svog komentara na odrasle ili decu?“
Mama Branyan je snimila i nastavak svog videa, i u njemu je rekla:
„Vaše namere su važne i to što znamo u kom smeru smo skloniji da krenemo (lenjom ili perfekcionističkom) pomaže nam da odredimo zašto radimo ono što radimo i zašto donosimo odluke koje donosimo“, napisala je, objašnjavajući da, kao roditelji, namere koje su iza naših roditeljskih odluka čine veliku razliku.
Šta vi mislite o ovome?
Pratite nas i na društvenim mrežama: