Nađa Hadžistević, diplomirani ekonomista iz Beograda, za portal Nova.rs priča kako su joj svi lekari govorili da joj hormoni nisu dobri i da je nemoguće da dobije četvrto dete koje je želela. Ona je sve te prognoze pobedila i u 45. godini rodila malu Simonu.
View this post on Instagram
„Moja prva trudnoća je došla planski. Sa 30 godina sam se osećala potpuno zrelom za ulogu majke. Nedugo pre toga sam se i udala i počela da živim sa suprugom, posle ljubavi na daljinu“, priča Nađa, koja ima tri sestre, pa je oduvek zamišljala da će i ona imati veliku porodicu.
Priča i kako se osetila kada je, nekoliko godina kasnije, iz bolnice kući došla sa sinom, trećim detetom.
„Moje dve devojčice su se okupile oko bebe i mene. Ta njihova radost i toplina, pogledi, ručice, koje se pružaju ka nama… Da, tada sam se prvi put u životu osetila bogato.“
Ipak, četvrta trudnoća se malo otegla jer je u međuvremenu otvarala svoj pilates studio.
„Kada sam napunila 43 godine, kuma mi je rekla da izvadim krv da vidim kakav mi je hormonski status. Bila sam iznenađena tim predlogom jer sam bila uverena da, pošto imam redovne cikluse, nema potrebe za tim.“
Međutim, ginekolog joj je posle analiza rekao da nije dobro. Otišla je tada kod još dva ginekologa.
„Rekli su da sam u perimenopauzi i da je nemoguće da ostanem u drugom stanju. Otišla sam i kod endokrinologa, jednog, pa drugog. Jedan mi je kazao da je verovatnoća da ostanem trudna kao da osvojim sedmicu na lotou. Rekli su i da treba da počnem da uzimam hormone da bih što više produžila ciklus, a ne da imam bebu. To za njih nije bila tema“, seća se Nađa.
Priča i šta ju je tada najviše porazilo.
„Jedna doktorka mi je rekla da je nemoguće da ostanem u drugom stanju, a kod nje dolaze žene koje imaju poteškoća upravo sa začećem i cela ordinacija joj je bila ispunjena fotografijama beba. Imala sam utisak da ću skliznuti sa stolice. Da tonem u svoja ramena.“
Zato je, kad je ipak ostala u drugom stanju, bila u potpunom šoku.
„Bila sam u neverici, i moj lekar je bio, posebno jer nisam imala uobičajene simptome, već sam pred put htela da odem na kontrolu.“
Priča i kako je tih prvih mesec dana osluškivala svoje telo više nego ikada.
„Čuvala sam se i iščekivala sledeću kontolu da bi se trudnoća potvrdila još jedanput. A kad sam posle mesec dana videla bebu na ultrazvuku, mojoj sreći nije bilo kraja“, priča kako su i svi poznanici i rodbina bili zatečeni, uglavnom srećni, mada su neki komentarisali da nije pametno što se opet zarobila i da treba da uživa i putuje, taman kad su deca porasla.
View this post on Instagram
A da li je sa bebom u 46. godini teže nego u dvadesetim i tridesetim?
„Meni nije. Verujem da je tako zbog posla kojim se bavim. Mislim da sa decom možeš sve. Ako hoćeš da putuješ, spakuješ se i kreneš. Ako hoćeš da je podojiš, danas možemo gde hoćemo. Sve je u našoj glavi.“
Priča kako je u trudnoći uživala, radila sve vreme, tj. držala časove i obuke za pilates.
„Šetala sam. Nisam imala povećan apetit, jela sam uobičajeno. Imam prilično uravnoteženu ishranu, volim zdravu hranu, a kada pojedem i nešto što ne bi trebalo, ne preterujem u tome.“
Kaže da je u svemu najvažnije pratiti svoje srce.
„Molila sam se iz dubine duše. Meditirala sam. Onda sam uvela vežbe za hormonalni balans. Pilates mi je prijao, davao mi je snagu i ravnotežu sa duhovnim životom.“
View this post on Instagram
Ona i danas ima svoj ritam uz koji nekim čudom postiže sve. I rado deli svoje trikove.
„Preporučila bih ženama da naprave spisak obaveza za sledeći dan i da se pridržavaju toga. Takođe, kad je beba mala i legne da spava, spavajte i vi. Ostavite neispeglan veš jer san ne može da se nadoknadi. I sve završavajte u najbližem krugu (nabavka, kozmetičar, trening, kupovina). Izbacite stvari koje vam nisu važne. Kasnije, upišite decu u najbliži vrtić i najbližu školu. Ja to nisam uradila. Zato je dobro učiti na greškama.“
Priznaje i da joj dosta znače suprug i žena koja joj pomaže u kući, ali da mnoge obaveze niko drugi ne može da uradi. Ali na sve to, stiže da sa porodicom dosta vremena bude u prirodi, da planinari, da vozi bicikl, čita.
View this post on Instagram
„Sa velikom porodicom nije uvek lako. Meni je moja Simona došla kao pravi blagoslov. Unela nam je radost u kuću. Sve nas je oplemenila. Starija deca obožavaju da budu s njom, a sin u svakom pismenom zadatku nađe mesto za nju.“
Nađine pilates vežbe za trudnice u trećem trimestru
Za grudni koš
U pilates studiju se koristi stolica za pilates. Sedite udobno u turski sed i papučicu pritiskajte nadole. Položaj šake može biti – prsti na unutra ili na spolja.
Osetićete kako aktivirate i otvarate grudni koš i učite da sedite pravo.
Za one koji vežbaju kod kuće, možete da uzmete oklagiju ili štap. Ruke su prave, držite oklagiju na zadnjici, a potom savijajte i podižite ruke ka ramenima, koja će se otvarati.
Rotacija
Sedite na pod u turski sed. Kako biste razmrdali gornji deo tela, idite u prijatnu rotaciju tako što iz početnog položaja, gde su ruke opružene pored tela, ide udah i na izdah se rotirajte na jednu stranu.
Ostanite u toj poziciji, osetite istezanje i polako se vratite u centar. Onda idite na drugu stranu.
Za noge
Početni položaj je da sednte na spravu reformer oslonjeni leđima na loptu. Noge su na dršci za stopala.
Početni položaj je nalik na čučanj. Udahnite, pa na izdah ispravite noge i odgurnite se. Tako ćete jačati noge. Ako vežbate kod kuće, probajte pridržavajući se za stolicu i polako idite u polučučanj.
BONUS VIDEO:
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: