Zapostavljen zbog fudbala, košarke, plivanja i baleta, ovaj sport razvija kulturnu svest i emocionalnu inteligenciju.
Dr Ranko Rajović jedan je od najvećih stručnjaka za razvoj dece na ovim prostorima. U svojim izlaganjima često nas podseća koliko je kretanje važno, ali podseća i da neke stare igre koje su danas zanemarene – poput balansiranja na jednoj nozi – imaju veliki uticaj na razvoj mozga.
Rajović je istakao kako ples ima veliki uticaj na razvoj dece, a posebno se dotakao folklora za koji kaže da je nezamenljiv, pišu na sajtu Roditelji.hr.
„Često me pitaju zašto je bitan folklor, zašto je bitan ples. Folklor ima sve elemente koji su važni za razvoj mozga i povezivanje različitih regija – dete se vrti, drži ravnotežu, mora da pazi hoće li ići levo ili desno, to je zapravo odlična integracija svih regija mozga. Vidim da roditelji upisuju decu na neke sportove, mačevanje je dobro, ali zašto ne uvodimo u školu našu tradiciju i kulturu? Da se dete do 10, 11. godine razvija unutar svoje okoline i tako povezuje važne regije mozga, a ne da sedi po pet-šest sati i igra video igrice na računaru“, rekao je ovaj stručnjak.
Upozorio je i na posledice dugotrajnog sedenja kod dece i još jednom naveo prednosti folklora.
„Već je dokazano da, ako se puno sedi, nema razvoja dubokih regija mozga, onda nema povezanosti tih regija i dolazi do smanjenja kognitivnih sposobnosti. Pa vratimo se na kretanje, rotaciju i ravnotežu kao važne elemente razvoja djeteta, a folklor je tu nezamenljiv, kao i najobičnija dečja igra“.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: