Psihološkinja Nikolina Milosavljević u novoj Mamazjaniji: Zašto kažnjavanje dece nije dobro na duže staze

Nikolina Milosavljević, psiholog i Ana Marković Foto: Nova.rs

U novoj epizodi Mamazjanije, Nikolina Milosavljević, psiholog, psihoterapeut i praktičar terapije igrom, objašnjava zašto su emotivni izlivi, koji podrazumevaju i tantrume, bes i ljutnju, dobri za dete, sve dok se u naletima emocija ne povređuje. O načinima prevencije i kanalisanja ispoljavanja osećanja kod dece i odraslih slušaćete premijerno u podkastu Mamazjanija sutra od 20 sati na portalu Zadovoljna.rs.

Tantrumi kod deteta mogu biti uslovljeni zdravstvenim stanjem i nije uvek sve roditeljska krivica, ističe ona. Naša gošća objašnjava koji simptomi ukazuju na ozbiljan problem kad dete ima tantrume i na šta upozoravaju ekstremni izlivi emocija koji predugo traju. Tantrumi su uobičajeni kod dece od dve, tri godine i traju uglavnom do pete, šeste, a kako će se završiti, zavisi od reakcija roditelja.

Nikolina objašnjava takođe da je za dete ključno ponašanje roditelja, koji mora prvo sebe da smiri, kako bi umirio dete. Oni koji prete napuštanjem, ostavljanjem, izazivaju još veću traumu ili ako kažnjavaju, tuku, dolazi do nepoverenja. O prevenciji tantruma i najboljem odnosu roditelja prema detetu u situaciji kad nastupe „besni momenti“ slušaćete u novoj epizodi, a ova, kao i sve prethodne epizode Mamazjanije, biće na ostalim platformama dostupne već u nedelju narednog dana, u 8 ujutro i to na YouTube kanalu NOVA RS i podcast platformama Soundcloud, Castbox, Podcast.rs, Spotify i Stitcher, kada se u pretrazi upiše Nova.rs.

Naša gošća ukazuje na crvene alarme koji se pale u trenucima kada bes roditelja i dece izmakne kontroli i opisuje situacije u kojima je neophodno obratiti se stručnom licu, iako podvlači da je ispoljavanje različitih emocija pred detetom poželjno, kako bi i ono naučilo da pokazuje osećanja.