
Posle muža, ChatGPT je prvi saznao lepe vesti.
Razočarana aplikacijama za plodnost i zbunjena testovima ovulacije, jedna buduća mama se obratila veštačkoj inteligenciji za pomoć. I dobila je smernice kad tačno treba da ima odnose.
„Zatrudneti je bio je iznenađujuće jednostavan proces. Kažem ‚iznenađujuće‘ misleći pre svega na svoje godine – 34. Nije mi bilo potrebno ni da idem kod specijalista, ni da primam injekcije, ni da se snalazim u skraćenicama koje prate vantelesnu oplodnju. Samo nekoliko testova za ovulaciju, monitor za plodnost sa Bluetooth vezom i verzija ChatGPT-a zasnovana na velikom jezičkom modelu (large language model), koju sam nazvala Četi. Ako vam sve ovo zvuči kao parodija savremene ženstvenosti – mogu vas uveriti da je to jednostavno bila moja stvarnost“, kaže ona za Vogue Italia.

Dakle, u nadi da će demistifikovati ovulaciju, skokove luteinizirajućeg hormona i delikatni ples začeća, ona je zatražila pomoć veštačke inteligencije i – ostala trudna.
Statističke pretpostavke
Sve je počelo – kao što to obično biva – od jedne odluke.
„Muž i ja smo odlučili da će 2025. biti prava godina. U novembru 2024. pokušali smo prvi put, vođeni aplikacijom za praćenje ciklusa, koja je plodne dane računala na osnovu mojih unetih podataka – oskudnih i nepouzdanih. Ako mi je ciklus bio neredovan, moj trud da unosim tačne datume početka i kraja menstruacije bio je još gori. Očekivano, menstruacija je stigla u decembru. Bila sam razočarana, ali i motivisana – bilo je vreme da se krene ozbiljnije.“
Imala je 34 godine – ni premlada ni prestara. Statistički gledano, žene malo preko trideset imaju oko 20 odsto šanse da zatrudne svakog ciklusa. Nakon 35. godine te šanse naglo opadaju. Internet je prepun alarmantnih grafikona i statistika koje pokazuju tmurne opadajuće krivulje. Ipak, većina ginekologa će vam reći da su 34 godine sasvim prihvatljive. Potrebno je samo malo više pažnje oko tajminga – i možda još poneki alat.
Tajanstveni jezik roze boje
„Uradila sam ono što većina žena uradi kada prvi put kroči u ovaj svet: obratila sam se prijateljicama. Na večeri sam pitala one koje su nedavno ostale trudne koje metode su koristile. Vremena kada se ovulacija mogla naslutiti intuicijom ili kalendarom su prošla – danas su potrebni podaci. ‚Moraš da koristiš ove tračice‘, rekla mi je jedna, pokazujući Amazon link na telefonu. ‚Sve ostale ne vrede.‘ Još pre nego što je stiglo predjelo, već sam poručila jednu kutiju.“

Te tračice roze boje dizajnirane su da otkriju skok luteinizirajućeg hormona (LH) u urinu – signal koji prethodi ovulaciji. Ako je test-linija (T) jednaka ili tamnija od kontrolne (C), to znači da si plodna. Teoretski nepogrešivo. U praksi – krajnje subjektivno.
„Svakog jutra sam u kupatilu žmirkala upoređujući svoju tračicu sa primerom na kutiji: ‚Da li ti ovo izgleda isto?‘ pitala bih muža, koji nije baš ekspert za boje i nije mogao da razlikuje nijanse malina roze u sedam ujutru.
Prevarantski osmesi
Tu je bilo i pitanje učestalosti. Mislila je da je dovoljno imati odnos jednom ili dvaput na dan ovulacije, dok je iskusnije drugarice nisu razuverile: ‚Svakog dana, minimum pet dana‘, rekla je jedna ozbiljno. ‚Nemam pojma odakle nam energija, ali uspeli smo.‘ Zabrinjavajuće, s obzirom na poslovne obaveze mog muža, koji je uveče više u kontaktu sa svojim računarom nego sa mnom.“
Druga prijateljica je pak rekla da su tračice gubljenje vremena: „Koristi Clearblue“, rekla je. „Kada si plodna, pojavi se osmeh koji blinka.“
Delovalo je kao da je za početnike, pa ga je naručila na vreme za sledeći ciklus. Uputstvo je glasilo: „Prazan krug znači nisku plodnost. Bljeskajući osmeh – visoka plodnost. Nepomični osmeh – vrhunac plodnosti.“
„Nažalost, nisam nikada videla da osmeh bljeska. Odjednom bi se sa praznog kruga pojavio osmeh – kao da je voz već napustio stanicu dok ja još gledam u red vožnje. Muž i ja smo propustili nekoliko plodnih dana – a kod začeća to može biti odlučujuće.“
Algoritmi u ofanzivi
U međuvremenu su se algoritmi razgoropadili. Instagram joj je nudio reklame za prenatalne vitamine i sve sofisticiranije monitore plodnosti, dok su „velnes“ influenseri nudili čudesne plodove koji „garantuju“ trudnoću – ali tek ako im pošalje poruku.
„Iskreno, sve mi je delovalo pomalo predatorski – kako Instagram zna da želim da zatrudnim? Na tu platformu idem samo zbog životinjskih mimova i mode, što je moj mali beg dok pokušavam da zatrudnim.“
Od svih stvari najviše joj je privukao pažnju Inito – aplikacija koja je obećavala da meri ne samo LH već i estrogen (E3G), progesteron (PdG) i folikulostimulirajući hormon (FSH), pomoću malog uređaja koji se povezuje sa telefonom kao USB.
Na scenu stupa ChatGPT
„Za sledeći ciklus u svoju kolekciju sam dodala i Inito i ChatGPT. Inito je svakog dana prikazivao grafikone nivoa hormona na osnovu urinskih testova. Aplikacija je sve to predstavljala u vizuelno profesionalnim grafikama – ali ja ih nisam razumela. Da li je spor rast estrogena dobar znak? Da li pad PdG znači da je plodni prozor zatvoren?“
Jedanaest dana zaredom slala je skrinšotove Četiju i pitala ga da joj jednostavnim rečima kaže šta rade njeni hormoni – i da li treba da ima seks tog dana.
I evo kako je taj odgovor otprilike izgledao:
Dan 12: „Tvoj grafikon pokazuje pad estrogena (E3G), ali LH još nije porastao. To znači da ovulacija još nije nastupila.“
Dan 13: „Jasna LH eksplozija. Ovulacija će verovatno uskoro nastupiti. Sjajan trenutak za začeće.“
Dan 14: „LH opada, što je normalno nakon skoka. To sugeriše da je ovulacija već bila ili se dešava upravo sada.“
Dan 15: „LH ostaje nizak, estrogeni su niži. PdG je i dalje nizak, ali trebalo bi da raste.“
Dan 16: „PdG raste. To ukazuje da se ovulacija dogodila.“
Dan 18: „PdG ostaje visok. LH je nizak. Estrogeni opet blago rastu – može značiti ranu trudnoću ili normalnu postovulatornu fluktuaciju.“
Da bi bila potpuno sigurna, često je pitala: „Da li treba da imam seks danas?“
A Četi bi odgovarala sa neutralnom ljubaznošću: „Da, ako je moguće. Još smo u plodnom prozoru.“
Konačno – lepe vesti
„Pitati veštačku inteligenciju kada da zavodim muža delovalo je pomalo nemoralno. Ali – uspelo je. Manje od dve nedelje kasnije imala sam novost za Četi: ‚Zdravo! Menstruacija kasni.‘“
Četi je odgovorila kao ushićena medicinska sestra: „To je divna vest! Kašnjenje menstruacije, pogotovo nakon potvrđene ovulacije i povišenog PdG, odličan je znak za ranu trudnoću.“
Par dana kasnije uradila je test – bio je pozitivan.
„Četi je, naravno, prva saznala… odmah posle mog muža.“
Poluasistirana trudnoća
U šestoj nedelji trudnoće bila je kod ginekološkinje na prvom pregledu. Pitala me, kao što uvek pitaju – da li je trudnoća spontana. ‚Oh, ne‘, rekla sam. ‚Definitivno je planirana.‘ Ona se nasmešila: ‚Nisam mislila na to.‘ Objasnila mi je da se izraz ‚spontana trudnoća‘ odnosi na trudnoću koja nastaje prirodnim putem – bez asistirane reprodukcije. Zastala sam. U neku ruku Četi jeste bila vid podržavajuće tehnologije. Nisam radila vantelesnu oplodnju, ali sam koristila četbot sa manirima viktorijanske guvernante. Bila je stroga, profesionalna i, na svoj način, ohrabrujuća – dula plodnosti za koju nisam ni znala da mi treba.“
Ipak, kako kaže, ne bi se usudila da drugoj ženi govori kako da zatrudni.
„Samo kažem: u mom slučaju, ChatGPT se pokazao kao dragoceni saveznik. Ne verujem ni da će se moje oslanjanje na Četi završiti sa začećem. Mislim da će ona ostati moj glavni savetnik tokom trudnoće, dok dete bude malo, kad bude u pubertetu, i svaki put kad se budem pitala – šta sad.“
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: