Jelena je obišla tri srednje škole u Finskoj: Evo zašto u toj zemlji ni jedan đak ne može da propadne

Foto: Privatna arhiva

Jelena Kručičanin je profesorka srpskog u Trećoj beogradskoj gimnaziji. Ovih dana je imala priliku da obiđe nekoliko srednjih škola u Finskoj. Prenosimo njeno iskustvo o obrazovanju u toj zemlji.

Treća beogradska gimnazija je akreditovana Erasmus+škola i to je Jeleni Kručičanin dalo mogućnost da pohađa kurs koji organizuje Euneos i podrazumeva posmatranje obrazovnih sistema Finske i Estonije. Kako nam je rekla, srednja škola u Finskoj je obavezna, traje tri do četiri i po godine, a do 18. godine za učenike je sve besplatno. I kada kažemo besplatno, ne mislimo samo na udžbenike.

Jelena je obišla tri finske škole, jednu stručnu koja obrazuje medicinsko osoblje, drugu koja obrazuju buduće konobare, kuvare, frizere, restauratore nameštaja, farbare, električare, građevinare, avio-mehaničare, fotografe i treću – jezičku u Helsinkiju. Prenosimo vam iskustva o sve tri škole.

Srednja stručna škola – obrazuju medicinsko osoblje

Na prvi pogled sasvim mirna i tiha škola. Na pauzama između razgovora sa kolegama na kursu, njuškala sam okolo po hodnicima i oko škole. Zanimalo me je da bacim pogled šta rade i kako. Moj prvi, i sasvim pogrešan uvid, bio je da su učionice vrlo klasično i staromodno opremljene, ali bogate nastavnim sredstvima. Takođe je delovalo, bar kroz virenje kroz prozore, da se dobar deo nastave odvija ex cathedra… Ali, ne lezi vraže! Obrazovanje u Finskoj je potpuno besplatno – to znači da je sve, ali bukvalno sve obezbeđeno – knjige, tableti, laptopovi, užina, ručak, ekskurzije, izleti, posete van škole – bukvalno sve – mora da plati škola iz budžeta koji joj je na raspolaganju.

Poslednji put su menjali programe 2015. godine. U sastavljanju programa i obrazovnih politika mogu da učestvuju jedino i isključivo NASTAVNICI! Za početak, dovoljno! U finskim školama nema domaćih zadataka, niti obaveznog testiranja (osim kad treba da maturiraju na kraju obaveznog školovanja – a obavezno je i srednje obrazovanje!)

Škola u kojoj sam danas provela vreme među prosečnim školama je.

Na ovoj fotografiji nalazi se sala za fizičko.

Finska
Sala za fizičko Foto: Privatna arhiva

Svaka škola u Finskoj mora da ima salu za fizičko. Ova sala ima i pokretnu binu i vrlo lako postaje pozornica ili bioskopska sala. Takođe ima – saunu za đake.

Na sledećoj fotografiji je hol škole – jedan od – sto za stoni tenis, klavir, računari… samo su deo inventara koji su potpuno dostupni učenicima.

Finska
Foto: Privatna arhiva

Na ovoj slici je sauna za nastavnike.

Finska
Sauna za đake Foto: Privatna arhiva

Na sledećoj slici jedna je od mnogobrojnih učionica.

Foto: Privatna arhiva

Ko neće u klasičnu klupu, može na lazy bag, ili na kauč, ima i ćebence, ali i aparat za kafu, stolice za ljuljanje sa kojih ne može da se padne. Imaju i fotelje za one kojima je potrebno manje čulnih podsticaja koji se u to čudo ušuškaju i niko ih ne uznemirava. Tu si i pilates lopte.

Foto: Privatna arhiva

Na sledećoj fotografiji je lounge za nastavnike – fotelja za masažu se podrazumeva, frižider, kuhinja, TV.

Foto: Privatna arhiva

Na narednim slikama je – teretana za nastavnike smeštena u atomskom skloništu.

Foto: Privatna arhiva
Foto: Privatna arhiva

Svaka škola obavezno ima lekara, medicinsko osoblje i psihologa. Možete im se obratiti i telefonom i naći na nekom drugom mestu van škole.

Stručna škola za buduće konobare, kuvare, frizere, restauratore nameštaja

Foto: Privatna arhiva

Školovanje traje tri do četiri i po godine. Učenik bira kad će i u kojem obimu, koje predmete učiti. Svaki kurs donosi određen broj predmeta, a da bi stigao do diplome mora da prikupi određeni broj.

Foto: Privatna arhiva

Na početku svakog kursa nastavnici su dužni da predstave ishode, odnosno veštine koje će mu kurs (predmet) doneti. Ako učenik ceni da već ima te veštine, može odmah da polaže taj predmet i da pređe na neki sledeći.

Foto: Privatna arhiva

Nakon treće godine, ima godinu i po dana da položi ispite (obično bira set od pet predmeta). S obzirom da je stručna škola, sve je usmereno ka praksi.

Foto: Privatna arhiva

Škola ima svoj restoran, svoj salon lepote, pa čak i svoj avion (pravi-pravcati).

Foto: Privatna arhiva

Sve troškove pokriva budžet Helsinkija.

Helsinška srednja jezička škola

Foto: Privatna arhiva

Posebna „poslastica“ bila je poseta školi koja je dobila novu zgradu prošle (2023) godine – HEKLA, helsinška srednja jezička škola. Kada Finci odluče da renoviraju ili sagrade zgradu za školu, okupe nastavnike, psihologe, direktora, dizajnere, inženjere, arhitekte i predstavnike učenika i onda dugo promišljaju, svako iz svoje perspektive, šta im je potrebno i kako bi trebalo da izgleda zgrada sa pogledom u budućnost. Ne ispune se uvek i svima želje i zamisli, ali se dobije zgrada koja je iz naše balkanske perspektive nezamisliva.

Foto: Privatna arhiva

Svaki srednjoškolac dobije laptop sa svim neophodnim licenciranim programima. Nastavnici u srednjim školama biraju da li će koristiti udžbenike i koje, da li će biti štampani ili digitalni. Oni kreiraju programe, a to im odobrava direktor škole. Srednjoškolci sami kreiraju prema interesovanjima kojim će tempom i koje kurseve slušati – tako se uče odgovornosti.

Foto: Privatna arhiva

Naziv „jezička“ odnosi se na to da nudi širok izbor učenja jezika (1. jezik može biti engleski, švedski, finski, nemački, ruski, španski, kineski; 2. jezik švedski ili 2b jezi: arapski, francuski, nemački, ruski, španski, kineski, italijanski, japanski, korejski i latinski). Postoje i dva smera (po naški) – jedan fokusiran na nauke i drugi fokusiran na umetnost. Za one koji se opredele za nauku – ići će da se upoznaju sa fizikom u CERN-u, geografiju će izučavati na Islandu – i ovo su samo neke od mogućnosti.

Foto: Privatna arhiva

Za one koji se opredele za umetnost, pored saradnje sa umetničkim institucijama, ove školske godine im se nude kursevi (školski predmeti): dizajn zvuka, slikanje i teorija boja, dizajn zvuka, školski bend, kreativno pisanje.

Foto: Privatna arhiva

Učionice su uglavnom iste, sjajno opremljene, ali prilično slične onim iz prošlih vremena. Pregrađene su staklenim zidovima sa mogućnošću da se navuku zavese.

Foto: Privatna arhiva

Mnogo pažnje posvećeno je prostorima između učionica u kojima đaci provode dosta vremena i osmišljeni su tako da se osećaju prijatno, slobodno, da imaju prostora za druženje, ali i za osamljivanje. Imaju terasu na krovu zgrade sa spravama za vežbanje, ogromim šahom, stolovima za stoni tenis.

Foto: Privatna arhiva

Ako im se ne sviđa hrana iz kantine, imaju svoju kuhinju da sami pripreme.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram