Izazovi novopečenih roditelja: Oporavak nakon carskog reza i saveti za negu bebe

Foto: Shutterstock

Roditeljstvo je uvek zahtevno tokom prvih meseci života, a naročito dok teče oporavak nakon porođaja. Carski rez je operativni zahvat za bezbedno rađanje bebe, ali za razliku od vaginalnog, nosi sa sobom teži oporavak tokom perioda po dolasku iz porodilišta.

I mama i beba se privikavaju na nove uslove pa ne čudi zašto je ovo veliki izazov kod svakog porođaja.

Kako teče oporavak nakon carskog reza?

Carski rez podrazumeva da se izvede rez na stomaku i na materici, ali je potrebno i mišića, kao i unutrašnje i spoljašnje šivenje.
Tome treba pridodati i činjenicu da telo potpuno menja svoje stanje posle 9 meseci, menja se hormonalni status, gubi se više od 5kg, a majke započinju drugu ulogu podrške bebi upravo u tom periodu.

Zbog svega toga, oporavak posle carskog reza teče postupno i potrebna je visoka pažnja barem sve do prve kontrole koja je nakon 40 dana kada će ginekolog propratiti oporavak i dati dalje smernice.

Tokom prvih dana mame osećaju blago peckanje rane, težinu u stomaku i malaksalost što je posledica i operacije i hormonalnih promena. Preporučuje se što više lagane šetnje, bez saginjanja i podizanje ičega težeg od novorođenčeta.

Vaginalno krvarenje je normalno i trebalo bi da bude svakim danom sve manje, kao i bolovi koji će postepeno prolaziti. Kod mnogih postoje i bolovi u leđima i duž kičmenog stuba koji će trajati sve dok se ligamenti i kosti ne učvrste.

Intenzivnije vežbanje i veći napori se ne preporučuju u prvim mesecima, a mame mogu osećati i promene u varenju, kao i nestabilnosti pri hodu pa je osnovna preporuka što više odmora, sna kada god to beba dopusti uz minimalne obaveze u prvim nedeljama.

Pravilnim oporavkom žene će postepeno vratiti snagu i osećaće se mnogo bolje, a da se pri tome ne ugrozi oporavak materice i zarastanje svih rezova na pravi način.

Kako da se ublaže grčevi kod beba, a da se ne ugrozi period oporavka?

Prvi veliki izazov svakog roditelja jeste period grčeva koji se javljaju kao intenzivne faze plača, grčenja i nervoze deteta tokom nekoliko sedmica ili meseci.

Pošto grčevi kod beba nastaju u prvim sedmicama, oporavak od carskog reza se mora prilagoditi potrebama deteta. Konkretno to znači mnogo veće angažovanje oko bebe, ali i nabavka svega potrebnog za što lakše prevazilaženje ove faze.

Ljuljanje i nosanje je uvek jedna od opcija, ali za iscrpljene roditelje jako važno i smirivati plač i na druge načine.

Ljuljaške i njihalice su deci zanimljive, ali se predlažu i muzičke vrteške i zvučne igračke. Dete će preusmeriti pažnju na nešto interesantno i na trenutak zaboraviti tegobe. Smiriće je i šumovi koji će podsećaju na otkucaje majčinog srca i grčevi kod beba će biti podnošljiviji.

Bebi termofori bezbedno zagrevaju stomak, a uz njih se mogu preporučiti i čajevi za grčeve, ali ih moraju odobriti pedijatri kao bezbedne za bebu.

Kombinacijom saveta novorođenče će lakše proći kroz period infantilnih kolika, a mama bezbedno oporaviti bez višečasovnog nosanja bebe uz nervozu i brigu. Dan po dan, sedmica po sedmica, beba će napredovati, a mama se polako oporavljati nakon operativnog porođaja.

Redovne kontrole lekara će na vreme prepoznati svako odstupanje i doneti savete za najbrži oporavak žene kao i pravilan rast i razvoj bebe.