Ivana je mama dvoje dece koja se s porodicom preselila u Nemačku, a sada za Zadovoljna.rs priča kako u toj zemlji izgledaju praznici, tj. kako porodice tamo uživaju u ove najlepše dane u godini.
Praznična atmosfera u Nemačkoj počinje odmah nakon Noći veštica, što se prvo može primetiti po rafovima u prodavnicama, koje su ispunjene novogodisnjim specijalitetima, domino kockama, čokoladnim Deda Mrazovima, komisbrotom sa suvim voćem i puterom, kaže Ivana za početak.
„Običaj koji deca baš vole je takozvani adventski kalendar koji se otvara već 1. decembra, a zatim se svakog dana otvaraju po jedna vratanca. Ima ih raznih vrsta, za decu sa čokoladicama, igračkama, za odrasle sa kozmetikom, čajevima, parfemima, šminkom…“
Karusel vrteške omiljene na vašarima
Ali iako se svi raduju prazničnoj atmosferi, ipak se to najviše potencira iz komercijalnih razloga, kaže naša sagovornica.
„Prvi praznični vašari se otvaraju krajem novembra ili početkom decembra i traju do Nove godine i Božića. U većim gradovima kao što je Berlin ima puno prazničnih marketa, ove godine preko 60. Ponuda je raznolika, ima ih i manjih i većih, na nekima se plaća i ulaz, na nekima ima i bezbednosne kontrole… Recimo, na Potsdamer Placu možete se sankati na veštačkoj padini, na nekima postoji i klizalište u sklopu vašara. Neki vašari imaju i stare karusel vrteške za decu, koje su posebno popularne zbog svog starinskog, romantičnog izgleda.“
Najlepši su istorijski vašari u malim mestima
Ivana kaže da su omiljeni praznični vašari u Berlinu Weihnachtsmarkt am Gendarmenmarkt, Weihnachtsmarkt am Schloss Charlottenburg i Weihnachtsmarkt an der Gedächtniskirche.
„Interesantni su takozvani istorijski tradicionalni vašari kojih ima češće u manjim mestima i obično traju samo tokom jednog vikenda. Održavaju se u porti neke crkve ili na gradskom trgu, uz tradicionalnu muziku, izbor jela i pića tipičnih za određeni kraj. Moj izbor su upravo uvek takvi božićni vašari jer je atmosfera lepša i autentičnija od onih u većim gradovima.“
Na svakom vašaru je nezaobilazno kuvano vino, nekad se nađe i kuvano vino od šljive, što je zapravo kuvana rakija koja se Nemcima inače baš sviđa, kaže Ivana.
„Pored toga, mora se pojesti neka kobasica, bratwurst i nešto slatko, ušećereni bademi i slično.“
Vožnja gondolom po mraku kroz magično okićene predele
Kaže i kako ima i par jako zanimljivih prazničnih vašara koji su prava bajka, npr. u Šprevaldu, regionu gde su gradići prepuni kanala.
„Tu možete da doživite i vožnju gondolama po mraku, kroz magično okićene predele.“
Za mlade u poslednjih par godina postoji vašar na Holzmarktu, gde je ponuda opet drugačija nego na tradicionalnim vašarima i gde žurka ne prestaje.
Kuvano vino otvara apetit, a sve okolo miriše na praznične začine
„Kako je u ovom delu Evrope dan u ovo doba godine baš jako kratak, a i sunčanih dana nema puno, novogodišnja rasveta i božićni vašari bar malo mogu da poprave raspoloženje.“
A kako je korona dugo trajala i vašari tada bili zabranjeni, sad su popularniji nego ikad, kaže Ivana.
„U zavisnosti od toga da li idete sa odraslima ili decom, da li biste da se zabavite ili samo da nesto pojedete i popijete u prazničnoj atmosferi, u Berlinu i generalno u Nemačkoj uvek možete naći nešto za sebe. A jedno je sigurno – potrošićete više nego što ste planirali jer kuvano vino otvara apetit, a sve okolo miriše na praznične začine.“
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: