Zbog jedne se smeju, a zbog druge plaču.
Bebe u materici mogu da osete ukus hrane koju jedu njihove majke i čini se da više vole šargarepu nego kelj!
Reakcije, to jest lica beba su snimljena uz pomoć 4D ultrazvuka.
Naučnici koji su vršili istraživanje veruju da ono što trudnice jedu može da utiče na preferencije ukusa beba nakon rođenja i potencijalno imaju implikacije za uspostavljanje zdravih navika u ishrani.
Naučni tim je napravio 4D ultrazvučni pregled 100 trudnica. Hteli su da vide kako nerođene bebe tih žena reaguju nakon što ih izlože različitim ukusima hrane. Trudnice su zamoljene da ne konzumiraju hranu i napitke sat vremena pre 4D ultrazvuka. Fetusi izloženi šargarepi su više imali osmeh na licu, dok su izrazi lica onih koji su bili izloženi kelju ličili na plakanje.
Ovako izgleda nerođena beba čija mama je jela šargarepu:
A ovako ona koja je okusila kelj:
Istraživači sada proučavaju iste bebe nakon rođenja da vide da li ukusi koje su iskusili u materici utiču na njihovo prihvatanje različite hrane.
„Moglo bi se tvrditi da ponovljena prenatalna izloženost ukusima može dovesti do preferencija za one ukuse koji se doživljavaju postnatalno. Drugim rečima, izlaganje fetusa manje ‘voljenim’ ukusima, kao što je kelj, može značiti da se navikne na te ukuse u materici“, rekla je koautorka studije Džeki Bliset sa Univerziteta Aston u Birmingemu u Engleskoj.
Sledeći korak je da se ispita da li fetusi pokazuju manje ‘negativnih’ odgovora na ove ukuse tokom vremena, što rezultira većim prihvatanjem tih ukusa kada ih bebe prvi put probaju van materice.
***
Bonus video: Radmila Petrović o roditeljstvu
Pratite nas i na društvenim mrežama: