Dve reči kojima roditelji stalno hvale decu, a nisu svesni kakav efekat imaju na duže staze

Foto: Adela Loconte / Shutterstock Editorial / Profimedia, Shutterstock

Vaše dete je dobilo odličnu ocenu na testu. "Svaka čast", kažete mu. Ova scena izgleda prilično prosto i realno, ali te dve reči mogu imati suprotan efekat, kaže dečja psihološkinja Beki Kenedi.

Beki Kenedi je klinička dečja psihološkinja i stručnjakinja za roditeljstvo, poznata po svom pristupu koji kombinuje emocionalnu inteligenciju i samopouzdanje u odgajanju dece. Ima doktorat iz kliničke psihologije sa Univerziteta Kolumbija. Osim što se bavi psihologijom, Kenedi je i osnivačica i domaćica podkasta „Good Inside“, u kojem nudi savete i strategije za roditeljstvo zasnovane na naučnim istraživanjima i praktičnom iskustvu. Njena filozofija se fokusira na izgradnju unutrašnje motivacije kod dece, kao i na važnost razvijanja emocionalnih veština koje im pomažu da postanu samostalni, saosećajni i uspešni ljudi, piše CNBC Make It.

Govoreći o tome kako treba da se odnosimo prema dečijem uspehu, ona objašnjava zašto „svaka čast“ nije dovoljno:

„Ako ne dodate konkretniji oblik pohvale na kraju, „svaka čast“ može da bude tačka na razgovor o postignućima. A postavljanjem dodatnih pitanja pokazaćete svom detetu da je vaša pohvala iskrena i naglasiti pozitivno ponašanje na kojem želite da nastavi da radi. Ideja je da im pomognete da izgrade samopouzdanje i sprečite ih da se oslanjaju na spoljašnju validaciju, što će im pomoći da postanu uspešniji u životu“, rekla je Kenedi.

„U tim momentima, kao roditelji želimo da udvostručimo napore u izgradnji samopouzdanja našeg deteta. To je obično cilj na kojem radimo“, kaže ona.

Da budemo jasni, fraza „svaka čast“ sama po sebi nije štetna, ističe Beki. Ali ako vaš školarac donese rad na koji je ponosan, postavljanjem specifičnih pitanja i iskazivanjem pravog interesovanja verovatno ćete izgraditi njegovo samopouzdanje, bilo da izgovorite te dve reči ili ne, napomenula je.

Kenedi, koja je i majka troje dece, priznaje da savet „zvuči iritantno na početku, ali bilo šta što pomaže vašem detetu da podeli više o sebi zapravo se završava tako da se dete oseća bolje.“

Kakva pohvala pomaže deci da postanu samouverena i uspešna

Beki Kenedi
Foto: Adela Loconte / Shutterstock Editorial / Profimedia

Specifična pohvala pomaže deci da razviju unutrašnju efikasnost, što znači da će verovati u svoje sposobnosti i biti spremniji da se izazovu u ostvarivanju svojih ciljeva, piše i razvojna psihološkinja i autorka Aliza Presman za CNBC Make It.

Kao i Kenedi, Presman se složila da roditelji ne moraju potpuno da izbace frazu „svaka čast“ iz svog vokabulara, ali uvek bi trebalo da je prate specifičnom pohvalom.

„Kada kažemo ‘svaka čast’ to mora da bude iskreno i konkretno. Recite deci kada prepoznate njihov pravi trud, istrajnost, kreativnost, nezavisnost i kompetentnost“, piše Presman.

Što se tiče samovalidacije – učenja kako da se validiramo bez čekanja generičke pohvale od drugih – Kenedi smatra da je to jedna od najvažnijih osnovnih veština koju deca treba da nauče da bi kasnije uspeli kao odrasli.

Deca koja odrastaju oslanjajući se na spoljašnji svet za validaciju mogu biti „veoma prazna i veoma krhka i veoma, veoma anksiozna“, ističe Kenedi.

„Ono što je zaista korisno u budućnosti je kada nešto proizvedete – možda je to umetnost, možda je to neki projekat – ali je poenta da sami sebi procenite vrednost stvorenog pre nego što to urade drugi. Ovo je veoma korisno za vaš celokupni doživljaj sebe i štiti od anksioznosti i depresije.“

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram