Beograđanku sa troje dece prijatelji su zvali na proslavu krštenja, ali su joj rekli da deca nisu pozvana. Evo kako je reagovala

Foto: Shutterstock

"Adults only" koncept podrazumeva da je na određenom mestu zabranjeno prisustvo dece i sve je popularniji u svetu. Tako niču hoteli, restorani, kafići, na kojima ne postoji "opasnost" od dečije buke, a čak je i u Srbiji poslednjih godina zaživela praksa da se na pozivnicama za slave, rođendane i druge proslave naglašava da mališani nisu dobrodošli. Upravo to je doživela jedna mama iz Beograda.

Marina (35) ima troje dece i nedavno su prijatelji nju i supruga pozvali na krštenje svoje bebe, uz napomenu da deca na ovu feštu nisu pozvana.

„Saopštili su nam to prilično nonšalantno, kao da je u pitanju uobičajena stvar i sve razumem, svako ima pravo da svoje bitne događaje obeležava kako mu odgovara, ali mislim da nije u redu što nisu uzeli u obzir našu porodičnu situaciju. Mi nemamo dadilju, bake i deke žive u drugom gradu, praktično nemamo nikoga ko može da uskoči da pričuva klince, i oni to znaju, ali im očigledno nije bilo bitno. Na kraju smo morali da pozovemo baku koja nije u najboljem zdravstvenom stanju, da pređe 150 kilometara da bi pričuvala decu na tih par sati i onda da se vrati nazad. Nismo želeli da se ne pojavimo na tom krštenju, ali, iskreno, mislim da će takav odnos prema nama dosta uticati na naša buduća druženja“, kaže ova mama za Zadovoljnu.

Foto: Shutterstock

Koncept „samo za odrasle“ bio je poslednjih godina nekoliko puta predmet žustre rasprave na društvenim mrežama. Sve je počelo otvaranjem prvog „adults only“ hotela u Srbiji, i od tada zanimanje za ovu temu ne jenjava. Nedavno se digla bura zbog izjave jednog Beograđanina koji je javno podelio svoju frustraciju haosom koji deca prave u restoranima:

„Povedeš dete u restoran onda kad je doraslo da sedi, jede i sastavlja rečenice da bi izrazilo svoje potrebe i želje. Sve drugo je cika, vriska, gnjavaža za dete, roditelje i ceo restoran. Restoran nije igraonica, ni vrtić, ni vaša dnevna soba, vaspitavajte decu kod kuće. Ne smeta mi dete, smeta mi neobuzdani drekavac. Prvo ga vaspitaš pa ga vodaš po restoranima“, stajalo je u izjavi koja je jedne razbesnela, a kod drugih naišla na podršku.

A ako argumente i jednih i drugih sagledate objektivno, verovatno ćete moći da razumete obe strane. Zanimljivo je da su i mnogi roditelji vatreni pobornici ovog koncepta jer često žele da se odmore i od svoje i od tuđe dece.

Za i protiv koncepta „samo za odrasle“ (adults only) na porodičnim proslavama

Foto: Shutterstock

Za:

Intimnost i opuštanje: Ograničavanje prisustva samo na odrasle omogućava roditeljima i drugim odraslim gostima da se opuste i uživaju u događaju bez brige o deci. To može stvoriti opuštajuću atmosferu i omogućiti odraslima da se međusobno povežu na dublji način.

Bezbednost dece: Na događajima koji su samo za odrasle, ne mora se brinuti o tome da li su deca bezbedna ili imaju dovoljno nadzora. Ovo može olakšati organizatorima da se fokusiraju na druge aspekte događaja, umesto na stalno praćenje dece.

Tematska usklađenost: Neke proslave ili aktivnosti mogu biti usmerene na odrasle, poput večeri degustacije vina ili zabavnih igara koje nisu prikladne za decu. Imajući samo odrasle goste omogućava organizatorima da se fokusiraju na teme i aktivnosti koje su relevantne za tu publiku.

Protiv:

Foto: Shutterstock

Isključivanje roditelja: Ograničavanje proslava samo na odrasle može roditeljima poslati poruku da se njihova deca ne doživljavaju kao deo porodične zajednice ili da nisu dobrodošla. To može stvoriti osećaj isključenosti i neprijatnosti među roditeljima.

Nedostatak porodičnog okruženja: Porodične proslave trebalo bi da budu prilika za okupljanje cele porodice i povezivanje među generacijama. Ograničavanje proslava samo na odrasle može oduzeti deci priliku da provedu vreme sa svojim rođacima i stvaraju veze unutar porodice.

Logistički izazovi: Za roditelje koji nemaju čuvanje ili mogućnost ostavljanja dece, prisustvovanje događajima koji su samo za odrasle može biti teško ili nemoguće. To može ograničiti broj ljudi koji mogu prisustvovati proslavi i otežati organizatorima da planiraju događaj.

Ovo su samo neki od argumenata za i protiv, a konačna odluka će zavisiti od specifičnih okolnosti i preferencija organizatora i učesnika proslave.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

TikTok

Pinterest

Instagram